Skip to content
بررسی کامل تفاوت بلاکچین و بیت کوین

بررسی کامل تفاوت بلاکچین و بیت کوین

در طول سال های گذشته، افزایش چشمگیری در محبوبیت ارزهای دیجیتال به عنوان نتیجه‌ای از افزایش تقاضا برای تحول دیجیتال رخ داده است. با افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان منابع اساسی در تحقق سود، بحث‌های زیادی در مورد پیامدهای این ارزها به وجود آمده است. یکی از بحران‌های مهمی که در هر گفتگویی درباره ارزهای دیجیتال پدیدار می‌شود، بحث مرتبط با تفاوت بین بیت‌کوین و بلاکچین است.

گرچه بسیاری از افراد از قابلیت‌های هر دو بلاکچین و بیت‌کوین استفاده می‌کنند، اما گمراهی قابل توجهی در مورد هر دو اصطلاح وجود دارد. در اینجا مهم است به‌یادآوری کرد که بلاکچین یک فناوری است، در حالی‌که بیت‌کوین نمونه اولیه از پیاده‌سازی موفق این فناوری است.

برای آغاز یک گفتگو درباره تفاوت بلاکچین و بیت کوین ، حیاتی است که هر دو اصطلاح را در سیاق معنایی خود درک کنیم. بیایید با خود فناوری شروع کنیم، یعنی بلاکچین!

بلاکچین

بلاکچین اصولاً یک دروازه دیجیتال برای پرداخت یا تراکنش است که امکان ثبت تراکنش‌ها بین دو طرف را فراهم می‌کند. این به عنوان یک فناوری لجرعمل می‌کند که از چند طرف در تراکنش‌ها پشتیبانی می‌کند و اطلاعات ارزشمندی را به اشتراک می‌گذارد و منابع خود را با تضمین امنیت بالا و اطمینان از عدم تغییر سوء گسترش می‌دهد. در حالی‌که بسیاری از افراد رابطه بیت‌کوین در مقابل بلاکچین را به جد می‌پندارند، این اصطلاح در ابتدا در سال 1991 رواج یافت.

ساختار اصلی بلاکچین یکی از دلایل برجسته کارآیی‌های مختلف آن است، در حالی‌که افزایش پیچیدگی در درک و احتمالاً تنظیم برنامه‌های کاربردی بلاکچین را افزایش می‌دهد. سه مؤلفه مهم در طراحی متمرکز بلاکچین شامل بلوک‌ها، نودها و ماینرها هستند و آنها برای عملکرد کامل بلاکچین اساسی هستند. در ادامه، بررسی می‌شود که هر یک از این مؤلفه‌ها چگونه به کارکرد بلاکچین کمک می‌کنند.

بلوک‌ها قسمت بنیادی‌ترین بلاکچین هستند، زیرا هر زنجیره از بلوک‌ها حاوی تمام اطلاعات مربوط به یک تراکنش است. هر بلوک دارای یک هش و نانس منحصر به فرد به ترتیب ذخیره می‌شود، همچنین با یک زمان‌نگاری در انتهای بلاکچین. افزایش اندازه زنجیره مشکلات برگرداندن تراکنش، دستکاری یا خلل در زنجیره ایجاد می‌کند.

نودها عامل مهمی برای ایجاد عدم تمرکز با بلاکچین هستند. نودها اطمینان حاصل می‌کنند که یک فرد یا سازمان خاص نمی‌تواند مالکیت بلاکچین را کنترل کند. به همین دلیل، آنها می‌توانند حفظ امنیت در بلاکچین را در کنار جلوگیری از نقض حریم خصوصی از طریق تبادلات اطلاعات نامنظم یا منظم اطمینان بخشند.

ماینرها افرادی هستند که مسئول ایجاد چندین بلوک با حل مسائل ریاضی پیچیده هستند. ساختار محیط اطراف در بلاکچین تأثیر چشمگیری بر پیچیدگی کارهای مورد نیاز برای ایجاد چندین بلوک دارد.

بلاکچین چیست و چه فرایندی در پیش دارد

تعریف زمینه‌ای از بلاکچین

می‌توانید مشاهده کنید که تعریف زمینه‌ای از بلاکچین توضیحات خاصی را درباره تفاوت بین بیت‌کوین و بلاکچین ارائه می‌دهد. این موضوع به عنوان یک سری زمان‌نگاری شده از سوابق داده‌های غیرقابل تغییر تحت مدیریت یک مجموعه از رایانه‌ها، که تحت مالکیت یک نهاد تنها نیستند، به طور عمومی در نظر گرفته می‌شود. گواهینامه‌های بلاکچین به شما کمک خواهد کرد تا درک بهتری از سیاق پشت این فناوری پیدا کنید.

تمام بلوک‌ها بسیار ایمن هستند و همراه با ارائه امکان ادغام بهتر با یکدیگر با بهره‌گیری از فرآیندهای رمزنگاری می‌باشند. پس، دقیقاً چه چیزی منحصر به فرد درباره بلاکچین است؟ اولاً و غالباً، بلاکچین هیچ نگرانی در مورد فشار یک نهاد مرکزی اعمال نمی‌کند. به عنوان یک مسأله حقیقی، بلاکچین نمونه کاملی از یک سیستم دموکراتیزه برای تراکنش‌ها را نشان می‌دهد.

بیت‌کوین‌ها

پس از تأمل در تعریف بلاکچین، بیایید به نگاهی به دیگر شخصیت در مبحث بیت‌کوین در مقابل بلاکچین بیندازیم. بیت‌کوین اساساً اولین رمزارزی است که از فناوری بلاکچین بهره‌مند شد تا پرداخت‌های همتا به همتا را ارائه دهد. بیت‌کوین توانایی ارائه هزینه‌های تراکنش به مراتب پایین‌تر نسبت به درگاه های پرداخت معتبر را با بهره‌گیری از یک شبکه غیرمتمرکز فراهم می‌آورد.

کاربران می‌توانند یک کیف‌پول بیت‌کوین یا نرم‌افزاری برای ارسال، دریافت و ذخیره اموال با سطوح بالایی از امنیت بدست آورند. هر کس می‌تواند کیف‌پول یا نرم‌افزار بیت‌کوین را بر اساس ترجیحات خود روی گوشی، کامپیوتر شخصی یا هر دستگاه دیجیتال دیگری دانلود کند. در دومین مرحله، کاربران باید بیت‌کوین‌ها را با معامله، درخواست از مشتریان برای پرداخت بیت‌کوین یا بازی‌های آنلاین مبتنی بر بیت‌کوین به دست آورند.

پیشنهاد مطالعه: استخراج بیت کوین ( ماینینگ بیت کوین) چگونه انجام می شود؟

تفاوت بیت‌کوین با ارزهای فیات چگونه است؟

برجسته‌ترین نکته در مورد بیت‌کوین این است که با ارزهایی که تحت نظام بانک‌های مرکزی قرار دارند، مشابه نیست. بیت‌کوین‌ هیچ ذخیره فیزیکی در هیچ پلتفرمی ندارد و می‌تواند با بهره‌گیری از الگوریتم‌های ریاضی برای حفاظت از یک رشته اعداد که در یک کلید عمومی و خصوصی قرار دارند، بهره‌مند شود.

تقریباً هر فرد علاقه‌مندی می‌تواند تراکنش‌های بیت‌کوین را با مقدار مناسبی از علاقه درک کند. به عنوان یک موضوع واقعی، بیت‌کوین یک رویکرد بهتر و راحت‌تر برای انجام یا دریافت پرداخت‌ها ارائه می‌دهد. فقط کافی است که کیف‌پول خود را در یک پلتفرم مبادله بیت‌کوین ایجاد کنید و سپس آدرس آن را در هر پلتفرم ارز دیجیتال مشخص کنید.

بسیاری از خریداران قبلاً ابهامات درباره بیت‌کوین در مقابل بلاکچین را روشن کرده‌اند، با این حال برخی هنوز شک در قانونی بودن بیت‌کوین دارند. بیت‌کوین‌ به وضوح نیازمند یک رویکرد ترکیبی برای مرور مقررات بانکی، سیاست‌های حفظ حریم‌خصوصی و نوآوری فناوری هست. با این حال، تا زمانی که سخت‌افزار محلی مناسبی برای ذخیره بیت‌کوین داشته باشید، نگران از دست دادن بیت‌کوین‌های خود نخواهید بود. بنابراین، بیت‌کوین‌ها هم با تضمین امنیت برای مالیاتان ذخیره‌شده در بیت‌کوین‌ها همراه هستند.

تفاوت بیت‌کوین با ارزهای فیات چگونه است؟

تفاوت بین بلاکچین و بیت‌کوین

حالا، مهم است به یاد داشته باشیم که رابطه بین بیت‌کوین و بلاکچین به عنوان برنامه و فناوری است. با این حال، بسیاری از افراد معمولاً می‌توانند بین بلاکچین و بیت‌کوین گیج شوند. دلیل اصلی این ابهام این است که بیت‌کوین اولین برنامه شناخته‌شده از فناوری بلاکچین بود. بنابراین، موفق شد نگرش مردم را به سوی اعتقاد به اینکه بیت‌کوین پایه تمام فناوری‌های بلاکچین است، تغییر دهد.

از سوی دیگر، مزایای بزرگتر بلاکچین در زمینه‌های مختلف اخیراً تشخیص یافته است. بلاکچین به تدریج توانایی خود را در تامین نیازهای شرکت‌ها در صنایع مختلف بهبود داده است. بنابراین، بیایید به تفاوت‌های بین بلاکچین و بیت‌کوین نگاهی بیندازیم تا به درک عمیق‌تری از پیامدهای آنها برسیم.

1- بیت‌کوین و بلاکچین چیستند؟

بیایید با توجه به تعاریف به تفاوت بین بیت‌کوین و بلاکچین تمرکز کنیم. بلاکچین یک فناوری لجر برای ثبت تراکنش‌ها بین دو طرف با کارآیی بهتر است. از سوی دیگر، بیت‌کوین معروف‌ترین رمزارز جهان است.

برای بیت‌کوین هیچ بانک مرکزی یا نهاد اداری وجود ندارد، که این امکان را فراهم می‌کند تا تراکنش‌ها بین کاربران در یک شبکه بیت‌کوین هم‌به‌هم بدون نیاز به واسطه‌ها انجام شود. بلاکچین فناوری اساسی برای هر نوع رمزارز است. با این حال، بلاکچین محدود به بیت‌کوین یا هر رمزارز دیگری نیست. بلاکچین می‌تواند در بخش‌های مختلف تعداد زیادی از کاربردها را داشته باشد.

2- کاربردهای احتمالی

نکته مهم بعدی برای تمایز بین بیت‌کوین و بلاکچین به کاربردهای احتمالی آنها اشاره دارد. ریشه‌های بلاکچین بر نیاز به یک فناوری برای فراهم کردن یک محیط ارزان، امن و ایمن جهت امکان تراکنش‌های هم‌به‌هم باز می‌گردد. هدف از آن کاهش دخالت واسط‌های غیرضروری است.

علاوه بر این، بلاکچین مناسب برای ذخیره و دسترسی قابل اعتماد به داده‌ها به دلیل هویتش به عنوان یک لجراست. از سوی دیگر، بیت‌کوین با هدف تسریع در تراکنش‌های عابر مرزی توسعه یافت. در نتیجه، بیت‌کوین نیز هدف دارد سیستم‌های پرداخت را با حذف واسطه‌های شخص سوم و کاهش کنترل دولت بر تراکنش‌ها، ساده‌تر کند.

3- موارد استفاده در دنیای واقعی

اگرچه کاربردهای احتمالی بلاکچین و بیت‌کوین هر دو را به نمای مثبت ارائه می‌دهند، موارد استفاده واقعی هر کدام می‌تواند به عنوان یک تفاوت چشمگیر بین بیت‌کوین و بلاکچین محسوب شود. در مورد موارد استفاده واقعی، بیت‌کوین هیچ مزیتی ندارد. این در عملکرد خود به عنوان یک ارز محدود است. از سوی دیگر، بلاکچین می‌تواند برای انتقال هر چیزی که ارزش دارد، از جمله ارز، سهام یا عناوین مالکیت مفید باشد.

فناوری‌های بلاکچین همچنین موارد استفاده فراوانی را در بخش‌های خصوصی و عمومی ارائه می‌دهد. برخی از مثال‌های استفاده از فناوری بلاکچین در بخش عمومی شامل ذخیره سوابق سلامت عمومی و ثبت‌های زمین، سیستم‌های مدیریت هویت و پلتفرم‌های رای غیرقابل تغییر هستند. شرکت‌های فناوری بزرگ نیز در بخش خصوصی از فناوری بلاکچین بهره می‌برند و سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام داده‌اند.

بلاکچین به عنوان یک جایگزین مطلوب برای راهکارهای صنعت فناوری مالی و بانکی به وجود آمده است. علاوه بر این، بلاکچین همچنین در زمینه‌های لجستیک و مدیریت زنجیره تأمین برای دستیابی به شفافیت بهتر همراه با ثبت تراکنش‌های غیرقابل تغییر استفاده می‌شود. جزئیات دیگر چشمگیر در مورد موارد استفاده واقعی از فناوری بلاکچین به جلب علاقه صنایع دیگر اشاره دارد.

صنایع اصلی که گام‌های اولیه برای اتخاذ بلاکچین را برمی‌دارند، شامل صنعت خودرو، موسیقی، هواپیماپرستاری، ارتباطات و صنعت سرگرمی هستند. مهم‌تر از همه، بلاکچین نیز فرصت‌هایی برای طراحی قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد که به ارائه کالاها با حذف واسطه‌های گران‌قیمت کمک می‌کند.

4- دامنه

تفاوت بین بیت‌کوین و بلاکچین نیز دامنه هرکدام را در نظر می‌گیرد تا وضوح ایجاد شود. بلاکچین با رشد مثمر خود در طول دهه گذشته، دامنه ایجاد وعده‌آمیزی را به تصویر می‌کشد. در حال حاضر، فناوری بلاکچین در مسیر صعودی قرار دارد. بسیاری از دولت‌ها به طور مداوم فعالیت‌های بلاکچینی را آغاز می‌کنند و انتخاب فناوری بلاکچین همچنین اطمینان از شفافیت، امنیت و اعتماد بهتر برای سیستم‌های خود را فراهم می‌آورد.

از سوی دیگر، بیت‌کوین هیچ نشانی قابل اطمینان در مورد دامنه خود ارائه نمی‌دهد. در حالی که برخی از کشورها ایده بیت‌کوین را به صورت آشکار پذیرفته‌اند، بسیاری از دولت‌های دیگر محدودیت‌ها یا حظر بیت‌کوین اعمال کرده‌اند. علاوه بر این، لازم به ذکر است که بیت‌کوین از نظر حقوقی به عنوان جایگزینی برای پول قانونی یک کشور شناخته نمی‌شود.

5- استراتژی پایه

عامل دیگری که در تمایز بیت‌کوین در مقابل بلاکچین مطرح است، استراتژی پایه آنها است. بیت‌کوین استراتژی کاهش هزینه تاثیرگذاران و کاهش زمان تراکنش‌ها را دنبال می‌کند. با این حال، بیت‌کوین یک نقص قابل توجه از نظر انعطاف‌پذیری دارد. کاربران باید یک کیف‌پول بیت‌کوین داشته باشند و به روش‌های انتخاب شده برای کسب بیت‌کوین مانند معامله، استخراج یا وابستگی به پرداخت‌های بیت‌کوین اعتماد کنند.

از سوی دیگر، فناوری بلاکچین هیچ محدودیتی مانند بیت‌کوین ندارد. به عنوان یک موضوع واقعی، بلاکچین به‌طور عظیم بر اساس توانمندی‌هایش برای پاسخگویی به نیازهای صنایع مختلف شناخته می‌شود. بلاکچین می‌تواند با تغییرات مختلف به خوبی سازگار شود و موارد استفاده مختلف مورد نظر کاربران را ارائه دهد.

6- وضعیت فعلی

جنبه نهایی تفاوت بیت‌کوین در مقابل بلاکچین به وضعیت فعلی هرکدام اشاره دارد. احتمالاً بیت‌کوین ادامه خواهد داد که حفظ حالت ناشناسی خود باشد. با اینکه کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را در لجر تشاهد کنند، اما نمی‌توانند اعداد را به یک دنباله خاص تفسیر کنند. به عبارت دیگر، بیت‌کوین با کسب و کارهای مختلف همکاری می‌کند و نیاز به رعایت تمام الزامات تطابق دارد.

بلاکچین می‌تواند اطمینان از سهولت تطابق با پشتیبانی از KYC و دیگر استانداردها را فراهم کند. در نتیجه، بلاکچین می‌تواند در طولانی مدت شفافیت جامعی را ارائه دهد. بنابراین، می‌توانید مشاهده کنید که بلاکچین یک افت بزرگ بر بیت‌کوین دارد. بیایید تفاوت‌ها را در جدول زیر خلاصه کنیم.

تفاوت بین بلاکچین و بیت‌کوین

نتیجه‌گیری

همانطور که به وضوح می‌بینید، بلاکچین مجموعه بزرگتری است که بیت‌کوین را یکی از محتویات آن شامل می‌شود. تفاوت بیت‌کوین در مقابل بلاکچین توانمندی بهبود روش‌های سنتی دنبال شده برای معاملات مالی و تجاری را دارد. در دوران مدرن تبدیل دیجیتال، هر دو این فناوری‌ها پیامدهای منحصر به فردی دارند.

بنابراین، مهم است که تفاوت‌ها بین آنها را برای درک انتخاب ایده‌آل به موارد استفاده شما روشن کنید. می‌توانید بیشتر در مورد قابلیت‌های بلاکچین و بیت‌کوین بدانید تا درک کنید هرکدام چگونه پیامدهای منحصر به فردی دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …