Skip to content
بلاکچین چیست؟ بررسی کامل تکنولوژی بلاکچین

بلاکچین چیست؟ بررسی کامل تکنولوژی بلاکچین

در چند سال گذشته، شما به طور مداوم با اصطلاح “تکنولوژی بلاکچین” مواجه شده‌اید، آن هم احتمالاً در ارتباط با ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین. در واقع، ممکن است از خود پرسیده باشید: “تکنولوژی بلاکچین چیست؟” به نظر می‌رسد که بلاکچین یک کلمه‌ی ترکیبی است اما به معنای احتمالی، زیرا معنای واقعی آن که عمومی بتواند به راحتی درک کند، وجود ندارد. مهم است  که به سوال “تکنولوژی بلاکچین چیست؟” پاسخ داده شود، شامل تکنولوژی استفاده‌شده، چگونگی عملکرد آن، و چگونگی تبدیل به یک امر حیاتی در دنیای دیجیتال.

هر چه بلاکچین به مرور زمان بزرگتر شده و کاربرپسند‌تر می‌شود، وظیفه بر عهده شماست که این تکنولوژی در حال تکامل را یاد بگیرید تا برای آینده آماده شوید. اگر تازه وارد دنیای بلاکچین هستید، این پلتفرم مناسبی برای کسب دانش پایه و استوار است. در این مقاله، یاد می‌گیرید چگونه به سوال “تکنولوژی بلاکچین چیست؟” پاسخ دهید. همچنین خواهید آموخت که بلاکچین چگونه عمل می‌کند، چرا اهمیت دارد و چگونه می‌توانید از این زمینه برای پیشرفت در حرفه‌تان استفاده کنید.

تکنولوژی بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک روش برای ثبت اطلاعات است که امکان تغییر، هک یا دستکاری سیستم را ناشدنی یا دشوار می‌کند. بلاکچین یک دفتر ریز توزیع‌شده است که تراکنش‌ها را در سراسر شبکه‌ی کامپیوترهایی که در بلاکچین شرکت می‌کنند، تکثیر و توزیع می‌کند.

تکنولوژی بلاکچین یک ساختار است که سوابق تراکنش‌ها را یا همان بلوک را در چندین پایگاه داده که به “زنجیر” معروف است، از جمع‌آوری کرده و آن را در یک شبکه از گره‌های همسایه که از طریق ارتباط نقطه به نقطه متصل هستند، ذخیره می‌کند. به طور معمول، این ذخیره‌سازی به عنوان “دفتر ریز دیجیتال” شناخته می‌شود.

هر تراکنش در این دفتر ریز توسط امضای دیجیتال مالک تأیید می‌شود که تراکنش را تصدیق کرده و از دستکاری آن جلوگیری می‌کند. بنابراین، اطلاعاتی که دفتر ریز دیجیتال شامل می‌شود، بسیار ایمن است.

به عبارت ساده‌تر، دفتر ریز دیجیتال مانند یک صفحه از جدول گوگل است که بین انواع کامپیوترها در یک شبکه به اشتراک گذاشته شده است، جایی که سوابق تراکنش‌ها بر اساس خریدهای واقعی ذخیره می‌شود. نکته جذاب این است که هرکس می‌تواند داده را ببیند، اما نمی‌تواند آن را تغییر دهد.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

تکنولوژی بلاکچین چیست؟

چرا بلاکچین محبوب است؟

فرض کنید که شما دارید پول را از حساب بانکی خود به خانواده یا دوستان خود منتقل می‌کنید. شما وارد بانک اینترنتی می‌شوید و مبلغ را با استفاده از شماره حساب فرد دیگر به او انتقال می‌دهید. هنگامی که تراکنش انجام شود، بانک شما سوابق تراکنش را به‌روزرسانی می‌کند. به نظر می‌آید که به نظر ساده است، درست است؟ اما یک مشکل احتمالی وجود دارد که بسیاری از ما آن را نادیده می‌گیریم.

این نوع تراکنش‌ها به سرعت ممکن است تغییر یابند. افرادی که با این حقیقت آشنا هستند، اغلب از استفاده از این نوع تراکنش‌ها می‌ترسند، بنابراین در سال‌های اخیر، تکامل برنامه‌های پرداخت شخص ثالث به وجود آمده است. اما در واقع این آسیب‌پذیری اساساً دلیل ایجاد تکنولوژی بلاکچین است.

در تکنولوژیکا، بلاکچین یک دفتر ریز دیجیتال است که به تازگی توجه بسیاری را جلب کرده است. اما چرا به این اندازه محبوب شده است؟ خب، بیایید بیشتر در آن حفر کنیم تا به مفهوم کلی آن پی ببریم.

ثبت اطلاعات و تراکنش‌ها بخش حیاتی از کسب و کار است. اغلب، این اطلاعات درون سازمانی انجام می‌شود یا از طریق یک شخص ثالث مانند کارگزاران، بانکداران یا وکلای حقوقی منتقل می‌شود که زمان، هزینه یا هر دو را در کسب و کار افزایش می‌دهد. خوشبختانه، بلاکچین این فرآیند طولانی را اجتناب می‌کند و حرکت سریع‌تر تراکنش را فراهم می‌کند، بنابراین هم زمان و هم پول را صرفه‌جویی می‌کند.

اغلب افراد فرض می‌کنند که بلاکچین و بیت‌کوین می‌توانند به جای یکدیگر استفاده شوند، اما در واقع، اینطور نیست. بلاکچین تکنولوژی‌ای است که قابلیت حمایت از انواع مختلفی از برنامه‌ها مرتبط با صنایع مختلف مانند مالی، زنجیره تأمین، تولید و غیره را دارد، اما بیت‌کوین یک ارز است که برای امانت‌داری از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کند.

بلاکچین یک فناوری نوظهور با مزایای زیاد در دنیای دیجیتال در حال رشد است:

1- بسیار امن

از ویژگی امضای دیجیتال برای انجام تراکنش‌های بدون تقلب استفاده می‌کند که امکان فاسق شدن یا تغییر دادن داده‌ها توسط دیگر کاربران بدون امضای دیجیتال خاص را ناممکن می‌سازد.

2- سیستم غیرمتمرکز

سنتی، برای انجام تراکنش‌ها به تأیید مقامات نظارتی مانند دولت یا بانک نیاز داشتید؛ با این حال، با بلاکچین، تراکنش‌ها با موافقت کلیه کاربران به صورت مشترک انجام می‌شود که منجر به تراکنش‌های بی‌دردسر، ایمن‌تر و سریعتر می‌شود.

3- قابلیت خودکارسازی

قابل برنامه‌ریزی است و می‌تواند اقدامات، رویدادها و پرداخت‌ها را به‌صورت خودکار تولید کند هنگامی که شرایط معینی برآورده شود.

ساختار و طراحی بلاکچین

به طور اساسی، بلاکچین یک دفتر ریز توزیع‌شده، غیرقابل تغییر و غیرمتمرکز است که شامل یک زنجیره از بلوک‌ها است و هر بلوک حاوی مجموعه‌ای از داده‌ها است. بلوک‌ها با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری به یکدیگر متصل شده و یک زنجیره زمانی از اطلاعات را تشکیل می‌دهند. ساختار یک بلاکچین به‌طوری طراحی شده است که امنیت داده را از طریق مکانیزم توافقی که شبکه از گره‌ها تشکیل می‌دهد، تضمین می‌کند که پیش از اضافه شدن به بلاکچین، گره‌ها درستی تراکنش‌ها را تأیید کنند.

1- بلوک‌ها:

یک بلوک در بلاکچین از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

هدر حاوی متادیتا مانند زمان‌نما که شامل یک شماره تصادفی برای فرایند استخراج و هش بلوک قبلی است.

بخش داده حاوی اطلاعات اصلی و واقعی مانند تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند است که در بلوک ذخیره می‌شوند.

سرانجام، هش یک مقدار رمزنگاری شده یکتا است که به عنوان نماینده‌ای از کل بلوک استفاده می‌شود و برای اهداف تأیید به‌کار می‌رود

2- زمان بلوک:

زمان بلوک به مدت زمانی اشاره دارد که برای تولید یک بلوک جدید در بلاکچین لازم است. بلاکچین‌های مختلف زمان‌های بلوک متفاوتی دارند که ممکن است از چند ثانیه تا دقایق یا حتی ساعت‌ها متغیر باشد. زمان‌های کوتاهتر بلوک می‌توانند تأیید تراکنش‌ها را سریع‌تر ارائه دهند، اما این باعث افزایش احتمال تداخلات می‌شود؛ از سوی دیگر، زمان‌های بلوک بلند ممکن است زمان تأیید تراکنش‌ها را افزایش دهد، اما احتمال تداخلات را کاهش دهد.

3- فورک‌های سخت:

فورک سخت در یک بلاکچین به تغییر دائمی در تاریخ بلاکچین اشاره دارد که به دو زنجیره جداگانه منجر می‌شود. این ممکن است به دلیل تغییر اساسی در پروتکل بلاکچین و عدم توافق تمام گره‌ها درباره به‌روزرسانی اتفاق بیافتد. فورک‌های سخت می‌توانند ارزهای جدیدی ایجاد کنند یا تقسیم ارزهای موجود را به دنبال داشته باشند و حل این مسئله نیازمند توافق شرکت‌کنندگان در شبکه است.

4- غیرمتمرکزسازی:

غیرمتمرکزسازی ویژگی کلیدی تکنولوژی بلاکچین است. در یک بلاکچین غیرمتمرکز، هیچ اتحادیه مرکزی وجود ندارد که بتواند شبکه را کنترل کند. در غیرمتمرکزسازی، قدرت تصمیم‌گیری بین یک شبکه از گره‌ها توزیع شده است که به‌صورت مشترک تراکنش‌ها را تأیید و روی آنها توافق می‌کنند تا به بلاکچین افزوده شوند. این طبیعت غیرمتمرکز تکنولوژی بلاکچین به ترویج شفافیت، اعتماد و امنیت کمک می‌کند. همچنین خطرات اعتماد به یک نقطه تکیه‌گاه را کاهش داده و خطرات دستکاری داده را به حداقل می‌رساند.

5- قطعیت:

قطعیت به تأیید غیرقابل برگشت تراکنش‌ها در یک بلاکچین اشاره دارد. اگر وقتی یک تراکنش به یک بلوک اضافه شود و بلوک توسط شبکه تأیید شود، آن تراکنش غیرقابل برگشت می‌شود و نمی‌توان آن را واگرداند. این ویژگی امانت داده و جلوگیری از هزینه دوباره کردن را فراهم می‌کند و امنیت و اعتماد در انواع بلاکچین را ارائه می‌دهد.

6- باز بودن:

باز بودن در تکنولوژی بلاکچین این امکان را فراهم می‌کند که هر کسی که قصد دارد در شبکه شرکت کند، به بلاکچین دسترسی داشته باشد. این به معنای آن است که برای همه باز است و هرکس می‌تواند به شبکه بپیوندد، تراکنش‌ها را تأیید کند و می‌تواند بلوک‌های جدید را به بلاکچین اضافه کند، تا جایی که قوانین توافقی را بداند. باز بودن تشویق به جلبه‌پذیری، شفافیت و نوآوری می‌کند، زیرا اجازه مشارکت از افراد مختلف را می‌دهد.

عملکرد  بلاکچین تکنولوژی چگونه است؟

عملکرد  بلاکچین تکنولوژی چگونه است؟

در سال‌های اخیر، ممکن است توجه شما به چندین کسب و کار در سراسر جهان که تکنولوژی بلاکچین را ادغام کرده‌اند، جلب شده باشد. اما دقیقاً چگونه تکنولوژی بلاکچین عمل می‌کند؟ آیا این یک تغییر مهم است یا یک افزودنی ساده؟ پیشرفت‌های بلاکچین هنوز جوان هستند و پتانسیلی برای انقلاب در آینده دارند؛ بنابراین، بیایید این تکنولوژی را از پایه توضیح دهیم.

بلاکچین ترکیبی از سه تکنولوژی پیشرو است:

 • کلیدهای رمزنگاری
 • یک شبکه همتا دارای یک دفتر ریز مشترک
 • یک وسیله محاسباتی برای ذخیره تراکنش‌ها و رکوردهای شبکه

کلیدهای رمزنگاری از دو کلید – کلید خصوصی و کلید عمومی – تشکیل شده است. این کلیدها در انجام تراکنش‌های موفق بین دو طرف کمک می‌کنند. هر فرد این دو کلید را دارد که از آنها برای ایجاد یک هویت دیجیتال امن استفاده می‌کنند. این هویت امن، جنبه مهمترین تکنولوژی بلاکچین است. در دنیای رمزارز، این هویت به نام “امضای دیجیتال” اطلاق می‌شود و برای تأیید و کنترل تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

امضای دیجیتال با شبکه همتا ادغام می‌شود؛ تعداد زیادی از افراد که به عنوان مقام‌ها عمل می‌کنند، از امضای دیجیتال برای رسیدگی به مسائل مختلف، از جمله تراکنش‌ها، استفاده می‌کنند. هنگامی که یک تراکنش تأیید می‌شود، توسط تأیید ریاضی تأیید می‌شود که به یک تراکنش امن موفق بین دو طرف در شبکه منتهی می‌شود. بنابراین به طور خلاصه، کاربران بلاکچین از کلیدهای رمزنگاری برای انجام انواع تعاملات دیجیتال روی شبکه همتا استفاده می‌کنند.

انواع بلاک‌چین

بلاک‌چین‌ها انواع مختلفی دارند که به شرح زیر هستند:

1- شبکه‌های بلاک‌چین خصوصی

بلاک‌چین‌های خصوصی در شبکه‌های بسته عمل می‌کنند و به خوبی برای کسب‌وکارها و سازمان‌های خصوصی مناسب هستند. شرکت‌ها می‌توانند از بلاک‌چین‌های خصوصی برای سفارشی‌سازی دسترسی و اختیارات مجوزدهی، پارامترهای شبکه و دیگر گزینه‌های امنیتی مهم استفاده کنند. تنها یک مقام مسئول بلاک‌چین خصوصی را مدیریت می‌کند.

2- شبکه‌های بلاک‌چین عمومی

بیتکوین و دیگر ارزهای دیجیتال از بلاک‌چین‌های عمومی نشأت گرفته‌اند که همچنین نقشی در ترویج فناوری دفتر رازی توزیع‌شده (DLT) ایفا کرده‌اند. بلاک‌چین‌های عمومی همچنین به حل برخی از چالش‌ها و مسائل مانند نقص امنیت و مرکزی‌سازی کمک می‌کنند. در DLT، داده‌ها در سراسر یک شبکه همتا به تقسیم می‌شوند به جای ذخیره سازی در یک مکان تکی. الگوریتم توافق برای تصدیق اصالت اطلاعات استفاده می‌شود؛ از دو روش متداول توافق، یعنی اثبات سهم (PoS) و اثبات کار (PoW) استفاده می‌شود.

3- شبکه‌های بلاک‌چین مجوزی

گاهی اوقات به عنوان بلاک‌چین‌های ترکیبی هم شناخته می‌شوند؛ بلاک‌چین‌های مجوزی بلاک‌چین‌های خصوصی هستند که دسترسی ویژه را برای افراد مجاز امکان‌پذیر می‌کنند. سازمان‌ها معمولاً این نوع بلاک‌چین‌ها را برای بهره‌برداری از هر دو دنیا تنظیم می‌کنند و این امکان را فراهم می‌کند که بهترین ساختار برای مشخص کردن کدام افراد می‌توانند در شبکه شرکت کنند و در چه معاملاتی شرکت کنند.

4- بلاک‌چین‌های اتحادیه‌ای

مشابه بلاک‌چین‌های مجوزی، بلاک‌چین‌های اتحادیه‌ای اجزاء عمومی و خصوصی دارند، به جز اینکه چند سازمان یک شبکه بلاک‌چین اتحادیه‌ای را مدیریت می‌کنند. این نوع بلاک‌چین‌ها در ابتدا ممکن است سخت‌ترین راه اندازی شوند، اما هنگامی که اجرا می‌شوند، امنیت بهتری ارائه می‌دهند. به علاوه، بلاک‌چین‌های اتحادیه‌ای برای همکاری با چند سازمان مناسب هستند.

5- بلاک‌چین‌های ترکیبی

بلاک‌چین‌های ترکیبی ترکیبی از بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی هستند. در یک بلاک‌چین ترکیبی، بخشی از بلاک‌چین عمومی و شفاف است، در حالی که بخش‌های دیگر خصوصی و تنها برای افراد مجاز و خاص قابل دسترسی هستند. این ویژگی بلاک‌چین‌های ترکیبی را برای مواردی که تعادلی بین شفافیت و حریم خصوصی نیاز است، ایده‌آل می‌کند. به عنوان مثال، در مدیریت زنجیره تأمین، اطلاعات خاصیت‌ها می‌توانند توسط چند نهاد دسترسی پیدا کنند، اما داده‌های حساس می‌توانند محرمانه باقی بمانند.

6- زنجیره‌های جانبی

زنجیره‌های جانبی بلاک‌چین‌های متفاوتی هستند که به همراه بلاک‌چین اصلی همزمان اجرا می‌شوند و امکان افزودن ویژگی‌ها و قابلیت‌های اضافی را فراهم می‌کنند. زنجیره‌های جانبی به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند که با ویژگی‌ها و برنامه‌های جدید آزمایش کنند بدون اینکه به سلامت بلاک‌چین اصلی تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، زنجیره‌های جانبی می‌توانند برای ایجاد برنامه‌های جدید جهت مدیریت غیرمتمرکز و پیاده‌سازی الگوریتم‌های توافق خاص استفاده شوند. همچنین می‌توانند برای مدیریت معاملات بلاک‌چین اصلی به منظور کاهش ترافیک و افزایش مقیاس‌پذیری مورد استفاده قرار گیرند.

7- لایه‌های بلاک‌چین

لایه‌های بلاک‌چین به مفهوم ساختن چندین لایه از بلاک‌چین روی یکدیگر اشاره دارند. هر لایه می‌تواند مکانیسم توافق، قوانین و قابلیت‌های خود را داشته باشد که با لایه‌های دیگر تعامل کند. این امر اطمینان می‌دهد که به اندازه‌ی بیشتری مقیاس‌پذیری فراهم می‌شود زیرا معاملات می‌توانند به صورت موازی در لایه‌های مختلف پردازش شوند. به عنوان مثال، شبکه لایتنینگ که بر روی بیتکوین بنا شده است، یک راهکار لایه دوم است که امکان انجام تراکنش‌های سریعتر و ارزان‌تر را با ایجاد کانال‌های پرداخت بین کاربران فراهم می‌کند.

بررسی انواع بلاک‌چین

 فرایند معامله

یکی از ویژگی‌های اساسی فناوری بلاک‌چین نحوه تأیید و مجوز دادن به معاملات است. به عنوان مثال، اگر دو فرد می‌خواهند با استفاده از یک کلید عمومی و خصوصی به ترتیب یک معامله را انجام دهند، طرف اول اطلاعات معامله را به کلید عمومی طرف دوم پیوست می‌کند. این اطلاعات کلی به یک بلاک گردآوری می‌شود.

این بلاک شامل یک امضای دیجیتال، یک نمایه زمانی و سایر اطلاعات مهم و مرتبط است. باید توجه داشت که این بلاک حاوی هویت افراد درگیر در معامله نمی‌شود. این بلاک سپس به تمامی گره‌های شبکه انتقال داده می‌شود و هنگامی که فرد درست از کلید خصوصی خود استفاده کرده و آن را با بلاک مطابقت داده، معامله با موفقیت انجام می‌شود.علاوه بر انجام معاملات مالی، بلاک‌چین قادر به نگه‌داری جزئیات معاملات اموال، وسایل نقلیه و غیره نیز است.

در زیر یک مورد استفاده آورده شده‌است که نشان‌دهنده چگونگی عملکرد بلاک‌چین است.

1- رمزنگاری هش

تکنولوژی بلاکچین از رمزنگاری هش و رمزگذاری برای امنیت داده‌ها استفاده می‌کند و به طور اصلی از الگوریتم SHA256 برای امن‌سازی اطلاعات استفاده می‌کند. آدرس فرستنده (کلید عمومی)، آدرس گیرنده، تراکنش و جزئیات کلید خصوصی او از طریق الگوریتم SHA256 منتقل می‌شوند. اطلاعات رمزنگاری شده به نام رمزنگاری هش در سراسر جهان منتقل شده و پس از تأیید به بلاکچین اضافه می‌شود. الگوریتم SHA256 تقریباً امکان هک رمزنگاری هش را ناممکن می‌سازد که در نتیجه تأیید ارسال‌کننده و گیرنده را ساده‌تر می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: هش ریت (HashRate) چیست و چه کاربردی دارد؟

2- اثبات کار

در یک بلاکچین، هر بلوک از 4 هدر اصلی تشکیل شده است.

 • هش قبلی: این آدرس هش مکان بلوک قبلی را مشخص می‌کند.
 • جزئیات تراکنش: جزئیات تمام تراکنش‌هایی که باید انجام شوند.
 • نانس: یک عدد تصادفی که در رمزنگاری داده می‌شود تا آدرس هش بلوک را تفکیک کند.
 • آدرس هش بلوک: همه‌ی موارد فوق (یعنی هش قبلی، جزئیات تراکنش و نانس) از طریق یک الگوریتم هش منتقل می‌شوند. این باعث می‌شود خروجی حاوی یک مقدار 256 بیتی با طول 64 کاراکتر، که به نام “آدرس هش” یکتا است، به وجود بیاید. بنابراین، به عنوان هش بلوک اشاره می‌شود.

افراد زیادی در سراسر جهان سعی می‌کنند تا مقدار هش صحیح را با استفاده از الگوریتم‌های محاسباتی پیدا کنند. تراکنش زمانی کامل می‌شود که شرایط پیش‌فرض برآورده می‌شود. به عبارت دیگر، کنکورهای بلاکچین سعی در حل یک معمای ریاضی می‌کنند که به آن مشکل اثبات کار گفته می‌شود. هر کس که اولین بار آن را حل کند، پاداشی دریافت می‌کند.

3- استخراج

در تکنولوژی بلاکچین، فرایند افزودن جزئیات تراکنش به دفتر رکوردهای دیجیتال/عمومی حاضر “استخراج” نامیده می‌شود. اگرچه این اصطلاح با بیت‌کوین ارتباط دارد، اما برای ارجاع به تکنولوژی‌های بلاکچین دیگر نیز استفاده می‌شود. استخراج شامل ایجاد هش یک تراکنش بلوک است که سخت به تقلب است و این امر امنیت کل بلاکچین را بدون نیاز به یک سیستم مرکزی اطمینان می‌دهد.

تاریخچه بلاکچین

ساتوشی ناکاموتو، که هویت واقعی او هنوز نامعلوم است، اولین بار مفهوم بلاکچین‌ها را در سال 2008 معرفی کرد. طراحی بهبود یافت و تکامل یافت و ناکاموتو از یک روش مانند Hashcash استفاده کرد. در نهایت به عنوان یک جزء اصلی از بیت‌کوین، یک ارز دیجیتال محبوب، که به عنوان یک دفتر رکورد عمومی برای همه تراکنش‌های شبکه عمل می‌کند، تبدیل شد. اندازه فایل‌های بلاکچین بیت‌کوین که تمام تراکنش‌ها و رکوردهای شبکه را شامل می‌شد، به طور قابل توجهی افزایش یافت. تا اوت 2014 به 20 گیگابایت رسید و در نهایت تا اوایل سال 2020 بیش از 200 گیگابایت شد.

مزایا و معایب بلاکچین

همانطور که همه اشکال فناوری دارای مزایا و معایب مختلفی هستند، بلاکچین نیز چندین مزیت و معایب دارد.

مزایا blockchain

یکی از مزایای اصلی بلاکچین این است که میزان امنیتی که می‌تواند فراهم کند، بسیار بالاست و این به این معناست که بلاکچین می‌تواند داده‌های حساس از تراکنش‌های آنلاین را محافظت و امن کند. برای افرادی که به دنبال تراکنش‌های سریع و راحت هستند، تکنولوژی بلاکچین این امکان را نیز فراهم می‌کند. در واقع، تنها چند دقیقه طول می‌کشد، در حالی که روش‌های دیگر ممکن است چند روز زمان ببرند. همچنین هیچ مداخله‌ای از سوی موسسات مالی یا سازمان‌های دولتی وجود ندارد، که برخی کاربران آن را به عنوان یک مزیت می‌بینند.

معایب blockchain

بلاکچین و رمزنگاری شامل استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی است و گزارش‌ها نشان می‌دهد که مشکلاتی با کلیدهای خصوصی وجود داشته است. اگر کاربر کلید خصوصی خود را از دست بدهد، با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شود که این یکی از معایب بلاکچین است. محدودیت‌های قابلیت ارتقاء نیز یکی دیگر از معایب است، زیرا تعداد تراکنش‌ها در هر گره محدود است. به همین دلیل ممکن است چند ساعت طول بکشد تا چندین تراکنش و وظایف دیگر به پایان برسند. همچنین سخت است که اطلاعات را بعد از ثبت تغییر دهیم یا اضافه کنیم که یکی از معایب مهم بلاکچین است.

توضیح و بررسی مزایا و معایب بلاکچین

چگونه از بلاکچین استفاده می‌شود؟

بلاکچین اطلاعات مربوط به تراکنش‌های مالی با استفاده از رمزارزها ذخیره می‌کند، اما همچنین انواع دیگری از اطلاعات را نیز ذخیره می‌کند، مانند پیگیری محصولات و داده‌های دیگر. به عنوان مثال، می‌توان محصولات غذایی را از لحظه‌ای که از انبار ارسال می‌شوند، تا سفر آنها و تا تحویل نهایی پیگیری کرد. این اطلاعات می‌توانند مفید باشند چرا که در صورت وقوع واگیری، منبع واگیری به راحتی قابل پیگیری است. این فقط یکی از راه‌های زیادی است که بلاکچین می‌تواند اطلاعات مهم را برای سازمان‌ها ذخیره کند.

هایپرلجر، میزبانی شده توسط بنیاد لینوکس

هایپرلجر یک همکاری جهانی است که توسط بنیاد لینوکس میزبانی می‌شود و شامل رهبران مالی، بانکی، اینترنت اشیاء، زنجیره تأمین، تولید و فناوری می‌شود. با ایجاد یک استاندارد باز صنعتی برای دفاتر رکورد توزیع‌شده، هایپرلجر فابریک به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا برنامه‌های بلاکچین را برای تأمین نیازهای خاص توسعه دهند.

ده گام به سوی اولین برنامه بلاکچین شما

 

 1. مفهوم بلاکچین و اجزای کلیدی آن را درک کنید.
 2. هدف برنامه خود را درک کنید.
 3. یک حالت کاربری برای برنامه خود ایجاد کنید.
 4. بررسی کنید که آیا برای هدف شما یک بلاکچین موجود است یا نه.
 5. انواع مختلفی از پلتفرم‌های بلاکچین موجود برای برنامه شما را بررسی کنید. انواع مختلفی از بلاکچین وجود دارد، هرکدام با نقاط قوت و ضعف خود.
 6. پلتفرم مناسب برای توسعه برنامه خود را انتخاب کنید.
 7. الگوریتم توافق را که می‌خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.
 8. زبان برنامه‌نویسی Solidity – زبان برنامه‌نویسی اتریوم برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های توزیع‌شده – را یاد بگیرید.
 9. یاد بگیرید چگونه از ابزارهای توسعه اتریوم DApps و قراردادهای هوشمند Truffle یا Remix استفاده کنید.
 10. یک حساب یا کیف پول اتریوم بسازید و کمی اتر (ETH)، واحد پول شبکه اتریوم، بخرید.

راهکارهای غیرمتمرکز

غیرمتمرکز کردن سخت است، اما در جهان امروز اساسی است؛ غیرمتمرکز یعنی توزیع یا پخش کردن وظایف، قدرت، افراد یا اشیاء از مرکز یا اتوریته. در دنیای تجارت، غیرمتمرکزی به طور معمول به اختصاص اختیارات از افراد اجرایی ارشد به مدیران میانی و دیگر کارکنان در سلسله مراتب سازمانی پایین‌تر اشاره دارد. مزایای افتتاحیه بسیاری و متنوع هستند، اما مزیت‌های بیشتر بهبود ارتباطات، قدرت بیشتر کارمندان، و افزایش انعطاف‌پذیری و واکنشگری شناخته می‌شوند.

شفافیت

یکی از جنبه‌های حیاتی غیرمتمرکزی، شفافیت است. تمام کارکنان در یک سازمان غیرمتمرکز به اطلاعات و فرآیندهای تصمیم‌گیری دسترسی دارند. این شفافیت باعث ایجاد اعتماد و همکاری بیشتری میان کارکنان می‌شود. علاوه بر این، این امکان را به کارکنان می‌دهد که مدیران را به‌عنوان مسئول انتخاب‌های خود قابل مسئولیت کنند.

بیت‌کوین در مقابل بلاکچین

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است که اولین بار در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و تا کنون پرطرفدارترین و موفق‌ترین رمزارز است. محبوبیت بیت‌کوین به خاطر طبیعت غیرمتمرکز آن است، به این معنا که یک مرکز یا بانک کنترل کننده‌ای بر روی عرضه آن وجود ندارد. این همچنین به این معناست که تراکنش‌ها ناشناس هستند و هنگام استفاده از بیت‌کوین هیچ کارمزد تراکنشی محسوب نمی‌شود.

 

بلاکچین یک پایگاه داده از تراکنش‌هایی است که بین دو طرف رخ داده‌اند و بلوک‌های داده حاوی اطلاعات هر تراکنش به ترتیب زمانی به زنجیره افزوده می‌شوند. بلاکچین به طور مداوم در حال رشد است زیرا بلوک‌های جدید به آن اضافه می‌شوند و با گذر زمان، به دلیل تعداد بلوک‌های ایجاد شده پس از آن، رکوردها دشوارتر به تغییر پذیر هستند.

بلاکچین در مقابل بانک‌ها

بلاکچین توانایی انقلابی در صنعت بانکداری دارد. بانک‌ها باید سریع‌تر به تغییرات نیازهای دوران دیجیتال پاسخ دهند و بلاکچین یک راه برای دستیابی به این هدف فراهم می‌کند. با استفاده از بلاکچین، بانک‌ها می‌توانند به مشتریان خود راهی امن‌تر و کارآمدتر برای انجام تراکنش‌ها ارائه دهند. علاوه بر این، بلاکچین می‌تواند به بانک‌ها کمک کند که عملیات خود را بهینه‌سازی کرده و هزینه‌های خود را کاهش دهند.

چرا بلاکچین اهمیت دارد؟

بلاکچین به اهمیت اشاره دارد چرا که توانایی انقلابی در صنعت بانکداری را دارد. بانک‌ها باید سریع‌تر به تغییرات نیازهای دوران دیجیتال پاسخ دهند و بلاکچین یک راه برای دستیابی به این هدف فراهم می‌کند. با استفاده از بلاکچین، بانک‌ها می‌توانند به مشتریان خود راهی امن‌تر و کارآمدتر برای انجام تراکنش‌ها ارائه دهند. علاوه بر این، بلاکچین می‌تواند به بانک‌ها کمک کند که عملیات خود را بهینه‌سازی کرده و هزینه‌های خود را کاهش دهند.

یک پلتفرم بلاکچین چیست ؟

یک پلتفرم بلاکچین یک دفتر رکورد دیجیتال مشترک است که به کاربران این امکان را می‌دهد که تراکنش‌ها را ثبت کرده و اطلاعات را به صورت امن و مقاوم در برابر تلاش‌های دخیل ارائه دهند. یک شبکه توزیع‌شده از کامپیوترها دفتر را حفظ کرده و هر تراکنش توسط توافق میان شرکت‌کنندگان در شبکه تأیید می‌شود.

اثبات کار (PoW) در مقابل اثبات سهم (PoS)

اثبات کار (PoW) الگوریتمی برای ایجاد بلوک و امن کردن بلاکچین است. این نیازمندی به ماینرها برای حل یک پازل به منظور ایجاد بلوک و دریافت پاداش بلوک است.

اثبات سهم (PoS) یک الگوریتم جایگزین برای امن کردن بلاکچین است که نیاز به استخراج ندارد. به جای اینکه کاربران باید پازل حل کنند، آن‌ها باید برخی از سکه‌های خود را به مدت زمان معینی قفل کنند تا برای پاداش واجد شرایط شوند.

اثبات کار (PoW) در مقابل اثبات سهم (PoS)

 

نگرانی‌ها در مورد مصرف انرژی بلاکچین

بزرگترین نگرانی مرتبط با فناوری بلاکچین، مصرف انرژی آن است. بلاکچین‌های سنتی مانند بیت‌کوین و اتریوم از یک مکانیزم توافق به نام PoW (اثبات کار) استفاده می‌کنند که نیازمند قدرت محاسباتی و برق برای حل پازل‌های ریاضی پیچیده است. این فرآیند انرژی‌بر بر افتاق انرژی و تولید دی‌اکسید کربن افزایش یافته و باعث نگرانی‌ها در مورد تأثیر زیست‌محیطی فناوری بلاکچین شده است.

بلاکچین یا معضل مقیاس‌پذیری: غیرمتمرکزی، امنیت و مقیاس‌پذیری

بلاکچین یک پایگاه داده توزیع‌شده است که یک لیست پیوسته از رکوردهایی به نام بلوک‌ها را حفظ می‌کند. بلاکچین اغلب گفته می‌شود که پتانسیل دارد که صنایع زیادی را تحت تأثیر قرار دهد، از جمله بانکداری، حقوق و سلامت.

مزایای بلاکچین نسبت به امور مالی سنتی چیست؟

بلاکچین چندین مزیت احتمالی نسبت به امور مالی سنتی دارد. یکی از مهمترین مزایا این است که بلاکچین غیرمتمرکز است در حالی که امور مالی سنتی متمرکز است. این به معنای عدم وجود یک نقطه تکیه‌گاه در یک سیستم بلاکچین است. مزیت دیگر بلاکچین این است که نسبت به امور مالی سنتی شفاف‌تر است.

موارد کاربرد و کاربردهای واعده بلاکچین

موارد کاربرد و کاربردهای واعده بلاکچین: اگرچه برای فناوری بلاکچین موارد کاربرد بسیاری وجود دارد، اما چندتایی وجود دارند که قابلیت تغییر واقعی را دارند. این‌ها به عنوان کاربردهای واعده شناخته می‌شوند. برخی از واعده‌ترین کاربردهای برای فناوری بلاکچین شامل مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت هویت و مدیریت داده‌ها هستند.

موارد کاربرد و کاربردهای واعده بلاکچین هر روز در حال توسعه هستند. تیم شیبا ای نو به یافتن و توسعه کاربردهای واعده‌ترین برنامه‌ها برای جامعه شیب متعهد است. این تیم سابقه‌ای اثبات‌شده در فضای رمزارز دارد و به ایجاد ارزش برای جامعه شیب متعهد است.

چگونه در فناوری بلاکچین سرمایه‌گذاری کنیم؟

فناوری بلاکچین و سهام مربوط به آن ممکن است به یک سرمایه‌گذاری سودآور منجر شود و چندین راه برای قدم بعدی به سوی انجام اولین سرمایه‌گذاری بلاکچین وجود دارد. وقتی از سرمایه‌گذاری در فناوری بلاکچین صحبت می‌شود، معمولاً بیت‌کوین اولین چیزی است که به ذهن می‌رسد و نباید نادیده گرفته شود. به جز بیت‌کوین، گزینه سرمایه‌گذاری در سهام رمزارزهای ارزش کم، مانند آلت‌کوین و لایت‌کوین نیز وجود دارد. همچنین برخی از برنامه‌ها و خدمات در مرحله پیش‌توسعه هستند و از فناوری بلاکچین برای جذب تأمین مالی استفاده می‌کنند. به عنوان یک سرمایه‌گذار، می‌توانید سکه‌ها را خریداری کنید با این امید که اگر سرویس یا برنامه محبوب شود، قیمت آنها افزایش یابد. یک راه دیگر برای سرمایه‌گذاری در فناوری بلاکچین، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپای برپایی شده بر فناوری بلاکچین است. در نهایت، همیشه گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری در فناوری بلاکچین خالص وجود دارد.

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در امور مالی سنتی و فناوری بلاکچین

در امور مالی سنتی، دو استراتژی اصلی سرمایه‌گذاری وجود دارد: فعّال و غیرفعّال. سرمایه‌گذاری فعّال شامل انتخاب سهام یا دارایی‌های دیگر و سپس نگهداری آنها به مدت طولانی است. از طرف دیگر، سرمایه‌گذاری غیرفعّال شامل سرمایه‌گذاری در یک سبد از دارایی‌ها و سپس نگهداری آنها به مدت طولانی است. هر دوی این استراتژی‌ها مزایا و معایب خود را دارند، اما یک تفاوت اصلی بین آنها وجود دارد: سرمایه‌گذاری فعّال بسیار خطرناک‌تر از سرمایه‌گذاری غیرفعّال است.

چگونه صنایع مختلف از بلاکچین استفاده می‌کنند؟

بلاکچین پتانسیل ساده‌سازی فرآیندهای صنایع مختلف را دارد.

در صنعت زنجیره تأمین به عنوان یک مثال، بلاکچین می‌تواند حرکت کالاها و مواد را در هنگام تبادل کالاها ردیابی کند. این امکان به شفافیت و مسئولیت بیشتر و کاهش خطر تقلب منجر می‌شود.

در صنعت بهداشت، بلاکچین می‌تواند برای امن‌سازی داده‌های بیمار و ساده‌سازی فرآیند صورتحساب و ادعا استفاده شود.

ویژگی‌های فناوری بلاکچین چیست؟

 • فناوری بلاکچین یک دفتر روزنامه توزیع‌شده است که امن، شفاف و غیرقابل تغییر می‌باشد.
 • فناوری بلاکچین می‌تواند برای ایجاد یک پایگاه داده غیرمتمرکز و غیرقابل تزریق استفاده شود و پتانسیل تحولی عظیم در روش‌های تعامل ما با دنیای دیجیتال داشته باشد.
 • فناوری بلاکچین امن، شفاف و غیرقابل تغییر است.
 • اجزای کلیدی فناوری بلاکچین چیست؟

سه جزء کلیدی در فناوری بلاکچین وجود دارد:

لجر توزیع‌شده، مکانیسم توافق و قراردادهای هوشمند. لجر توزیع‌شده پایگاه داده‌ای است که در سراسر یک شبکه از کامپیوترها پخش شده است. مکانیسم توافق آن است که شبکه کامپیوترها روی حالت لجر توافق کنند. قراردادهای هوشمند این امکان را می‌دهند که بلاکچین برای مواردی به جز پایگاه داده استفاده شود.

پروتکل‌های بلاکچین چیست؟

سه پروتکل رایج‌تر، که بیت‌کوین اولین پروتکل بلاکچین بوده و هنوز هم پرکاربردترین آن است، به شرح زیر هستند:

 1. بیت‌کوین – بیت‌کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که اغلب به عنوان یک رمزارز نامیده می‌شود. آن وجود دارد در یک شبکه غیرمتمرکز از کامپیوترها که اغلب به عنوان بلاکچین شناخته می‌شود و همه معاملات انجام شده با استفاده از این ارز را پیگیری می‌کند. بیت‌کوین از یک الگوریتم اثبات کار برای تأیید معاملات و افزودن آن‌ها به بلاکچین استفاده می‌کند. بیت‌کوین اولین رمزارز ساخته‌شده بوده و شناخته‌شده‌ترین آن است.
 2. ریپل – ریپل یک رمزارز است که مشابه بیت‌کوین است. ریپل از یک شبکه غیرمتمرکز از کامپیوترها برای پیگیری تمام معاملات انجام شده با استفاده از این ارز استفاده می‌کند. ریپل از یک الگوریتم اثبات کار برای تأیید معاملات و افزودن آن‌ها به بلاکچین استفاده می‌کند. ریپل در سال ۲۰۱۲ ایجاد شد و دومین بزرگترین رمزارز از نظر سرمایه‌گذاری بازار است.
 3. اتریوم – بلاکچین اتریوم ابتدا در یک کاغذ سفید توسط ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ توصیف شد. بوترین، یک برنامه‌نویس که در روزهای اولیه بیت‌کوین فعالیت داشت، از فناوری هیجان‌زده بود، اما فکر می‌کرد که بیت‌کوین به یک زبان اسکریپت برای توسعه برنامه‌ها نیاز دارد. او تصمیم گرفت یک پلتفرم جدید ایجاد کند که عمومی‌تر از بیت‌کوین باشد.

 

تفاوت بین یک پایگاه داده و بلاکچین چیست؟

پس تفاوت بین یک پایگاه داده و بلاکچین چیست؟ یک پایگاه داده متمرکز است، به این معنا که یک موجودیت تنها آن را کنترل می‌کند. این موجودیت می‌تواند یک شرکت، دولت یا فرد باشد. از سوی دیگر، بلاکچین غیرمتمرکز است، به این معنا که هیچ موجودیتی آن را کنترل نمی‌کند.

چگونه بلاکچین از ابر متفاوت است؟

 1. بلاکچین یک فناوری جدید است که در چندین جهت با ابر متفاوت است:
 2. بلاکچین غیرمتمرکز است در حالی که ابر متمرکز است. این به این معناست که بلاکچین در سراسر یک شبکه از کامپیوترها پخش می‌شود، در حالی که ابر در یک سرور مرکزی ذخیره می‌شود.
 3. بلاکچین غیرقابل تغییر است، به این معنا که هرگاه داده به بلاکچین نوشته شود، نمی‌تواند تغییر کند.

بلاکچین به عنوان یک سرویس چیست؟

بلاکچین به عنوان یک سرویس یک پیشنهاد مبتنی بر ابر است که به مشتریان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌ها، قراردادهای هوشمند و عملکردهای بلاکچین خود را بر روی پلتفرم ابری ایجاد، میزبانی و استفاده کنند. اژور پیشنهادهای یکپارچه‌ای ارائه کرده است که توسعه، استقرار و مدیریت برنامه‌های بلاکچین را آسان می‌کند. مشتریان می‌توانند از خدمات مدیریت‌شده اژور برای ایجاد و استقرار برنامه‌های بلاکچین استفاده کنند بدون اینکه نیاز به راه‌اندازی و مدیریت زیرساخت خود داشته باشند.

چه پیامدهایی بر فناوری بلاکچین وارد می‌شود؟

فناوری بلاکچین تأثیر بزرگی بر جامعه داشته است، از جمله:

 • بیت‌کوین، اصلی‌ترین کاربرد بلاکچین و دلیل اصلی توسعه این فناوری، از طریق خدمات مالی مانند کیف‌پول‌های دیجیتال به بسیاری از افراد کمک کرده است. این ارز میکرولون‌ها فراهم کرده و به افراد در شرایط اقتصادی کم‌تر ایده‌آل امکان پرداخت‌های میکرو را فراهم کرده و در نتیجه جدیدترین زندگی را در اقتصاد جهان معرفی کرده است.
 • تأثیر بزرگ بعدی در مفهوم اعتماد است، به ویژه در حوزه معاملات بین‌المللی. قبلاً وکلا استخدام می‌شدند تا شکاف اعتماد بین دو طرف مختلف را پل کنند، اما این کار زمان و پول اضافی مصرف می‌کرد. اما ورود رمزارز تا حد زیادی معادله اعتماد را تغییر داده است. بسیاری از سازمان‌ها در مناطقی واقع شده‌اند که منابع در آن‌ها کمتر و فساد رایج است. در چنین مواردی، بلاکچین یک مزیت قابل توجه برای این افراد و سازمان‌ها فراهم می‌کند، که اجازه می‌دهد از حیله‌های واسطه‌گرهای ناقص جلوگیری کنند.
 • واقعیت جدید اینترنت اشیا (IoT) در حال حاضر پر از دستگاه‌های هوشمند است که – ماشین‌های لباسشویی خود را روشن می‌کنند؛ ماشین‌های خود را رانندگی می‌کنند؛ کشتی‌های خود را هدایت می‌کنند؛ جمع‌آوری زباله را سازماندهی می‌کنند؛ ایمنی ترافیک را در جامعه‌ی شما مدیریت می‌کنند – هر چه بخواهید! اینجاست که بلاکچین وارد می‌شود. در همه‌ی این موارد (و بسیاری دیگر)، بهره‌گیری از فناوری بلاکچین با ایجاد قراردادهای هوشمند، به هر سازمان امکان می‌دهد عملکرد را بهبود بخشد و سوابق دقیق‌تری نگهداری کند.
 • فناوری بلاکچین یک شبکه فرعی متمرکز برای سازمان‌ها یا برنامه‌هایی مانند ایربی‌ان‌بی و یوبر است. این امکان را به افراد می‌دهد تا برای مواردی مانند هزینه‌های تلفن، پارکینگ و غیره پرداخت کنند.
 • فناوری بلاکچین می‌تواند به عنوان یک پلتفرم امن برای صنعت بهداشت برای ذخیره اطلاعات حساس بیماران استفاده شود. سازمان‌های مرتبط با بهداشت می‌توانند یک پایگاه داده متمرکز با این فناوری ایجاد کنند و اطلاعات را با افرادی که مجاز به آن هستند به اشتراک بگذارند.
 • در جهان مصرف‌کننده خصوصی، فناوری بلاکچین می‌تواند توسط دو طرف که می‌خواهند معامله خصوصی انجام دهند، استفاده شود. با این حال، این نوع معاملات جزئیاتی را دارند که قبل از ادامه کارهر دو طرف باید آن‌ها را به طور کامل تدوین کنند:
 1. شرایط و ضوابط مبادله چیست؟
 2. آیا همه شرایط واضح هستند؟
 3. معامله کی شروع می‌شود؟
 4. کی تمام می‌شود؟
 5. کی نادرست است که معامله متوقف شود؟

از آنجا که فناوری بلاکچین از یک دفتر رازی استفاده می‌کند، دفاتر پخش، دفاتر بر روی یک شبکه غیرمتمرکز، تمام طرف‌های درگیر را قادر به سریع پیدا کردن پاسخ به این سوالات می‌کند. معاملات در یک پلتفرم بلاکچین می‌توانند از حرکت از محل حرکت تا مقصد توسط تمام معاملات در زنجیره را پیگیری کنند.

چگونه ویژگی‌های فناوری بلاکچین می‌توانند تلاش‌های پایداری را پشتیبانی کنند

چگونه ویژگی‌های فناوری بلاکچین می‌توانند تلاش‌های پایداری را پشتیبانی کنند

با وجود مصرف انرژی بسیار زیاد، فناوری بلاکچین ویژگی‌هایی دارد که می‌توانند تلاش‌های پایداری را پشتیبانی کنند. به عنوان مثال:

بلاکچین می‌تواند شفافیت و قابل‌ردگیری را در زنجیره‌های تأمین فراهم کند و به مصرف‌کنندگان این امکان را بدهد تا منشأ و پایداری محصولات را تأیید کنند. این می‌تواند تمایل به رفتارهای پایدار را تشویق کرده و از رفتارهای نامتعالی مانند از بین بردن جنگل، صید غیرقانونی یا بهره‌برداری از کارگران جلوگیری کند.

غیرمتمرکز بودن: طبیعت غیرمتمرکز بلاکچین به حذف نیاز به واسطه‌گران و کاهش هزینه‌ها و همچنین افزایش کارایی کمک می‌کند. این می‌تواند معاملات مستقیم‌تر و شفاف‌تری را فعال کند، که باعث کاهش تأثیر زیست محیطی مرتبط با واسطه‌گران سنتی می‌شود.

قراردادهای هوشمند: این قراردادهای خوداجرایی هستند که بر روی بلاکچین اجرا می‌شوند و نیاز به واسطه‌گران را حذف کرده و فرآیندها را اتوماتیک می‌کنند. این می‌تواند کاغذکاری را به حداقل برساند تا اختلافات را کاهش دهد و عملیات را بهبود بخشد. می‌تواند به جلوگیری از هدررفت کاغذ کمک کرده و باعث بهره‌وری بیشتر منابع شود.

توکن‌سازی: بلاکچین توکن‌سازی را ممکن می‌کند که دارایی‌ها به عنوان توکن‌های دیجیتال نمایش داده شوند. این می‌تواند مالکیت جزئی را فعال کرده و فرآیند را برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پایدار مانند پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر یا اعتبارهای کربنی دارند، سهل‌تر کند، ترویج سرمایه‌گذاری سبز و پشتیبانی از اقدامات پایداری را دارد.

نتیجه‌گیری

اگرچه ما در این مقاله تنها به سرریز کاربردهای گستردهٔ بلاکچین در صنعت پرداختیم، اما توانائی شغف‌انگیز این حوزه در حال رشد هست. همیشه پیشروی در بازی، یک استراتژی خوب برای هر حرفه‌ای است.

در این برنامه بلاکچین، شما یاد خواهید گرفت چگونه مفاهیم، تکنیک‌ها و ابزارهای بلاکچین مانند Truffle، Hyperledger و Ethereum را مسلط شوید تا بتوانید برنامه‌ها و شبکه‌های بلاکچین ایجاد کنید.


سوالات متداول در مورد بلاکچین

۱. بلاکچین به اصطلاح ساده چیست؟

بلاکچین یک دفتر رازی است که تراکنش‌ها را ثبت می‌کند و مشکل تغییر یا تغییر کردن آن را دارد. همچنین دارای قابلیت ردیابی دارایی‌های ملموس و ناملموس مانند پول یا یک خانه است.

۲. چند نوع بلاکچین وجود دارد؟

در حال حاضر ۴ نوع شبکه بلاکچین وجود دارد: بلاکچین‌های عمومی، بلاکچین‌های خصوصی، بلاکچین‌های تعاونی و بلاکچین‌های ترکیبی.

۳. تفاوت بین بلاکچین خصوصی و بلاکچین عمومی چیست؟

بلاکچین‌های خصوصی تنها برای افراد انتخاب شده باز است، در حالی که بلاکچین عمومی به عموم باز است. بلاکچین‌های خصوصی نسبت به بلاکچین‌های عمومی امن‌تر هستند.

۴. پلتفرم بلاکچین چیست؟

هر پلتفرمی که برای حمایت یا تسهیل بلاکچین وجود دارد، پلتفرم بلاکچین است. انواع مختلفی از پلتفرم‌های بلاکچین برای نیازهای مختلف وجود دارند، مانند اتریوم، هایپرلجر و غیره.

۵. چه کسی بلاکچین را اختراع کرد؟

بلاکچین توسط افراد ناشناس زیر نام مستعار ساتوشی ناکاموتو اختراع شد، زمانی که ارز آنلاین بیت‌کوین را طراحی کردند.

۶. برای چه استفاده می‌شود؟

اگرچه بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین شناخته شده است، اما بلاکچین هم‌اکنون در بخش‌های مختلف برای حفاظت از سوابق استفاده می‌شود.

۷. سه ستون اصلی فناوری بلاکچین چیستند؟

غیرمتمرکزی، شفافیت و ثبات سه ستون اصلی فناوری بلاکچین هستند.

۸. چه کسی بلاکچین را کنترل می‌کند؟

در بلاکچین، قدرت بین تمامی کاربران فعال در شبکه تقسیم می‌شود. هیچ کاربر تنها هیچ کنترلی ندارد.

۹. چرا بلاکچین مهم است؟

بلاکچین امنیت، شفافیت و اعتماد را میان تمام شبکه کاربران فراهم می‌کند. همچنین راهکارها و روش‌های کارآمدی برای ثبت و به اشتراک گذاری داده‌ها ارائه می‌دهد و هزینه‌های صرفه‌جویی و روش‌های کارآمد برای ثبت و به اشتراک‌گذاری داده‌ها ارائه می‌دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …