Skip to content
هاوینگ بیتکوین چیست؟ و دلایل بروز این رخداد چیست ؟

هاوینگ بیتکوین چیست؟ و دلایل بروز این رخداد چیست ؟

یک “بلوک” یک فایل حاوی ۱ مگابایت (MB) اطلاعات تراکنش‌های بیت‌کوین (BTC) در بلاکچین بیت‌کوین است. “ماینرها” به رقابت برای افزودن بلوک بعدی می‌پردازند که با حل یک مسئله ریاضی پیچیده با استفاده از سخت‌افزارهای ویژه انجام می‌شود. این فرآیند با تولید یک خروجی تصادفی به طول ۶۴ کاراکتر به نام “هش” به پایان می‌رسد و بلوک را قفل کرده تا نتواند تغییر کند. با تکمیل این بلوک‌ها، ماینرها به بیت‌کوین پاداش می‌گیرند.

پس، چرخه هاوینگ بیت‌کوین چطور کار می‌کند؟ زمانی که این رمزارز ایجاد شد، ماینرها ۵۰ بیت‌کوین در هر بلوک پاداش می‌گرفتند. کاربران اولیه ممکن بود به این شیوه شبکه را حتی قبل از آنکه واضح شود چقدر موفق خواهد شد، برانگیزانده شوند. نرخ دستمزد ایجاد بیت‌کوین جدید برای هر ۲۱۰٬۰۰۰ بلوک استخراج شده – تقریباً هر چهار سال یک بار – نصف می‌شود.

بر اساس تاریخچه هاوینگ بیت‌کوین، سه هاوینگ اخیر در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رخ داد. اولین هاوینگ بیت‌کوین یا تقسیم بیت‌کوین در سال ۲۰۱۲ رخ داد که پاداش استخراج یک بلوک از ۵۰ به ۲۵ بیت‌کوین کاهش یافت.

رویداد هاوینگ در سال ۲۰۱۶ پاداش ها را به ۱۲.۵ بیت‌کوین برای هر بلوک استخراج شده کاهش داد و از ۱۱ مه ۲۰۲۰ به بعد هر بلوک جدید تنها ۶.۲۵ بیت‌کوین جدید ایجاد می‌کند. هاوینگ بعدی در آوریل ۲۰۲۴ می‌تواند اتفاق بیافتد و این سیستم تا حدود سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

چرا هاوینگ رخ می‌دهد؟

هاوینگ بیت‌کوین به عنوان یک بخش از طرح پروتکل اتفاق می‌افتد و یک مکانیسم کلیدی برای کنترل عرضه بیت‌کوین جدید به گردش ورود می‌کند. دلایل اصلی هاوینگ بیت‌کوین عبارتند از:

چرا هاوینگ رخ می‌دهد؟

1- کمیابی و کنترل عرضه

ساتوشی ناکاموتو، فرد یا گروهی که بیت‌کوین را اختراع کردند، می‌خواستند ارز دیجیتالی با عرضه محدود و مدیریت‌پذیر ایجاد کنند. نصف شدن پاداش استخراج به میزان نصف کردن نرخ تولید بیت‌کوین جدید منجر به کاهش کمیت آن می‌شود. به دلیل کم شدن عرضه بیت‌کوین در طول زمان، این رمزارز به عنوان یک خیره ارزش در طول زمان به خودی خود دارای ارزش خواهد شد.

2- کنترل تورم

هاوینگ بیت‌کوین به کنترل تورم غیر متعادل در اکوسیستم بیت‌کوین کمک می‌کند. با کاهش پاداش بلوک، نرخی که بیت‌کوین جدید به بازار می‌رسد، کاهش می‌یابد. این فرآیند صدور محدود به هدف حفظ ثبات و ارزش بیت‌کوین در دوران طولانی کمک می‌کند.

3- نیروهای بازار و اقتصاد

این رویداد هاوینگ تبعات اقتصادی برای ماینرهای بیت‌کوین و بازار کلان دارد. ماینرها باید ماینینگ خود را تغییر دهند تا با پاداش کمتر بلوک کسب سود کنند که این امر در واقع رقابت را افزایش می‌دهد و ماینرهای کم‌فعالیت را از بین می‌برد. این در نتیجه می‌تواند بر امنیت و غیرمتمرکز بودن کل شبکه تأثیر بگذارد.

4- تأثیر بر قیمت

در گذشته، اغلب افزایش‌های قیمت بیت‌کوین به رویدادهای هاوینگ مرتبط بوده است. حدس‌ها در مورد کاهش عرضه و افزایش تقاضا باعث احساسات مثبت بازار و افزایش قابل پیش‌بینی قیمت شده‌اند. با این حال، لازم است به یاد داشت که عملکرد گذشته نمی‌تواند نتایج آینده را تضمین کند و عوامل دیگری غیر از رویدادهای هاوینگ بر قیمت بیت‌کوین تأثیر دارند.

نمودار هاوینگ های گذشته

چرا هاوینگ بیت‌کوین اهمیت دارد؟

به طور معمول، پس از هاوینگ بیت‌کوین، نوسانات قیمتی بیت‌کوین افزایش می‌یابد. عرضه بیت‌کوینِ در دسترس کاهش می‌یابد که ارزش بیت‌کوین‌هایی که هنوز استخراج نشده‌اند را افزایش می‌دهد و این امر آن را به یک دارایی جذاب‌تر برای سرمایه‌گذاران تبدیل می‌کند.

 

عوامل دیگری نیز در زمان تجزیه و تحلیل اوج‌های بیت‌کوین پس از هاوینگ مد نظر قرار می‌گیرند:

  • افزایش گزارشات رسانه‌ها درباره ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین.
  • جذب به دلیل عدم شناسایی فعالهای دارایی دیجیتال.
  • افزایش تدریجی در موارد استفاده واقعی برای این ارز.

با این حال، اگر به ارزش تاریخ اعتقاد داشته باشید، هاوینگ بیت‌کوین به عنوان راننده‌های بلندمدت قیمت این رمزارز نشان داده‌اند. اما هاوینگ بعدی تقریباً حتماً به چندین روش بر اکوسیستم بیت‌کوین تأثیر خواهد گذاشت. در اصل، هنگامی که سودآوری اقتصادی استخراج کمتر جذاب و برای ماینرهای کم‌کارآمد غیرسودآور می‌شود، تعداد ماینرهای بیت‌کوین به طور گسترده پیش‌بینی می‌شود که کاهش یابد.

چرا هاوینگ بیت‌کوین اهمیت دارد؟

اثرات رویداد هاوینگ بیت‌کوین

از نظر تأثیرات گسترده‌تر هاوینگ، پاداش کمتر برای استخراج بیت‌کوین مقدار پولی را که ماینرها ممکن است با اضافه کردن تراکنش‌های جدید به بلاکچین کسب کنند، کاهش می‌دهد. پاداش ماینرها جریان بیت‌کوین جدید به تمام بیتکوین‌های در گردش را تعیین می‌کند.

به عبارت دیگر، کاهش پرداخت‌های این گونه جریانی از بیت‌کوین، عرضه و تقاضای اقتصاد را به بازی می‌آورد. در حالی که عرضه کاهش می‌یابد، تقاضا دارای نوسان است و قیمت تغییر می‌کند.

همچنین نرخ تورم بیت‌کوین نیز به دلیل رویداد هاوینگ کاهش می‌یابد. در دنیای رمزارز، تورم به معنای واردات سکه‌های جدید به عرضه گردش است. با این حال، بیت‌کوین طراحی شده است تا فرساینده باشد و هاوینگ نقش مهمی در این طراحی ایفا می‌کند.

نرخ تورم بیت‌کوین در سال ۲۰۱۱  در مرز ۵۰٪ بوده است که پس از هاوینگ سال ۲۰۱۲ به ۱۲٪ کاهش یافته و در سال ۲۰۱۶ به ۴-۵٪ کاهش یافته است. در حال حاضر، نرخ تورم بیت‌کوین ۱.۷۴٪ است. به عبارت ساده، پس از هر هاوینگ، ارزش بیت‌کوین افزایش می‌یابد که البته سریع نیست و به مرور اتفاق می‌افتد.

به دلیل هزینه بالای برق مصرفی برای عرضه انرژی کامپیوترهایی که معماهای ریاضی را حل می‌کنند، قیمت بیت‌کوین باید به طور قابل توجهی افزایش یابد تا ماینرها بتوانند نصف سکه‌ها را دریافت کنند. اگر قیمت با کاهش پاداخت همراه نشود، ماینرها با دستاوردهای نسل دیگر رقابتی مواجه خواهند شد.

ماینرها باید تا حتی الامکان کارآمد باشند؛ بنابراین، یک فناوری جدید که بتواند هر ثانیه تعداد بیشتری از هش ها را ایجاد کند در حالی که انرژی کمتری مصرف کند و هزینه‌ها را کاهش دهد، تقاضا دارد.

علاوه بر این، هنگامی که کشورها در بیت‌کوین دخالت می‌کنند، اقتصادهای آن‌ها ممکن است بر قیمت تأثیر بگذارد. به طور مهم‌تر، افزایش دیده شدن بیت‌کوین باعث افزایش قابل توجهی قیمت آن می‌شود. حجم تراکنش‌ها تنها با افزایش تعداد فروشگاه‌ها، کسب‌وکارهای کوچک و نهادها که از بیت‌کوین استفاده می‌کنند، افزایش خواهد یافت.

تاریخچه هاوینگ بیت‌کوین

در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، زمانی که قیمت بیت‌کوین حدود ۱۲ دلار بود، اولین هاوینگ رخ داد؛ یک سال بعد، بیت‌کوین به نزدیک ۱۰۰۰ دلار ارتقا یافت. هاوینگ دوم در ۹ ژوئیه ۲۰۱۶ رخ داد و قیمت بیت‌کوین در آن زمان به ۶۷۰ دلار کاهش یافت، اما تا ژوئیه ۲۰۱۷ به ۲۵۵۰ دلار افزایش یافت. همچنین، بیت‌کوین در دسامبر ۲۰۱۷ به حدود ۱۹۷۰۰ دلار ارتقا یافت. در زمان هاوینگ اخیر در مه ۲۰۲۰، قیمت بیت‌کوین ۸۷۸۷ دلار بود و تا نوامبر ۲۰۲۱ به نزدیک ۶۹ هزار دلار ارتقا یافت.

هاوینگ بیت‌کوین ویژگی‌های تضمینی آن را به عنوان یک ارز با طبیعت فرسایشی نمادین می‌کند. از زمان ایجاد بیت‌کوین، این یکی از دلایل اصلی حمایت از آن بوده است. به دلیل اینکه بیت‌کوین یک رمزارز غیرمتمرکز است، دولت‌ها یا بانک‌های مرکزی نمی‌توانند بیت‌کوین بیشتری را چاپ کنند و عرضه کل آن همیشه ثابت است.

تاریخچه هاوینگ بیت‌کوین

چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد اگر تعداد قابل توجهی از ماینرها به طور ناگهانی از استخراج بیت‌کوین منصرف شوند؟

پیامدهای ترک یک تعداد قابل توجه از ماینرها به طور ناگهانی از استخراج بیت‌کوین به طور مستقیم بر هش ریت و چندین جنبه دیگر از شبکه بیت‌کوین تأثیر خواهد گذاشت. هش ریت نمایانگر قدرت محاسباتی اختصاص یافته به استخراج بیت‌کوین است. اگر بسیاری از ماینرها از استخراج منصرف شوند، هش ریت کل شبکه کاهش خواهد یافت، باعث افزایش زمان ساخت بلوک و تضعیف امنیت شبکه نیز می‌شود.

به عنوان مثال، اگر بسیاری از ماینرها به طور همزمان تصمیم به ترک کنند، شبکه ممکن است برای یک لحظه با مشکل روبرو شود زیرا کاربران به زنجیره‌های سریع‌تر مهاجرت کرده و کار برای کاربران متقلب آسان‌تر شود.

با این حال، شواهد تاریخی نشان می‌دهد که رخدادهای هاوینگ این واکنش را ایجاد نمی‌کنند. هنگامی که هاوینگ اول در سال ۲۰۱۲ رخ داد، هش ریت بیت‌کوین از دسامبر ۲۰۱۲ تا اواسط فوریه ۲۰۱۳ کاهش یافت. پس از آن، هم هش ریت و سودآوری استخراج افزایش یافت. این به این معناست که پس از تسویه گردش، هاوینگ هم برای ماینرها و هم برای کل شبکه مفید بوده است.

سناریوی مشابهی در حین هاوینگ دوم بیت‌کوین رخ داد، اما تأثیرات مثبت زمان طولانی‌تری برای ظاهر شدن لازم داشتند. هش ریت به صورت پایدار ادامه یافت، اما سودآوری استخراج تقریباً یک سال پس از تاریخ هاوینگ بهبود یافت. اگر این الگو برای رویداد بعدی ادامه داشته باشد، سودآوری استخراج ممکن است با کاهش طولانی‌مدت روبه‌رو شود.

پیشنهاد مطالعه: استخراج بیت کوین ( ماینینگ بیت کوین) چگونه انجام می شود؟

چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد اگر تعداد قابل توجهی از ماینرها به طور ناگهانی از استخراج بیت‌کوین منصرف شوند؟

چه زمانی رویداد هاوینگ بعدی رخ می‌دهد؟

تقریباً ۸۹٪ از کل ۲۱ میلیون بیت‌کوین که هرگز نمی‌توانند وجود داشته باشند، قبلاً استخراج شده و در گردش هستند – بیش از ۱۹ میلیون بیت‌کوین. حدود ۹۰۰ بیت‌کوین جدید به عرضه دیجیتال روزانه اضافه می‌شوند.

هر چقدر که هاوینگ‌ها ادامه دارد، نرخ عرضه بیت‌کوین‌های جدید به تدریج کاهش می‌یابد تا زمانی که تمامی ۲۱ میلیون بیت‌کوین استخراج شود و انتظار می‌رود که بخش نهایی از بیت‌کوین تا سال ۲۱۴۰ استخراج شود.

هر چند تاریخ دقیق برای هاوینگ بعدی ناشناخته است، اما پس از استخراج ۸۴۰٬۰۰۰ بلوک از زمان آخرین هاوینگ رخ می‌دهد. از آنجا که بیت‌کوین‌های جدید تقریباً هر ۱۰ دقیقه یک‌بار استخراج می‌شوند، پیش‌بینی می‌شود که هاوینگ بعدی در حدود آوریل ۲۰۲۴ رخ دهد و پاداش استخراج برای هر بلوک به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین کاهش یابد.

هنگامی که پاداش‌های استخراج کاهش بیاید، ماینرها باید با پویایی‌های متغیر محیط استخراج بیت‌کوین سازگار شوند و با رقابت بیشتر برای پاداخت‌های کوچکتر مواجه شوند

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …