Skip to content
کاوشگر بلاکچین چیست؟ نقش آن در صنعت رمزارز چیست؟

کاوشگر بلاکچین چیست؟ نقش آن در صنعت رمزارز چیست؟


در صنعت رمزارزها، کاوشگر بلاکچین نقشی حیاتی در ارائه داده‌ها دارند؛ هدف استفاده از این ابزارها، تجزیه و تحلیل، تأیید و مدیریت دارایی‌های دیجیتال ذخیره شده در بلاکچین است.

بلاکچین، یک نوآوری فوق‌العاده است که در حال آماده‌سازی برای انقلاب در صنعت مالی است؛ تأثیر آن به طور گسترده در معاملات، نگهداری و گردش دارایی‌های دیجیتال شامل رمزارزها، ان اف تی ها، سهام توکنایز شده و غیره حس می‌شود.

بیت‌کوین، اولین رمزارز راه‌گشا، با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری توسط توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ماهر ساخته شده است؛ این رمزارز تأثیر تحولی از این تکنولوژی را دربر داشته و با موفقیت بزرگی، شناخت بسیاری برای رمزارز به دنبال داشته است.

بیت‌کوین و دیگر رمزارزها و دارایی‌های دیجیتال در بلاکچین ذخیره و تراکنش می‌شوند؛ با بهره‌گیری از ویژگی‌های تکنولوژی بلاکچین – شفافیت و غیرمتمرکز بودن – به نمایش گذاشته می‌شوند و هرکس می‌تواند به آزادی اطلاعات مرتبط با عملیات آن‌ها نگاهی بیندازد یا آن‌ها را تجزیه و تحلیل کند. اما معاملات چگونه می‌توانند در بلاکچین مشاهده شوند؟ چه چیزی برای دریافت اطلاعات فنی و داده‌های بازار در مورد یک بلاکچین یا رمزارز خاص استفاده شود؟

برای پاسخ به این سوالات، تراکنش‌گران رمزارز، سرمایه‌گذاران، علاقه‌مندان، نمایندگان اجرای قانون، توسعه‌دهندگان بلاکچین و حتی ماموران پیشگیری از جرایم، به “کاوشگرهای بلوک” اعتماد می‌کنند؛ کاوشگر یا Explorer یک ابزار برای تجزیه و تحلیل بلاکچین به منظور دریافت اطلاعات فنی و داده‌های بازار در مورد یک بلاکچین است.

در این مقاله، به بررسی ماهیت کاوشگر بلاکچین، کاربردها و نحوه عمل آنها خواهیم پرداخت.

کاوشگر بلاکچین چیست؟ ابزاری برای جستجو در تراکنش‌ها

کاوشگر بلاکچین نرم‌افزار منحصر به فردی است که برای کاوش در بلاکچین استفاده می‌شود؛ نشان‌دهنده اطلاعات فنی از جمله وضعیت معاملات، ارتفاع بلوک، هش رمزنگاری، هش‌ریت، اندازه ممپول، پاداش ماینرها، آدرس‌های کیف پول مبدأ و مقصد و غیره؛ و همچنین داده‌های بازاری مانند تداول/تأمین حداکثر، سرمایه بازار یک رمزارز و نمودار تصویری است.

کاوشگرهای بلوک به عنوان ابزاری معمولاً شناخته می‌شوند که از طبیعت محرمانگی تکنولوژی بلاکچین بهره می‌برند و هویت کاربر را مخفی نگه می‌دارند، اما اطلاعاتی نظیر ارزش کل دارایی‌های نگهداری شده در یک آدرس کیف پول، مجموع مقدار رمزارز دریافتی یا ارسالی از یک آدرس کیف پول، تاریخچه معاملات، هش تراکنش، حجم معاملات و غیره را بیان می‌کنند.

به اصطلاح، این نرم‌افزار بلاکچین را به عنوان یک دليل معاملات و فعالیت‌های انجام شده در بلاکچین می‌پذیرند و همچنین امکان مدیریت و امنیت دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کنند.

آن‌ها لاوه بر این شفافیت را در بلاکچین افزایش می‌دهند و به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند تا وضعیت بلاکچین را بررسی کرده و کارایی کیف‌پول‌هایشان را بررسی کنند که آیا قادر به ارسال، دریافت یا نگهداری دارایی‌های دیجیتال هستند یا خیر.
کاوشگر بلاکچین چیست؟ ابزاری برای جستجو در تراکنش‌ها

کاربردهای کاوشگر بلاکچین

بررسی وضعیت تراکنش: از یک کاوشگر بلاکچین برای تأیید وضعیت یک تراکنش در حین معاملات دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌شود. این ابزار به ردیابی انتقال این دارایی‌ها از آدرس مبدأ به آدرس مقصد کمک می‌کند.

پاداش ماینرها: یک کاوشگر بلاکچین اطلاعاتی درباره پاداش ماینر برای موفقیت در ساخت یک بلوک فراهم می‌کند. از طرفی دیگر، جزئیات در مورد اینکه کدام ماینر یا سازنده بلوک از پاداش برخوردار شده است را ارائه می‌دهد.

ماینرها و توسعه‌دهندگان از کاوشگر برای نظارت بر موفقیت فعالیت‌های حفاری و عملکرد کلی بلاکچین استفاده کرده‌اند.

آنها برای تأیید وضعیت تراکنش استفاده می‌شوند. در اصل، گزارش معاملات تأیید نشده را گزارش می‌دهند و مشکلات دشواری حفاری را نشان می‌دهند.

برای جستجوی هویت معاملات (شناسه‌ها)، آدرس‌های کیف پول، هش تراکنش، نرخ هش، ارتفاع بلوک و غیره، و بررسی اندازه فعلی استخر حافظه (ممپول) استفاده می‌شوند.

آنها به عنوان یک ابزار قابل اعتماد برای دریافت اطلاعات در مورد آمار بلاکچین، سرمایه بازار، تأمین جاری توکن‌ها و نمودارهای تصویری استفاده می‌شوند.

نمونه‌های کاوشگرهای بلاکچین

در صنعت رمزارزها، چندین کاوشگر بلاکچین منحصر به فرد برای هر زنجیره وجود دارد؛ مانند:

شبکه بیت‌کوین: وبسایت Blockchair.com وBlockcypher.com

اتریوم: EtherScan

سولانا: Solscan

ترون: TronScan

بایننس‌چین: BSCScan

آوالانچ: AvaScan

کاردانو:CardanoScan

یک کاوشگر بلاکچین بیت‌کوین مانند blockstream.info نمی‌تواند برای جستجوی اطلاعات در مورد اتریوم، سولانا یا لایت‌کوین استفاده شود. بنابراین هرکدام از این کاوشگرهای بلاکچین بینش خاصی را در عملکرد زنجیره خود ارائه می‌دهند.

نمونه‌های کاوشگرهای بلاکچین

بلوک نخستین

کاوشگرهای بلاکچین نخستین بلوک یا بلوک پیشرو یک زنجیره را فاش می‌کنند. همچنین اطلاعاتی درباره تعداد بلوک‌های ترکیب‌نشده و به زنجیره افزوده نشده را ارائه می‌دهند.

بلوک نخست بیت‌کوین که تراکنش خرید دو پیتزا به ارزش ۱۰٬۰۰۰ بیت‌کوین را شامل می‌شد، با ورود به نوار جستجوی کاوشگر بلاکچین بیت‌کوین با استفاده از آدرس کیف پول مورد استفاده در تراکنش قابل مشاهده است.

اطلاعات مربوط به تراکنش فوق برای همه دیده و تجزیه و تحلیل قابل دسترس است. هر کسی که تمایل دارد می‌تواند درباره بلوک، دشواری بلوک، تاریخچه معاملات، هزینه گاز و هویت ماینر مطالعه کند

مفاهیم اصلی یک کاوشگر بلاکچین

بلوک‌ها: در یک بلاکچین، بلوک به یک فایل کامپیوتری اشاره دارد که تمام اطلاعات مربوط به معاملات بلاکچین را ذخیره می‌کند.

این بلوک‌ها شامل داده‌های معاملات زنجیره و هش بلوک قبلی متصل به هم از طریق استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری هستند، بنابراین هر بلوک را از بلوک دیگر متمایز می‌کنند. این ارتباط رمزنگاری یک لینک رمزنگاری تشکیل می‌دهد؛ بنابراین اطمینان از عدم قابل تغییر بودن و امنیت بلاکچین فراهم می‌شود.

تغییر هش رمزنگاری بلوک قبلی باعث ابطال بلوک‌های بعدی و تمام زنجیره می‌شود.

علاوه بر این، یک بلوک ویژگی‌های متعددی دارد از جمله:

  • ارتفاع بلوک: همچنین به عنوان شماره بلوک شناخته می‌شود و موقعیت یک بلوک خاص در زنجیره را نشان می‌دهد. این اطلاعات تمام بلوک‌های تأییدشده از بلوک نخست یا بلوک پیشرو تا آخرین بلوک را نمایان می‌کند.
  • وضعیت بلوک: پیشرفت ساخت بلوک را فاش می‌کند.
  • دشواری بلوک: هر جنبه از ساخت یک بلوک یا اضافه کردن بلوک‌ها به زنجیره بسیار مهم است، از جمله موانع درگیر شده. دشواری بلوک میزان کار انجام شده در استخراج بلوک‌های جدید را نشان می‌دهد.
  • اندازه بلوک: ساختار بلوک متغیر است. این به دلیل حدود گازهای مختلف است که مجموع گاز مصرفی در ساخت بلوک را نشان می‌دهد. اندازه بلوک به بایت اندازه‌گیری می‌شود.
  • زمان بلوک: این مدت زمان است که ماینرها برای تأیید و اضافه کردن بلوک‌های جدید به بلوک‌های قبلی نیاز دارند. زنجیره‌های بلوک زمان‌های بلوک مختلفی دارند؛ به عنوان مثال، بیت‌کوین حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد تا یک بلوک استخراج شود در حالی که اتریوم ۱۵ ثانیه به طول می‌انجامد.

ویژگی‌های دیگر یک کاوشگر بلاکچین

تمبر زمان: سن بلوک را فاش می‌کند؛ یعنی تاریخ و زمانی که بلوک ساخته شده است.

هش رمزنگاری: هر بلوک حاوی یک هش رمزنگاری منحصر به فرد است که تمام معاملات در بلوک را ثبت می‌کند. هش رمزنگاری یک بلوک جدید حاوی هش بلوک قبلی است که از طریق استخراج تولید شده و توسط تکنیک‌های رمزنگاری با هم نگه داشته می‌شود.

هش تراکنش: همچنین به عنوان شناسه تراکنش شناخته می‌شود، یک کد منحصر به فرد به هر تراکنش اختصاص داده می‌شود. این به عنوان یک شماره مرجع برای جستجوی جزئیات معاملات در یک بلاکچین استفاده می‌شود. شناسه تراکنش وضعیت تراکنش، تاریخچه تراکنش، مقدار ارسال یا دریافت شده و ارزش دارایی‌های درگیر در تراکنش را نشان می‌دهد. همچنین، اینها دلیل پرداخت دیجیتال هستند و تغییر هش تراکنش برای یک بلوک خاص تأثیری بر شبکه کلی می‌گذارد.

وضعیت تراکنش: حالت تراکنش را نشان می‌دهد، آیا در حالت انتظار، موفق یا رد شده است.

هش‌ریت: این یک نمایش تصویری از پیش‌بینی منابع محاسباتی است که توسط ماینرها برای بلاکچین پیاده‌سازی می‌شود.

قیمت: کاوشگرهای بلاکچین قیمت فعلی سکه یا توکن یک زنجیره را  (به دلار) نشان می‌دهند. قیمت توکن بازار رمزارز پویا است. به عنوان مثال، وبسایت اتراسکن قیمت اخیر اتر یعنی توکن اکوسیستم اتریوم را نشان می‌دهد.

نوار جستجو: نوار جستجو اطلاعات خاص در مورد هش تراکنش، آدرس کیف پول، انتقال توکن، ساخت NFT جدید و غیره را بدست می‌آورد. نوار جستجو در بالای یک کاوشگر بلاکچین قرار دارد.

اندازه استخر حافظه (ممپول): همچنین به عنوان حافظه استخر معروف است و تعداد کل معاملات تأییدنشده در ۲۴ ساعت را نشان می‌دهد. این استخری از تمام معاملاتی که منتظر افزوده شدن به یک بلوک توسط یک ماینر هستند، تشکیل شده و به عنوان یک نماینده خوب برای شلوغی و تقاضا در یک شبکه عمل می‌کند. علاوه بر این، آنها تعداد معاملات منتظر استخراج و افزوده شدن به زنجیره را نشان می‌دهند.

حجم معاملات: فعالیت‌ها در یک بلاکچین را پیگیری می‌کند و اندازه معاملات زنجیره را در یک روز خلاصه می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: استخراج بیت کوین ( ماینینگ بیت کوین) چگونه انجام می شود؟

ویژگی‌های دیگر یک کاوشگر بلاکچین

یک کاوشگر بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

یک کاوشگر بلاکچین از گره‌ها و رابط‌های برنامه نویسی (API) بلاکچین برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده کرده و این داده‌ها را به یک قالب قابل درک ارائه می‌دهد. ویژگی‌های مختلفی از جمله نرخ هش، ارتفاع بلوک، هش رمزنگاری/تراکنش، اندازه حافظه (ممپول)، حجم معاملات و جزئیات ماینر به کاربران کمک می‌کنند تا معاملات و ساخت بلوک در دفتر رکوردهای توزیع شده به شکل علنی را درک کنند.

قبل از ظهور کاوشگر بلاکچین، رابط خط فرمان به طور گسترده توسط کاربران بلاکچین، به ویژه برنامه‌نویسان ماهر، برای کاوش در بلاکچین استفاده می‌شد. با این حال، برای درک اطلاعات رمزنگاری پیچیده‌ای که نمایش داده می‌شد، نیاز به سطح بالایی از مهارت وجود داشت، بنابراین نیاز به ابزاری ساده و قابل درک در رابط کاربری گرافیکی (GUI) احساس شد.

رابط کاربری گرافیکی به کاربران کمک می‌کند تا در بلاکچین حرکت کنند و محتواهای آن را درک کنند. رابط کاربری گرافیکی ساده، آسان استفاده و نیازی به دانش برنامه‌نویسی برای مشاهده یا مطالعه بلاکچین ندارد.

عمدتاً (در بین برنامه‌نویسان/توسعه‌دهندگان بلاکچین) باور عمیق دارند که رابط خط فرمان بهترین ابزار برای کاوش در اطلاعات بلاکچین را فراهم می‌کند.

چرا از یک کاوشگر بلاکچین استفاده می‌کنیم؟

کاوشگرهای بلاکچین نقش مهمی در ارائه اطلاعات فعلی و تاریخی درباره یک بلاکچین دارند که این امکان را برای تجار، ماینرها، اعتبارسنجان، علاقه‌مندان و شرکت‌های تجزیه و تحلیل بلاکچین فراهم می‌کنند و ردیابی معاملات و عملیات آن‌ها در بلاکچین را آسان می‌سازند.

علاوه بر این، کاوشگرهای بلاکچین به کاربران کمک می‌کنند تا در فناوری دفاتر رکورد توزیع شده حرکت کنند و اطلاعات اساسی درباره بلاکچین را بدست آورند.

در استفاده از کاوشگر بلاکچین چند مزیت وجود دارد، بنابراین در این بخش، برخی از مزایای کلیدی استفاده از یک کاوشگر بلاکچین را مورد بحث قرار می‌دهیم.

شما می‌توانید از یک کاوشگر بلاکچین برای مشاهده تراز حساب، ردیابی انتقالات، بررسی تاییدها و دریافت آمار متنوع درباره بلاکچین استفاده کنید. همچنین، این امکان را فراهم می‌کند که فید زنده بلوک‌های استخراج شده در یک شبکه بلاکچین را مشاهده کنید و اطلاعاتی درباره محتوای بلوک‌های فردی و فعالیت‌های انجام شده توسط بلوک را دریافت کنید.

کاوشگر بلاکچین قدرت دسترسی آسانتر به داده‌های ذخیره شده در یک بلاکچین را تضمین می‌کند، از جمله پیام‌های پنهان.

این امکان را فراهم می‌کند که کاربران به تاریخچه معاملات و وضعیت یک آدرس کیف پول خاص بروند.

همچنین، اطلاعاتی درباره آدرس‌های کیف پول رمزارزی را فراهم می‌کند، مانند تاریخچه معاملات، مجموع ارزش دارایی‌های نگهداری شده در آدرس و مجموع مقدار رمزارزی که از یا به آدرس کیف پول ارسال یا دریافت شده است.

موتور جستجو طراحی شده است تا باز، شفاف، غیرمتمرکز و کاربرپسند باشد. بنابراین، به کاربران کمک می‌کند تا به پیام‌های پنهان در شبکه بلاکچین دسترسی پیدا کنند. این اکر کمک می‌کند تا وضعیت یک تراکنش خاص را تأیید کنید – آیا مردود، موفق یا در حالت انتظار است.

چرا از یک کاوشگر بلاکچین استفاده می‌کنیم؟

نتیجه‌گیری

کاوشگرهای بلاکچین به عنوان یک ابزار بی‌قیمت مورد نیاز برای تحقیق در معاملات بلاکچین و فراهم کردن قابلیت خوانایی و درک آسان اطلاعات موجود در آن عمل می‌کنند و اعتماد کاربر را تضمین می‌کنند.

بدون یک کاوشگر بلاکچین مرتبط، پیگیری فعالیت‌های یک بلاکچین دشوار است. بنابراین، هدف اصلی یک کاوشگر بلاکچین بهبود شفافیت یک شبکه بلاکچین و فراهم کردن امکان مشاهده و مدیریت دارایی‌های دیجیتال است.

4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …