Skip to content
اوردینال بیت‌کوین چیست؟

اوردینال بیت‌کوین چیست؟

توکن‌های غیر مثلی یا NFTها در حال حاضر معروف‌ترین دارایی‌های دیجیتال در جهان هستند. با این حال، بیشتر آن‌ها در شبکه‌های بلاکچین مانند اتریوم، BNB Smart Chain و سولانا ایجاد و استفاده شده‌اند. به جالبی، اصول اوردینال بیت‌کوین امکان معرفی NFTها در قدیمی‌ترین بلاکچین جهان، یعنی شبکه بیت‌کوین، را توضیح داد. طراحی فنی بیت‌کوین امکان تغییر کد برنامه‌های بیت‌کوین را ناممکن می‌کند.

این بلاکچین شامل یک شبکه غیرمتمرکز از توسعه‌دهندگان و نودها است که مایل به پذیرش خطر امنیت شبکه بیت‌کوین نیستند. بنابراین، مفهوم NFTهای بیت‌کوین هرگز به هیچ پروژه واقعی تبدیل نشد. برعکس، گسترش اکوسیستم کریپتو منجر به ایجاد فرصت‌هایی برای ایجاد NFTهای بیت‌کوین شده است. گفتگوی زیر به شما کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری درباره اصول اوردینال بیت‌کوین و نحوه عملکرد آن‌ها کسب کنید.

تعریف اوردینال بیت‌کوین

کیسی رودارمور این پروژه را در ژانویه 2023 معرفی کرد و نظرات تقسیم‌شده‌ای در جامعه کریپتو ایجاد کرد. پروتکل اوردینال چیست و نقاط برجسته‌ای دارد؟ اوردینال بیت‌کوین واحدهای اساسی بیت‌کوین هستند، یعنی ساتوشی یا ست‌ها که با یک قطعه اطلاعات منحصربه‌فرد ادغام و ایجاد شده‌اند.

بنابراین، ساتوشی‌ها می‌توانند منحصربه‌فرد شوند و هویت مشابه یک توکن غیر مثلی اساسی داشته باشند. چگونه می‌توانید متن، تصاویر یا دارایی‌های دیجیتال دیگر را در پایین‌ترین واحد بیت‌کوین اضافه کنید؟ جواب به عملکرد پروتکل برای امکان نوشتن در بیت‌کوین اشاره دارد.

تقاضا برای منابعی برای یادگیری از برنامه‌های بیت‌کوین و فناوری پشتیبانی آن به نسبت بالا رفته است. اوردینال بیت‌کوین به یکی از مهمترین مسائل در دنیای کریپتو تبدیل شده‌اند. در آوریل 2023، رکورد نوشته‌های روزانه با استفاده از اوردینال حدود چهار بار با فعالیت رو به رشد شبکه شکسته شد. کاربران بازار با بازی‌های ویدئویی، تصاویر و سایر انواع محتوا شبکه را سرازیر کردند.

پیشنهاد مطالعه: استخراج بیت کوین ( ماینینگ بیت کوین) چگونه انجام می شود؟

تعریف اوردینال بیت‌کوین

کتیبه چیست ؟

تعریف اردینال بیت‌کوین برخی از نکات مهم پروتکل را روشن می‌کند. اوردینال می‌توانند در نوشتن دارایی دیجیتال در پایین‌ترین واحد بیت‌کوین، یعنی ساتوشی، کمک کنند. داده‌هایی که می‌توانید برای نوشتن در بیت‌کوین انتخاب کنید، می‌توانند شامل قراردادهای هوشمند نیز باشند که در نمایان کردن NFTها کمک می‌کنند.

بنابراین، نوشته امکان ایجاد NFTهای بیت‌کوین را فراهم می‌کند. جواب‌های معتبر به “اوردینال چگونه از NFTها متفاوت هستند؟” را می‌توان با ارجاع به نوشته پیدا کرد. ارتقاء Taproot که در نوامبر 2021 در شبکه بیت‌کوین معرفی شد، یک امتیاز بزرگ برای نوشتن روی ساتوشی‌ها ارائه داد.

توسعه‌دهندگان بیت‌کوین سخت کوشی کرده‌اند تا NFTها را به شبکه بیت‌کوین معرفی کنند. یکی از زودترین تلاش‌ها برای به بیت‌کوین آوردن توکن‌های غیر مثلی به Counterparty در سال 2014 و Stacks در سال 2017 اشاره دارد. فرآیند نوشتن اصلی به کمک نوشته داده‌های محتوا ذخیره‌شده در شاهد تراکنش‌های بیت‌کوین کمک می‌کند. شبکه بیت‌کوین ارتقاء SegWit را در سال 2017 معرفی کرد که ویژگی شاهد را به همراه آورد.

اساس پشت ساخت اوردینال بیت‌کوین

راهنمای مقدماتی درباره اوردینال بیت‌کوین باید همچنین بر روی کار آنها تمرکز کند. مهم است به یاد داشت که منشاء اوردینال بیت‌کوین از داوران سنتی در جامعه بیت‌کوین است. آیا یادگیری بیت‌کوین فقط برای استفاده در تراکنش‌های مالی است؟ نه، شما همچنین می‌توانید بیت‌کوین را به عنوان یک شبکه امن و غیرمتمرکز برای ذخیره داده استفاده کنید.

تصور کنید که مردم بیت‌کوین را به عنوان ارز جهانی انتخاب کنند. این فقط یک شبکه مالی جهانی ایجاد خواهد کرد بدون امکان استفاده تجربی مانند نوشتن داده در فضای بلوک. افزایش استفاده از فضای بلوک بر بیت‌کوین به عنوان فضای ذخیره‌سازی می‌تواند مشکل بودجه امنیتی برای بیت‌کوین را حل کند.

در مرحله اولیه، بیت‌کوین تنها اجازه فضای حدود 80 بایت را برای پیام‌ها داد که با استفاده از تابع OP_RETURN بر روی بلوک‌ها قابل رمزگشایی بود. با این حال، این ویژگی کافی نبود تا NFT غیر  که می‌خواهید درباره آن یاد بگیرید، ایجاد شود. محدودیت اندازه به 4 مگابایت پس از دو ارتقاء اصلی هارد فورک، تپ‌روت و سگ‌ویت، که بهبودهای اساسی را معرفی کردند، رسید. این ارتقاءها در ارائه یک مکانیزم منحصر به فرد برای اندازه‌گیری اندازه بلوک کمک کردند و امکان ترتیب کارکردهای معاملاتی را فراهم کردند.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

عملکرد اوردینال

توسعه‌دهنده Casey Rodarmor اعلام کرده است که موقعیت یک ساتوشی یا ست در بلاک‌چین بیت‌کوین با چهار پارامتر متمایز مرتبط است. این چهار پارامتر شامل یک شاخص ساتوشی در بلوک، شماره چرخه، شاخص بلوک در دوره تنظیم سخت و شاخص بلوک در دوره نصف شدن است. شما می‌توانید با شناسایی تعادل بین این پارامترها در مورد عملکرد اوردینال بیت‌کوین به تفصیل یاد بگیرید.

این چهار پارامتر می‌توانند به شما کمک کنند تا موقعیت یک ساتوشی در بلاک‌چین بیت‌کوین را بیابید، زیرا اولین ساتوشی نادرتر خواهد بود. در مورد NFTها، سکه‌های نادر می‌توانند ارزش بیشتری را از مجمع‌ها کسب کنند. بنابراین، رتبه‌بندی اوردینال می‌تواند در تأیید این کمک کند که یک NFT خاص بیت‌کوین چقدر نادر است.

عملکرد اوردینال بیت‌کوین همچنین شامل بازنشانی کد و استفاده از آنها به صورت کاور برای داده‌های نوشته‌شده بر روی ساتوشی‌ها است. با محدودیت اندازه بلوک بیت‌کوین بیشتر، پروتکل اوردینال می‌تواند در نوشتن داده‌های بزرگتر بر روی ساتوشی‌ها کمک کند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند CryptoPunk خود را با کمک یک ساتوشی بر روی بیت‌کوین مینت کنند.

شما می‌توانید به اوردینال به عنوان دو نوت ارز مشابه با ارزش یکسان فکر کنید، با این وجود یکی از آنها امضای لبرون جیمز و مایکل جوردن را دارد. به یاد داشته باشید که می‌توانید هر دو اسکناس دلار را برای خرید یک محصول مشابه استفاده کنید. از سوی دیگر، شما برای اسکناس ارزی با امضای سلبریتی‌های معروف یک ارزش اجتماعی متفاوت پیدا خواهید کرد.

تاکید ویژه بر کتیبه های اوردینال

یکی از جنبه‌های متداول در معرفی‌های اوردینال بیت‌کوین درباره دسته‌بندی آنها به عنوان توکن‌های غیر مثلی است. آیا اوردینال بیت‌کوین ویژگی‌های NFTها را دارند؟ اگر آنها با NFTها یکسان نیستند. توکن‌های غیر مثلی بر روی اتریوم استفاده شده‌اند، زیرا این انتخاب محبوبی برای توسعه قراردادهای هوشمند است.

NFTها در اتریوم به عنوان اشاره‌گرها به داده‌های آفلاین در سیستم ذخیره‌سازی فایل بین‌سیار یا IPFS ذخیره می‌شدند، که یک سیستم ذخیره‌سازی فایل غیرمتمرکز است. Casey Rodarmor واحد اوردینال و پروتکل NFT را با تمرکز بر روی قابلیت تغییر فایل‌های متادیتای NFT ایجاد کرد. او اعلام کرد که توکن‌های غیر مثلی کامل نیستند زیرا به داده‌های آفلاین نیاز دارند. از سوی دیگر، اوردینال داده‌های خود را بر روی بلوک چین دارند، که آنها را دارایی‌های دیجیتال کامل می‌کند.

رودارمور اوردینال بیت‌کوین را به عنوان اثرات دیجیتال تعریف می‌کند تا به جای NFTهای بیت‌کوین. همچنین مهم است به یاد داشت که اثرات دیجیتال مانند اوردینال حق تقدیر خالق ندارند. عملکرد کتیبه اوردینال بستگی به یک توکن جداگانه یا زنجیره جانبی ندارد، زیرا همه چیز در بلاک‌چین بیت‌کوین اتفاق می‌افتد.

شما می‌توانید با تأمل در عملکرد کتیبه های اوردینال پاسخ‌های واضحی به “اوردینال چگونه از NFTها متفاوت هستند؟” پیدا کنید. کتیبه ها در اسکریپتهای تابع spend تپ‌روت با یک معامله ویژه بیت‌کوین ذخیره می‌شوند. شما می‌توانید با دو مرحله ساده، مانند ایجاد خروجی تپ‌روت با محتوای نوشتن و هزینه کردن خروجی، یک کتیبه ایجاد کنید.

تاکید ویژه بر کتیبه های اوردینال

ویژگی‌های منحصر به فرد اوردینال بیت‌کوین

اشتباه میان اوردینال بیت‌کوین و توکن‌های غیر مثلی یکی از نشانگرهای عمومی در مقدمه اوردینال است. شما باید بفهمید که اوردینال از نظر عوامل مختلف از توکن‌های غیر مثلی  متفاوت هستند. عبارت “توکن‌های غیر مثلی اوردینال” به دلیل امکان نوشتن داده‌ها و قراردادهای هوشمند منحصر به فرد بر ساتوشی در شبکه بیت‌کوین توجه جلب کرده است. در زیر برخی از جنبه‌های قابل توجهی که اوردینال بیت‌کوین را از توکن‌های غیر مثلی متمایز می‌کنند، آورده شده است.

مینتینگ در بلاک‌چین

اولین دلیل برای در نظر گرفتن اوردینال به عنوان چیزی متفاوت از توکن‌های غیر مثلی ، ذخیره داده‌های واقعی فایل در بلاک‌چین بیت‌کوین است. توکن‌های غیر مثلی روی اتریوم و زنجیره‌های دیگر نقاط ارجاع به فایل‌ها را نشان می‌دهند که ممکن است در هر کجا قرار گیرند. به عنوان مثال، توکن‌های غیر مثلی می‌توانند به یک اثر هنری واقعی که در گالری فروخته می‌شود، اشاره کنند.

کتیبه در مقابل توکن‌سازی

بزرگترین تفاوت بین اوردینال بیت‌کوین و توکن‌های غیر مثلی ، کتیبه است. برخی ممکن است فرض کنند که اوردینال بیت‌کوین همانند توکن‌های غیر مثلی هستند، چرا که داده‌های منحصر به فردی مانند متن، صدا و فایل‌های ویدیویی دارند. از سوی دیگر، مبانی یک کیف پول اوردینال به شما نشان می‌دهد که اوردینالداده‌های فایل را با کتیبه مستقیم در بلاک‌چین بیت‌کوین دارند. توکن‌های غیر مثلی از طریق توکن‌سازی با ایجاد توکن‌های کاملاً جدید در شبکه‌های زنجیره‌ای مختلف ایجاد می‌شوند.

قابلیت قراردادهای هوشمند

تفاوت بین اوردینال بیت‌کوین و توکن‌های غیرمثلی هم به عدم وجود قابلیت قراردادهای هوشمند در بیت‌کوین اشاره دارد. بنابراین، معامله اوردینال بیت‌کوین بدون امکانات صرافی‌های غیرمتمرکز، رابط کاربری کارآمد و دسترسی به کیف‌پول‌ها، می‌تواند یک وظیفه دشوار باشد. بنابراین، احتمالاً تنها از طریق مدل معاملات Over the Counter یا OTC می‌توان اوردینال بیت‌کوین را معامله کرد.

به طور جالب، تقسیم بین اوردینال NFT بر اساس قابلیت قراردادهای هوشمند، کاربران را از انتخاب این پروژه باز نگه داشته است. مثالی از شلوغی به اکوسیستم اوردینال در یک دوره کوتاه زمانی توجیهی را ارائه می‌دهد که توضیح می‌دهد چرا باید در مورد اوردینال بیشتر بیاموزید.

مسائل هم زمانی

نقطه دیگری که در یک مقدمه در مورد اوردینال بیت‌کوین برای مبتدیان باید به آن اشاره شود، احتمال مسائل همز است. کتیبه دامنه‌ای را برای اضافه کردن چندین کتیبه به واحدهای ساتوشی باز کرده است. به عبارت دیگر، توکن‌های غیر مثلی یا NFTها با یک دارایی دیجیتال یا واقعی خاص متناظر می‌شوند. نگرانی‌های مربوط به NFTهای چند برداری می‌تواند با اوردینال بیت‌کوین به واقعیت تبدیل شود.

ویژگی‌های منحصر به فرد اوردینال بیت‌کوین

نمونه‌های مشهور از مجموعه‌های بیت‌کوین NFT

مقدمه در مورد اوردینال بیت‌کوین همچنین نیازمند درک از نمونه‌های معروف موجود در پروژه است. در زیر چکیده‌ای از برخی از مجموعه‌های محبوب بیت‌کوین NFT معرفی شده از طریق اوردینالبیت‌کوین آمده است.

پانکس اوردینال

نخستین نمونه از کاربرد اوردینال بیت‌کوین برای NFTها به پانک‌های اوردینال اشاره خواهد کرد. این مجموعه شامل 100 اوردینال بیت‌کوین است که ادای احترام به مجموعه NFT CryptoPunks می‌دهند. جزئیات منحصر به فرد پانک‌های اوردینال به استفاده از یک الگوریتم منبع باز برای تولید PFPها اشاره دارد. خالق پروژه مزایده‌ها و قیمت‌های پرسش برای پانک‌های اوردینال را از طریق یک برگه Google مدیریت می‌کند. خالقان پروژه باید هویت مدیران گروه اجرایی را بپذیرند و می‌توانند معاملات را از طریق Discord نظارت و پیگیری کنند.

دوازده‌گانه

محبوب‌ترین مجموعه اوردینال بیت‌کوین، دوازده‌گانه، توسط تیم پشت Bored Ape Yacht Club یا NFTهای BAYC طراحی شده است. Yuga Labs با حدود 300 واحد هنر تولیدی، مجموعه اردینال محدود را ارائه کرده‌اند. این NFTهای هنر تولیدی، گرافیک‌های سه بعدی را به همراه ویژگی‌های دست‌کشیده ترکیب می‌کنند.

اگر می‌خواهید درباره برنامه کیف پول اردینال اطلاعاتی بیابید، باید بدانید که دوازده‌گانه چگونه قصد دارد رابطه بین زنجیره بلوکی، زمان و ریاضیات را بررسی کند. حراج اولین بار برای دوازده‌گانه تقریباً 24 ساعت به طول انجامید و شامل حدود 3246 پیشنهاد با مبالغ متفاوت از 50,000 تا 150,000 دلار بود.

حلقه‌های اردینال

مثال بعدی از مجموعه اردینال بیت‌کوین به حلقه‌های اردینال اشاره دارد. این یک پیشنهاد محبوب است که شامل NFT منحصر به فردی به نام Object 0 است. این NFT شامل هنر تولیدی پویا است که به همراه طراحی مشخص ماتماتیکی توروس خود چرخش می‌کند. Object 0 یکی از افزوده‌های مجموعه اول تیم حلقه‌های اردینال با داستان فعلی به نام “Do Not Fiat” است.

حلقه‌های اردینال یک نوع از اوردینال های بیت کوین هستند

جادوگران تپ‌رود

مثال‌هایی از مجموعه NFT اردینال شامل جادوگران تپ‌رود نیز خواهد بود. این یک مجموعه اردینال است که توسط خالق مستقل وب3، اودی ورتهایمر، در شبکه بیت‌کوین توسعه یافته است. توسعه‌دهندگان با Inscription 652 مجموعه را شروع کرده‌اند و هر جادوگر در مجموعه جادوگران تپ‌رود یک NFT منحصر به فرد است که توسط اودی کشیده شده است. مجموعه جادوگران تپ‌رود به امکانات ثابت بیت‌کوین برای ذخیره امن آثار دیجیتال منحصر به فرد وارد می‌شود.

نتیجه

شرح مقدماتی درباره اردینال بیت‌کوین راه‌هایی را توضیح داد که چگونه توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند به زنجیره بلوکی بیت‌کوین بیایند. به طور سنتی، اتریوم و سایر زنجیره‌های بلوکی انتخاب‌های برتر برای ایجاد و استقرار NFT بوده‌اند. با این حال، رشد نوآوری در منظر کریپتو منجر به افزایش ژرف در جستجوی راه‌های جدید برای معرفی NFT به شبکه بیت‌کوین شده است. اردینال بیت‌کوین از یک مکانیسم منحصر به فرد به نام “Inscription” برای افزودن داده‌های منحصر به فرد به کمترین واحد بیت‌کوین، یعنی ساتوشی، استفاده می‌کند. در حال حاضر بیشتر درباره اردینال بیت‌کوین بیاموزید و ببینید چگونه می‌توانید مجموعه اردینال بیت‌کوین خود را ایجاد و معامله کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …