Skip to content
پاداش بلوک بیت‌کوین چیست؟ کاربرد بلوک ریوارد چیست ؟

پاداش بلوک بیت‌کوین چیست؟ کاربرد بلوک ریوارد چیست ؟

پاداش بلوک بیت‌کوین یک بخش حیاتی از شبکه بیت‌کوین است. این بخش اصلی از ساختار وادارکننده است که اطمینان می‌دهد ماینرهای بیت‌کوین ادامه دهند به اعتبارسنجی و امن کردن زنجیره بلوک.

در زیر خلاصه‌ای از چگونگی عملکرد آن آمده است، با شروع به تعریف کوتاهی از پاداش بلوک بیت‌کوین، سپس با نگاهی به خود فرآیند. در نهایت، به تدقیق در نتایج ممکن این سیستم پاداش می‌پردازیم.

پاداش بلوک بیت‌کوین چیست؟

پاداش بلوک بیت‌کوین از دو جزء تشکیل شده است: سکه‌های تازه تولید شده و هزینه‌های تراکنش. این‌ها به ماینرها داده می‌شوند تا به اندازه کافی شبکه را با اعتبارسنجی بلوک‌ها امن کنند. پری هوتی، مدیر فناوری آرگو، به طور خلاصه توضیح می‌دهد که چگونه بلوک‌ها استخراج می‌شوند و پاداش به افراد برمی‌گردد.

پاداش فعلی بلوک بیت‌کوین از 6.25 سکه تازه تولید شده در هر بلوک تشکیل شده است. تعداد سکه‌های تازه تولید شده توسط یک رویداد هاوینگ تعداد آن‌ها که تقریباً هر 4 سال یکبار رخ می‌دهد، کنترل می‌شود. این رویداد نصف کردن عرضه بیت‌کوین‌های تازه تولید شده است و هدف از آن تنظیم عرضه تا زمانی که تمامی 21 میلیون بیت‌کوین استخراج شود.

آخرین بیت‌کوین باید در سال 2140 استخراج شود

هرچند پاداش بلوک پایدار و قابل پیش‌بینی است، اما هزینه‌ها می‌توانند به دلیل عوامل متعددی نظیر فعالیت افزایش یافته در شبکه و اندازه تراکنش نوسان کنند. بر خلاف سکه‌های تازه تولید شده که توسط پروتکل خرد می‌شوند، هزینه‌های تراکنش از سکه‌های موجود کاربران پرداخت می‌شود.

برای شرح بهتر، مناسب است که فرآیند چگونگی انجام یک تراکنش بیت‌کوین را بگذرانیم و دینامیک تأثیر پاداش بر سیستم کلی را درک کنیم. یک تراکنش با یک کیف‌پول شروع می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: هاوینگ بیتکوین چیست؟ و دلایل بروز این رخداد چیست ؟

پاداش بلوک بیت‌کوین چیست؟

چگونه پاداش‌های بلوک ایجاد می‌شوند؟

اولین چیزی که نیاز دارید، یک کیف‌پول بیت‌کوین است

برای شروع یک تراکنش، تنها نیاز به آدرس کلید عمومی گیرنده می‌باشد. کلید عمومی البته با یک کلید خصوصی همراه است – که در واقع اثبات مالکیت است که یک شخص واقعاً مالک و حق برداشت سکه‌های خود را دارد.

مخزنی که بیت‌کوین را ذخیره می‌کند، یک نرم‌افزار به نام کیف‌پول است. کیف‌پولها می‌توانند به اشکال مختلف باشند اما به منظور این مقاله، سه نوع اصلی وجود دارد: کیف‌پول‌های سخت، کیف‌پول‌های نرم‌افزاری و کیف‌پول‌های کاغذی. همه کیف‌پول‌ها یک ویژگی مشترک دارند، یعنی یک کلید عمومی و خصوصی دارند و رکورد بیت‌کوین شما را نگه می‌دارند.

کلید عمومی به شدت شبیه به شماره حساب بانک شماست. این تنها مجموعه‌ای از اعداد و حروف است که به یک شیوه خاص فرمت شده‌اند تا به عنوان یک آدرس کیف‌پول بیت‌کوین شناخته شوند. کلید خصوصی به شدت شبیه به ترکیب یک ایمنی است. تنها یک رمز عبور وجود دارد که ایمنی را باز می‌کند و اگر آن را از دست دهید، تقریباً هیچ راه معقولی برای شکستن آن و بازیابی محتوای آن وجود ندارد.

شروع یک تراکنش بیت‌کوین و فرآیند اعتبارسنجی امضای شبکه

زمانی که تراکنش آغاز می‌شود، جزئیات به یک شبکه غیرمتمرکز از کامپیوترهای سراسر دنیا منتقل می‌شوند. این کامپیوترهای تخصصی به نام نودها هستند. یک نود به سادگی یک کامپیوتر است که به یک شبکه از دیگر کامپیوترها در اینترنت برای انتقال اطلاعات به یکدیگر متصل است. از آنجا که تمام نودها به طور نزدیک همان اطلاعات را همزمان منتقل می‌کنند، آن‌ها امکان می‌دهند شبکه به صورت غیرمتمرکز عمل کند.

یکی از اجزای مهم شبکه بیت‌کوین این است که نودها برای اعتبارسنجی اطلاعات باید به توافق یکسان برسند.

جزئیات تراکنش شامل آدرس کیف‌پول بیت‌کوینی است که فرستنده از آن کم کرده، کلید عمومی گیرنده (آدرس کیف‌پول) و مقداری که فرستنده می‌خواهد ارسال کند. این اطلاعات به شبکه بیت‌کوین انتقال داده می‌شوند جایی که یک نود تأیید می‌کند که فرستنده واقعاً بیت‌کوینی که می‌خواهد ارسال کند را مالک است و آدرس کیف‌پول گیرنده ادراک صحیحی دارد.

فرآیند احراز هویت اطمینان حاصل می‌کند که کیف‌پول منبع دارایی کل تاریخچه تراکنش آن کیف‌پول را دارد و بنابراین هر نقطه‌ای که نشان دهد که یک کیف‌پول سعی می‌کند بیت‌کوینی ارسال کند که واقعاً ندارد، قابل شناسایی است.

نقش نودها در امنیت شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین چیست؟

نودها در واقع نظارت و گزارش‌دهی عمومی فراهم می‌کنند، به طرزی مشابه با نقش نهادهای مالی شخص ثالث در سیستم مالی سنتی ما. تنها تفاوت این است که نودها غیرمتمرکز هستند و تقریباً غیرقابل ایقاف هستند، زیرا هر نود مستقل از سایر نودهاست. یک نمونه چشم‌گیر از این استحکام در سال 2021 اتفاق افتاد که یک قسمت قابل توجه از شبکه آفلاین شد.

نودی که تراکنش را دریافت می‌کند معمولاً یک ‘نود سبک’ است، که تنها برای اعتبارسنجی امضا و اعتبار یک تراکنش استفاده می‌شود. هنگامی که تأیید شود، به یک نود کامل انتقال پیدا می‌کند که دارای تمام تاریخچه دفتر رزمینه بلاک‌چین است. داده تراکنش سپس به حافظه (ممپول) این نود کامل منتقل می‌شود که تا زمانی که یک نود ویژه به نام نود ماینینگ آن را به یک بلوک نامزد تبدیل کند، منتظر می‌ماند.

در این مرحله، تراکنش بین دو طرف در شبکه پخش شده است، اما هنوز تأیید نشده است. تا کنون هیچ یک از طرف‌ها از امنیت و نظارتی که یک نود ماینینگ فراهم می‌کند، بهره‌مند نشده‌اند. بدون تضمین و تأیید تسویه‌ی ارائه‌شده توسط حل مسئله الگوریتم اثبات کار، یک تراکنش نمی‌تواند تسویه شود. به همین دلیل است که ماینرها پاداش بلوک دریافت می‌کنند.

تفکیک عمیق‌تر: ماینرهای بیت‌کوین و نودهای ماینینگ

تراکنش‌هایی که به ممپول منتقل می‌شوند هنوز در وضعیت “در انتظار” هستند و تأیید نشده‌اند. نود ماینینگ، همچنین به نام ماینر بیت‌کوین شناخته می‌شود، تمام تراکنش‌ها را بررسی می‌کند، آن‌ها را بر اساس هزینه تراکنش مرتب می‌کند و آن‌ها را به یک بلوک نامزد می‌کند. بلوک نامزد، یک بلوک است که هنوز تأیید نشده‌است و به بلاک‌چین اضافه نشده است.

ماینرهای بیت‌کوین در سراسر جهان با یکدیگر به رقابت برای تأیید بلوک نامزد خود شروع می‌کنند. تأیید یک بلوک نیازمند حل مجموعه‌ای از پازل‌های پیچیده است که در نهایت یک کد یکتا به نام هش تولید می‌کند. اولین ماینری که هش معتبر خود را انتقال دهد، بلوک نامزد خود را به بلاک‌چین اضافه می‌کند. انگیزه برای تأیید سریع بلوک نامزد یک پاداش بلوک بیت‌کوین است.

پاداش بلوک یک پاداش مقرر شده از بیت‌کوین‌های تازه ساخته شده و مجموع مبالغ هزینه تراکنش مرتبط با بلوک نامزد یک نود ماینینگ است. اولین نود ماینینگی که بلوک خود را تأیید کرده و به بلاک‌چین اضافه کرده‌است، پاداش بلوک را دریافت می‌کند. این مرحله تقریباً هر 10 دقیقه یک‌بار تکرار می‌شود.

زمانی که یک نود ماینینگ هش صحیح را شناسایی کرد و سرانجام یک بلوک تراکنش را تأیید کرد، به شبکه بلاک‌چین انتقال داده می‌شود که به سرعت اعتبار سنجی می‌کند که ماینر از پروتکل اصلی بیت‌کوین پیروی کرده است. این فرآیند به لطف تکنولوژی دفتر رزمینه توزیع‌شده (DLT) شفاف و غیرقابل تغییر است. DLT توسط هزاران شرکت‌کننده (نود) مدیریت می‌شود که اعتبار سنجی می‌کنند که بلاک‌چین صحیح است و ماینرهایی که بلوک‌ها را سازماندهی کرده‌اند، پروتکل اصلی بیت‌کوین را به درستی اجرا کرده‌اند.

پروتکل بیت‌کوین: هزینه تراکنش و تنظیمات سختی شبکه

پروتکل بیت‌کوین: هزینه تراکنش و تنظیمات سختی شبکه

چگونگی حمایت از پاداش بلوک توسط تئوری بازی و اقتصاد رمز

برای هدف این مقاله، به سادگی تئوری بازی را به عنوان یک مدل ریاضی از رفتار انسان در یک محیط پویا توصیف می‌کنیم. شرکت‌کنندگان در بازی تلاش می‌کنند مسیری را پیدا کنند که در هر موقعیت از بازی به بهترین نتیجه ممکن برسند.

در مورد شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین، بازیکنان در بازی ماینرهای بیت‌کوین هستند. تقریباً هر 10 دقیقه بازی مجدد شروع می‌شود هنگامی که یک برنده پاداش بلوک برای تأیید موفقیت بلوک نامزد خود و افزودن آن به بلاک‌چین دریافت می‌کند.

هر بلوک نامزد در بلاک‌چین بیت‌کوین تنها می‌تواند حاوی 1 مگابایت داده باشد. این محدودیت تعداد تراکنش‌هایی که ماینرها می‌توانند در هر بلوک قرار دهند را محدود می‌کند و ایجاد رقابتی بین کاربران و ایجاب انگیزه برای تشکیل بلوک نامزدی که بیشترین پاداش مالی را به همراه دارد. مجموع پاداش برای تأیید یک بلوک شامل هزینه تراکنش از طرف مبدأ تراکنش و پاداش بلوک از سوی پروتکل است.

پویایی‌هایی که بر سرعت کند کردن و تأیید شبکه بلاک‌چین تأثیر می‌گذارند

تعدادی پروتکل وجود دارند که باعث کاهش سرعت شبکه می‌شوند و کاربران را مجبور می‌کنند هزینه‌های تراکنش خود را افزایش دهند تا زمان پردازش تراکنش‌های خود را افزایش دهند. در ادامه توضیح می‌دهیم که این پروتکل‌ها چی هستند و چگونه بر اقتصاد پاداش بلوک بیت‌کوین و پایداری شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند.

از ترافیک بالای شبکه ناشی از حجم بالای تراکنش

محدودیت حافظه بر اندازه بلوک‌ها یک مانع طبیعی در سرعت پردازش تراکنش‌ها ایجاد می‌کند. پروتکل بیت‌کوین به فرستنده یک تراکنش امکان تنظیم هزینه که تمایل دارد پردازش تراکنش‌اش در بلوک بعدی تأیید شود را می‌دهد. به عبارت دیگر، یک سیستم بازار مبتنی بر بازار وجود دارد که طول نهایی پردازش یک تراکنش را تعیین می‌کند.

پویایی هزینه‌های تراکنش نقش مهمی در تشویق کنندگی برای ماینرها به حمایت از الگوریتم گرانقیمت اثبات کار دارد. ماینرها تحریک می‌شوند تا بلوک خود را با تراکنش‌هایی پر کنند که منجر به بیشترین پاداش کل (پاداش بلوک + هزینه تراکنش) برای زحماتشان شود.

تغییرات در میانگین زمان اعتبارسنجی یک بلوک جدید

پروتکل اصلی بیت‌کوین به گونه‌ای نوشته شده‌است که هدف آن اعتبارسنجی میانگین یک بلوک هر ۱۰ دقیقه است. تغییرات در هش‌ریت شبکه زنده می‌تواند تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر عملکرد شبکه و اقتصاد قیمت بیت‌کوین در طول زمان داشته باشد. پروتکل دارای یک مکانیزم دیگر است که سختی حل معما را که ماینرها بیت‌کوین باید حل کنند به گونه‌ای تنظیم می‌کند که میانگین زمان اعتبارسنجی یک بلوک جدید در بلاک‌چین را مدیریت کند. اگر این تنظیم انجام نشود، پایداری و قابل اعتمادی شبکه بیت‌کوین به خطر می‌افتد و در نهایت منهدم می‌شود.

مکانیزم سختی در ماینینگ بیت‌کوین و پایداری پاداش بلاک

سختی ماینینگ به صورت خودکار هر ۲٬۰۱۶ بلوک تنظیم می‌شود. پروتکل تنظیم سختی حل معما را با محاسبه تنظیم به سختی حل کردن یک هش با گرفتن میانگین زمانی که برای اعتبارسنجی همه ۲٬۰۱۶ بلوک در آن دوره طول کشیده است، انجام می‌دهد. هدف در طول زمان این است که میانگین زمان اعتبارسنجی یک بلوک حدود ۱۰ دقیقه باقی بماند.

تأثیرات ناپایدار بر اقتصاد رمزارز

اگر تنظیم سختی حل معما وجود نداشت، سیستم به عنوان اصول اقتصادی تأمین و تقاضا ظاهر می‌شد. هزینه‌های تراکنش کاهش پیدا می‌کنند زیرا با ورود ماینرها بیشتر، هدف آن‌ها برنده شدن در مقابل پاداش بلوک است. نرخ سکه‌های تازه تولید شده به صورت نمایی افزایش پیدا می‌کند که منجر به عدم تعادل بین عرضه و تقاضای بازار برای سکه‌ها می‌شود. ارزش هر سکه کاهش می‌یابد تا زمانی که تعادلی بین هزینه استخراج سکه جدید و تقاضای سرمایه‌گذاران برای خرید عرضه جدید بیت‌کوین برقرار شود.

آسان است که ببینیم که بدون تنظیم دوره‌ای میزان سختی، ارزش پاداش بلوک منهدم می‌شود. در نهایت، ماینرها بیت‌کوین دیگر هیچ تحریکی برای ادامه اعتبارسنجی شبکه بلاکچین بیت‌کوین نخواهند داشت.

مکانیزم سختی در ماینینگ بیت‌کوین و پایداری پاداش بلاک

مکانیک و حساسیت تغییرات در هش‌ریت شبکه نسبت به تنظیمات سختی

تفاوت بین هش‌ریت شبکه زنده و هش‌ریت شبکه مورد استفاده برای تنظیمات سختی شفاف است و می‌توان آن را با استفاده از میانگین مطرح شده در بخش قبلی به سادگی محاسبه کرد.

تنظیمات مثبت سختی شبکه نشان‌دهنده یک عدم تعادل است که باعث افزایش خالص هش‌ریت متوسط شبکه شده است. هش‌ریت کمتر نمایانگر ورود ماینرها بیت‌کوین بیشتر یا کاهش تقاضا برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها است. این منجر به کاهش متوسط هزینه تراکنش در هر بلوک و کاهش زمان اعتبارسنجی بلوک می‌شود.

کاربران از کاهش هزینه‌ها و سرعت عملکرد شبکه به اندازه ماینرها به تلاش برای همگام با افزایش سختی کسب پاداش بلوک از دست می‌دهند.

تنظیمات منفی سختی شبکه نشان‌دهنده یک عدم تعادل است که باعث کاهش خالص هش‌ریت متوسط شبکه شده است. هش‌ریت کمتر نمایانگر ورود ماینرها بیت‌کوین کمتر (یا خاموش شدن ماینرها موجود) به شبکه نسبت به تقاضای اعتبارسنجی تراکنش‌ها است. این منجر به افزایش متوسط هزینه تراکنش در هر بلوک و افزایش زمان اعتبارسنجی بلوک می‌شود.

افزایش هزینه‌ها و کاهش عملکرد شبکه به نفع کاربران است که از کمترین منابع برای کسب پاداش بلوک استفاده می‌کنند.

چه اتفاقی می‌افتد وقتی که پاداش بلوک بیت‌کوین به پایان می‌رسد؟

هیچ بیت‌کوین جدیدی به تعداد کل بیت‌کوین‌های موجود افزوده نخواهد شد. هنگامی که تامین جهانی به تقریباً 21 میلیون واحد می‌رسد، بازی برای کسب بیت‌کوین از طریق پاداش بلوک به پایان می‌رسد.

با این حال، تراکنش‌های بیت‌کوین همچنان گروه‌بندی خواهند شد، بلوک‌ها در زنجیره بلوک‌ها پردازش خواهند شد، و ماینرها بیت‌کوین همچنان به ارزش بازار هر کارمزد تراکنش پاداش خواهند گرفت. واقعیت این است که آیا کارمزدهای تراکنش کافی خواهند بود تا هزینه حل یک الگوریتم اثبات کار مورد نیاز برای اعتبار یک بلوک جدید را توجیه کنند؟

تأثیر بر اقتصادهای رمزارزی استخراج بیت‌کوین بدون پاداش بلوک

اختلاف بیت‌کوین آخر در سال 2140 مورد انتظار است. در ساختار انگیزه برای استخراج بیت‌کوین، یک گذار اساسی خواهد بود. اگر شبکه بیت‌کوین به وسیله ماینرها بیت‌کوین که تراکنش‌ها را اعتبار می‌دهند، پشتیبانی شود، ماینرها همچنان کارمزدهای تراکنش را درآمد خواهند کرد. با این حال، هزینه هر تراکنش برای کاربران و پاداش به ماینرها برای اعتباربخشی بلوک‌ها نقش مهمی در تعیین پایداری شبکه بیت‌کوین خواهد داشت.

تحول صنعت استخراج بیت‌کوین

پایان پاداش بلوک بیت‌کوین به شکلی که امروزه می‌شناسیم، پیش‌بینی نیست، بلکه یک واقعیت است. بیش از 100 سال زمان برای آماده‌سازی برای پایان منبع اصلی درآمد، زمان کافی برای سرمایه‌گذاری در فناوری‌هایی است که ممکن است حتی حمایت از به کارگیری شبکه زنجیره‌بندی را فراهم کند، در نتیجه ارزش هر تراکنش را افزایش داده و به انجام تراکنش‌های بیت‌کوین بیشتر معنی بدهد.

نوآوری و اتخاذ فناوری زنجیره‌بندی اقتصاد بیت‌کوین را حمایت خواهد کرد و احتمالاً به شبکه کمک خواهد کرد تا همیشه در حال اجرا باقی بماند.

پیش‌بینی‌ها برای بیت‌کوین در سال 2140 بدون پاداش بلوک

توجه: ما در حال ورود به حوزه داستان علمی هستیم. هر کسی که ادعا کند که آینده بیت‌کوین را می‌داند، بطور قطع دارای یک داستان دروغین است.

تعدادی از امکانات جالب وجود دارد که بر پایه علم استوار هستند. ما می‌توانیم برخی از روندهایی که امروز در حال رخ دادن هستند را بسط دهیم. به اختصار، چندین احتمال جالب وجود دارد که می‌توانیم به آنها پی ببریم و این مقاله را با احساس امید برای آینده و امکانات بیت‌کوین به پایان ببریم.

ارزش یک بیت‌کوین

از ابتدا، هیچکس ارزش بیت‌کوین را در سال 2140 یا حتی ماه یا سال آینده نخواهد دانست. هر کسی که تا کنون سعی کرده است، با شکست مواجه شده است. بنابراین، بهترین کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم، یک فرض ساده است که اگر بیت‌کوین به عنوان یک ذخیره ارزش موفق باشد، اقتصاد عرضه و تقاضای رشد نمایانگر ارزش هر سکه به صورت نمایی خواهد بود.

اگر بیت‌کوین نتواند به پتانسیل مطلوب خود برسد یا توسط یک رمزارز برتر جایگزین شود، احتمالاً در موارد کاربردی خاص استفاده می‌شود و ارزش بیشتری بر اساس ارزش ارائه شده به کاربران در آن تراکنش‌ها تعیین خواهد شد.

ارزش یک بیت‌کوین

شبکه زنجیره‌بندی بیت‌کوین

روندهای فعلی در تکامل و موارد استفاده از شبکه زنجیره‌بندی بیت‌کوین بسیار هیجان‌انگیز و با سرعت نور در حال تکامل هستند. کاربردهای آینده این شبکه 100٪ علمی‌تخیلی هستند. با این حال، می‌توانیم فرض کنیم که تأثیراتی بر دموکراتیزه و غیرمتمرکزسازی سیستم مالی سنتی خواهد داشت که به جوانان یا بی‌بانکدار جهان دسترسی می‌دهد.

سرعت، امنیت، شفافیت و کارایی انتقال ارزش در سراسر جهان نسبت به سیستم فیات مبتنی بر امروز بهبود خواهد یافت. احتمالاً کارآفرینان با ایجاد لایه‌هایی که بر روی زنجیره‌بندی بیت‌کوین زندگی می‌کنند، به صورت نمایانگر افزایش چشمگیری در کاربرد بیت‌کوین در سراسر جهان داشته باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …