Skip to content
در زمان خرید ماینر به این ۷ نکته توجه کنید

در زمان خرید ماینر به این ۷ نکته توجه کنید

خرید ماینر احتمالا اولین قدمی است که افراد علاقه‌مند به حوزه استخراج ارزهای دیجیتال برمی‌دارند. به صورت کلی درآمدزایی از طریق ماینینگ ارز دیجیتال یک روش سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال است که برای افراد بسیاری جذابیت بالایی دارد. کسب درآمد از طریق ماینینگ نیاز به تخصص و مهارت چندانی نداشته اما سرمایه اولیه قابل توجهی می‌طلبد.

راهنمای جامع خرید ماینر ارز دیجیتال در ایران

از سوی دیگر افزایش سختی استخراج ارزهای دیجیتال عامل دیگری است که کسب درآمد از طریق فرایند ماینینگ را با چالش‌های خاصی مواجه کرده است. ماینر ارز دیجیتال یک دستگاه الکتریکی ساده نیست و لازم است قبل از خرید ماینر موضوعات مهمی همچون قیمت ماینر، نرخ هش دستگاه، میزان مصرف برق و نرخ تولید صدا را مورد توجه قرار دهید. در این مطلب از وبلاگ استخر استخراج پارسه مهم‌ترین نکات در زمان خرید ماینر را بررسی خواهیم کرد.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

خرید ماینر چه ضرورتی دارد؟

ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که آیا استخراج ارز دیجیتال بدون نیاز به خرید ماینر و از طریق موبایل یا کامپیوترهای شخصی نیز امکان‌پذیر است یا نه؟ از زمان پیدایش بیت‌کوین تابه‌امروز تعداد علاقه‌مندان و افراد فعال در حوزه ماینینگ همواره رو به افزایش بوده و این استقبال گسترده، سختی استخراج بیت‌کوین را افزایش داده است.

از همین روی دیگر نمی‌توان با کامیپوترهای معمولی به استخراج رمزارزها پرداخت. چراکه این سخت‌افزارها توانایی رقابت با ماینرهای ابر قدرت و فارم‌های استخراج را ندارند و درآمد شما از استخراج به صفر خواهد رسید. بنابراین، می‌بایست پردازنده‌های قوی‌تری همچون ماینر در اختیار داشته باشید. در ادامه، مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب و خرید ماینر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هنگام خرید ماینر به هش ریت دستگاه توجه کنید

منظور از نرخ هش یا هش ریت (Hash Rate) سرعت و قدرت ماینر در حل مسائل پیچیده ریاضی در بلاک‌چین است که در نهایت منجر به استخراج بیت کوین و ایجاد بلاک جدید در شبکه می‌شود و ارتباط مستقیم با میزان درآمد حاصل از استخراج دارد. دقت کنید که نرخ هش، اصلی‌ترین موضوعی است که می‌بایست در خرید ماینر مورد توجه قرار دهید.

هر چه نرخ هش یک سیستم سخت‌افزاری بالاتر باشد به این معناست که توان و منابع پردازشی آن برای حل مسائل و اعتبارسنجی شبکه بالاتر است. بنابراین احتمال دریافت پاداش استخراج نیز برای این ماینر بالاتر بوده و درآمد استخراج مقدار بیشتری خواهد داشت. قدرت هش ماینر عموما در قالب تراهش بر ثانیه (TH/S) بیان می‌شود.

با افزایش هش ریت دستگاه به تبع میزان مصرف برق و قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. اما توجه به این نکته نیز ضروری است که بالا بودن هش ریت یک ماینر لزوما ضامن حداکثر شدن درآمد استخراج نیست. بلکه قدرت هش دستگاه ماینر می‌بایست به عنوان مهم‌ترین فاکتور خرید ماینر، در کنار سایر عوامل مورد بررسی قرار گیرد و با سایر امکانات ماینینگ همخوانی داشته باشد.

خرید ماینر با توجه به میزان برق مصرفی

برق مصرفی ماینر نوعی هزینه ثابت در این روش سرمایه‌گذاری است که به صورت مستقیم بر درآمد خالص ماینر اعمال می‌شود. به صورت کلی دستگاه‌های ماینر عموما مصرف برق بالایی دارند و با توجه به تعرفه برق صنعتی، اگر توان پردازشی ماینر و برق مصرفی آن با یکدیگر تناسب نداشته باشند، مشارکت در فرایند استخراج توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

همانطور که در پاراگراف قبل توضیح داده شد، نرخ هش ماینر با برق مصرفی آن ارتباط مستقیم دارد و هر چه توان پردازشی دستگاه بالاتر باشد، میزان برق مصرفی آن نیز بالاتر است. اگر از ماینرهای خانگی استفاده کنید، می‌بایست ماهانه حداقل ۵۰۰ هزار تومان را به عنوان هزینه برق ماینر در نظر بگیرید.

ضمنا توجه داشته باشید که در حال حاضر استخراج ارز دیجیتال یک صنعت شناخته شده در ایران است و اگر قصد ورود به حوزه ماینینگ را دارید می‌بایست به صورت قانونی اقدام کرده و مجوزهای لازم را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنید. چراکه با توجه به مصرف بالای برق دستگاه‌های استخراج، خرید ماینر و استخراج ارز دیجیتال بدون مجوز قانونی، با حساسیت و کنترل بسیاری از سوی نهادهای نظارت‌کننده مواجه شده و دولت حق توقیف دستگاه‌های ماینر غیر قانونی را دارد.

پس از خرید ماینر نیز می‌بایست دو نکته مهم برای نصب و راه‌اندازی آن را در نظر بگیرید؛ ظرفیت فیوز برق و سیم‌کشی مناسب در محل نگهداری. دستگاه‌های ماینر بسته به توان مصرفی‌شان، به شدت جریانی بین ۱۰-۴ آمپر نیاز دارند و فیوز محل شما می‌بایست کشش پشتیبانی از برق مصرفی ماینرها را داشته باشد. به جای استفاده از سیم کشی عادی ساختمان نیز بهتر است از یک سیم کشی مجزا برای رساندن برق از کنتور به ماینرها استفاده کنید.

خرید ماینر با توجه به میزان برق مصرفی

قیمت معقولی برای خرید ماینر پرداخت کنید

در کنار نرخ هش و برق مصرفی، قیمت دستگاه نیز یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورها در زمان خرید ماینر است. نکته جالب توجه این است که قیمت ماینر در مقاطع مختلف زمانی ثابت نبوده و متناسب با قیمت بیت‌کوین، تغییر می‌کند. با افزایش قیمت بیت‌کوین تبعا افراد بیشتری به مشارکت در فرایند استخراج این رمزارز علاقه‌مند می‌شوند و به علت افزایش تقاضا برای خرید ماینر، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. بالعکس با کاهش قیمت بیت‌کوین عموما قیمت دستگاه‌های ماینر نیز در روندهای کاهشی قرار می‌گیرد.

در حال حاضر برندهای گوناگونی همچون واتس ماینر (Whatsminer)، انت ماینر (Antminer)، سی جی ماینر (CGMiner) و کودو ماینر (Cudo Miner) دستگاه‌های ماینر متعدد با قیمت‌های مختلف به بازار عرضه کرده‌اند. در یک دسته بندی کلی قیمت دستگاه‌های ماینر از ۱۰۰ دلار آغاز شده و بسته به توان پردازشی ماینر به بیش از ۴۰۰۰ دلار نیز می‌رسد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که دستگاهی را انتخاب کنید که اولا هش ریت مناسبی داشته باشد و دوما شما توانایی بهره بردن حداکثری از توان پردازشی آن را داشته باشید. به بیان دیگر قدرتمند بودن یک دستگاه ماینر و بالا بودن قیمت آن لزوما سوددهی بیشتری برای شما ندارد. بلکه می‌بایست دستگاهی را تهیه کنید که بتوانید با توجه به شرایط محیطی خود حداکثر استفاده را از آن ببرید.

نرخ تولید صدا در زمان خرید ماینر را جدی بگیرید

ماینرها در اصل برای محیط‌های صنعتی و کارگاهی طراحی شده‌اند و صدای تولید شده توسط ماینر در زمان فعالیت واقعا بالا است. اما اغلب افراد در زمان خرید ماینر به این موضوع توجهی ندارند. درون دستگاه‌های ماینر فن‌هایی تعبیه شده که همزمان با روشن شدن دستگاه، این فن‌ها نیز شروع به حرکت کرده و صدای محسوسی نیز تولید می‌کنند.

ممکن است این صدا در ابتدا از نظر شما بی‌اهمیت باشد؛ اما اگر دستگاه ماینر در طول روز برای مدت زیادی روشن باشد، این صدا بسیار آزار‌دهنده خواهد بود! به نوعی که انگار در تمام طول روز یک سشوار در فاصله یک متری شما قرار گرفته است. حال اگر بخواهید چندین دستگاه ماینر را در یک محیط مسکونی راه‌اندازی کنید، صدای تولید شده بسیار آزاردهنده‌تر خواهد بود.

بنابراین بهتر است قبل از خرید دستگاه ماینر نرخ تولید صدای آن را به دقت بررسی کنید و برای آن چاره‌ای بیندیشید تا در زمان روشن کردن دستگاه و مواجه شدن با صدای آن شگفت‌زده نشوید. در نهایت ماینری را خریداری کنید که مکان مناسب برای نگهداری آن را دارید و مطمئن شوید که می‌توانید آن را در اتاقی که به لحاظ صوتی ایزوله (آکوستیک) است، نگهداری کنید.

یک سیستم تهویه مناسب برای ماینر خود در نظر بگیرید

اکثر دستگاه‌های ماینر که امروزه تولید می‌شوند دارای سیستم خنک‌کننده داخلی هستند. حال اگر می‌خواهید چندین دستگاه را در کنار یکدیگر قرار دهید، می‌بایست یک سیستم تهویه مجزا نیز در نظر بگیرید تا هوای گرم تولید شده توسط ماینرها را از محیط خارج کند.

فراموش نکنید که دستگاه‌های ماینر تنها در شرایط دمایی مناسب بهترین عملکرد را از خود به جا می‌گذارند و در صورت افزایش دمای محیط، راندمان ماینرها کاهش می‌یابد و در بلند مدت ساختار آن‌ها نیز آسیب خواهد دید.

یک سیستم تهویه مناسب برای ماینر خود در نظر بگیرید

از خرید ماینرهای قدیمی و کارکرده خودداری کنید

دستگاه‌های ماینر سال به سال به نحوی تکامل می‌یابند که ضمن داشتن هش ریت بالاتر، راندمان بالاتری نیز داشته باشند. بنابراین، خرید ماینر دست دوم تصمیم مناسبی نبوده چراکه به احتمال زیاد با استفاده از آن ماینر دیگر توانایی رقابت با ماینرهای جدیدی که بازدهی بیشتری دارند، نخواهید داشت و عملا درآمد حاصل از استخراج به صفر می‌رسد.

ماینر را به صورت قانونی و از فروشندگان معتبر خریداری کنید

تا قبل از تیر ماه ۱۳۹۸ دستگاه‌های ماینر در قالب کالای قاچاق وارد کشور می‌شدند. اما در حال حاضر واردات این دستگاه‌ها به صورت قانونی صورت می‌گیرد و برای خرید قانونی ماینر می‌بایست به فروشندگان معتبری مراجعه کنید که ماینر را به همراه فاکتور رسمی به شما می‌فروشند. اگر دستگاه ماینر شما دارای برگ سبز گمرکی باشد، به این معنا است که به صورت قانونی وارد کشور شده و دیگر لازم نیست پیرامون قاچاق بودن آن نگران باشید.

خرید ماینر خانگی

توجه داشته باشید که برای خرید ماینر خانگی نیز کسب مجوز ضروری است. در حال حاضر با توجه به بحرانی که در زمینه کنترل برق در کشور به وجود آمده، ماینینگ خانگی بدون مجوز رسمی ممنوع بوده و در صورت شناسایی شدن دستگاه ماینر شما، دولت می‌تواند آن را توقیف کند و جرایم مالی سنگینی نیز برای شما در نظر بگیرد.

خرید ماینر خانگی می‌تواند یک گزینه جذاب برای شروع به استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال باشد. در ادامه، چند نکته برای خرید ماینر خانگی آورده شده است:

 1. تحقیق:

  • قبل از هر خریدی، تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که محصولی که قصد خرید آن را دارید، بازدهی و کارایی مطلوبی دارد.
 2. نوع ماینر:

  • نوع ماینری که می‌خواهید خریداری کنید مهم است و توجه به نوع الگوریتم ماینینگ مورد نیاز نیز حائز اهمیت است.
 3. قدرت مصرفی:

  • به میزان مصرف برق ماینر توجه کنید. مصرف بالا می‌تواند هزینه‌های اجرایی را افزایش دهد.
 4. هزینه و بازدهی:

  • هزینه خرید و نگهداری ماینر به بازدهی آن بر اساس قیمت بیت‌کوین و هزینه‌های اجرایی شما باید متناسب باشد.
 5. شرایط گارانتی:

  • اطمینان حاصل کنید که ماینر شما دارای شرایط گارانتی مناسبی است. گارانتی کمک می‌کند تا در صورت بروز مشکلات، ماینر خود را تعمیر یا تعویض کنید.
 6. منابع گرمایی:

  • ماینر‌ها گرمای زیادی تولید می‌کنند. قبل از خرید، اطمینان حاصل کنید که محل قرار گیری ماینر به تهویه و خنک‌کننده مناسب دسترسی دارد.
 7. توجه به بازار:

  • با بازار ماینرها آشنا شوید و قیمت‌ها را مقایسه کنید. ممکن است قیمت‌ها متغیر باشند و در زمانهای خاصی افت یا افزایش یابند.

نکات پایانی در خرید دستگاه ماینر

در پاراگراف‌های قبل مهم‌ترین نکاتی که می‌بایست در خرید ماینر مورد بررسی قرار دهید را بررسی کردیم. قبل از اقدام به خرید ماینر شما می‌بایست هدف و میزان بودجه‌ای که می‌خواهید به این کار اختصاص دهید را به طور دقیق مشخص کنید. ابتدا باید بدانید که هدف شما از خرید ماینر چیست؟ آیا می‌خواهید یک فارم استخراج راه‌اندازی کنید یا می‌خواهید یک ماینر خانگی داشته باشید؟

پس از پاسخ به این سوال می‌بایست هزینه‌های جانبی همچون هزینه تجهیزات نگه‌دارنده و خنک‌کننده برای هر نوع دستگاه را نیز محاسبه کرده و با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، ماینری متناسب با شرایط خود خریداری کنید.

در نظر داشته باشید هر دستگاهی که هش ریت بالاتری داشته باشد، لزوما بهترین ماینر نیست. موضوعی که باید در زمان خرید ماینر به آن توجه کنید راندمان آن است نه هش ریت آن. به بیان دیگر، دستگاهی که نسبت هش ریت به مصرف برقش بیشترین مقدار ممکن را داشته باشد، بهترین ماینر خواهد بود. در چنین شرایطی، شما کوتاه‌ترین دوره بازگشت سرمایه را تجربه خواهید کرد.


بیشترین سوالات کاربران در مورد خرید ماینر

خرید ماینر بیت کوین چه مقدار هزینه خواهد داشت؟

قیمت ماینر با توجه به برند و هش ریت آن بین ۱۰۰ دلار تا ۴۰۰۰ دلار متغیر است. با در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی می‌بایست برای خرید ماینر بین ۷ میلیون تومان تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه در نظر بگیرید.

هش ریت ماینر چه تاثیری در قیمت آن دارد؟

هش ریت همان قدرت پردازشی ماینر است و هر چه بالاتر باشد، سرعت عملکرد ماینر بیشتر بوده و تبعا قیمت آن نیز بالاتر است.

بزرگترین شرکت‌های تولید کننده ماینر کدامند؟

بیت مین (Bitmain)، میکرو بی تی (MicroBT) و اینوسیلیکون (Innosilicon) برترین شرکت‌های تولید کننده ماینر در جهان هستند.

پرسودترین دستگاه ماینر کدام است؟

ماینری که نسبت هش ریت به مصرف برقش حداکثر مقدار ممکن را داشته باشد، راندمان بالاتری داشته و پرسودترین دستگاه ماینر است.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …