Skip to content
استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟ آشنایی با روش کار آن

استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟ آشنایی با روش کار آن

استخراج ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی، یک فرایند در بلاک‌چین‌های با اثبات کار (Proof-of-Work) مانند بیت‌کوین است که برای ایمنی و افزودن بلاک‌های تراکنش به‌صورت امن در یک محیط غیرمتمرکز به کار می‌رود.

در این فرایند، استخراجگران از کامپیوترهای قدرتمند استفاده می‌کنند تا راه‌حل‌هایی برای معماهای رمزنگاری پیدا کنند. استخراجگری که با موفقیت یک معما را حل کند، بلاک را ایجاد کرده و به‌عنوان پاداش پول دیجیتال دریافت می‌کند. به همین دلیل، استخراج ارزهای دیجیتال به‌شدت محبوب است.

اما استخراج ارزهای دیجیتال به‌صورت فردی، به عبارتی استخراج فردی، می‌تواند شبیه به استخراج طلا باشد: فنی دشوار، گران‌قیمت و با ریسک بالا و با بازدهی پایین. به‌عبارت‌دیگر، برای این کار به کامپیوترهای گران، اتصال اینترنت با پهنای بالا و مصرف بالای برق نیاز دارید؛ فراموش نکنید که دانش فنی نیز لازم است.

حتی بعدازاین همه، یک سیستم اثبات کار به استخراجگران با ظرفیت محاسباتی بیشتر امتیاز می‌دهد، به این معنی که رقابت با شرکت‌های بزرگ با تجهیزات استخراج پرهزینه بسیار دشوار است.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری یک روش برای استخراج ارزهای دیجیتال است که به کرایه تجهیزات یا اجاره قدرت محاسباتی از مراکز داده می‌پردازد. این روش فرایند نصب سخت‌افزارهای ماینینگ فیزیکی، برقراری اتصال اینترنت پرسرعت، تأمین برق و نگهداری از سخت‌افزارهای ماینینگ را کنسل می‌کند.

این مراکز داده از همه چیز در پشت‌سری فرایند مراقبت کرده و تنها از کاربران می‌خواهند که یا یک تجهیز کامل ماینینگ را اجاره کنند، یا برخی از قدرت محاسباتی مزرعه را اجاره کنند.

به‌جای نصب سخت‌افزارها و سرورهایی که ۲۴-۷ در حال اجرا هستند، شما یک طرح اشتراک می‌گیرید و هزینه‌ها را به شرکت مربوطه پرداخت می‌کنید و یا یک تجهیز یا تعدادی از “توان هش” مزرعه را اجاره می‌دهید.

اما قبل از ورود به جزئیات این یعنی چه، بیایید اول بررسی کنیم که چرا اصلاً استخراج ابری؟

 نگاهی به استخراج ابری چیست؟

چیستی ماینینگ ابری؟

به طور ساده، استخراج ابری به هر کسی امکان می‌دهد که از طریق استخراج، به کسب امتیازهای رمزارزی بپردازد. اما این موضوع یکمی پیچیده‌تر است.

استخراج رمزارز به معنای راه‌اندازی و اجرای دستگاه‌های هزینه‌بر است. کامپیوترهای قابلیت استخراج دار همچنین مصرف انرژی زیادی دارند و حرارت و صداهای زیادی تولید می‌کنند. داشتن آنها در خانه ممکن است باعث ایجاد مزاحمت کند . با استخراج ابری، شما از مقابله با این حرارت، صدا و مصرف انرژی بالا خودداری می‌کنید. شما نیازی به خرید یا راه‌اندازی هیچ تجهیزات ویژه‌ای ندارید. شما فقط مبلغ معینی را به شرکت پرداخت می‌کنید و سهمی از رمزارزی که آنها استخراج می‌کنند، دریافت می‌کنید. این همانطور که گفته می‌شود، به سادگی است.

اما با امانت، استخراج ابری ممکن است پیچیده‌تر از این باشد، بسته به اینکه کدام روش را انتخاب می‌کنید. پس بیایید انواع اصلی را بررسی کنیم.

انواع ماینینگ ابری

دو رویکرد اصلی به ماینینگ ابری وجود دارد: ماینینگ میزبانی شده و توان هش اجاره‌ای. پس چه تفاوتی بین آن‌ها وجود دارد؟

1- ماینینگ میزبانی شده

ماینینگ میزبانی به ماینینگ ارزهای دیجیتال اطلاق می‌شود که در آن شما یک تجهیزات ماینینگ کامل را که در یک مزرعه ماینینگ قرار دارد، اجاره می‌دهید. با این روش، خود تجهیزات در مکان خود باقی می‌ماند و تنها کار شما اعتبار دادن به آن از راه دور است. از آنجا که شرکت مالک و بهره‌وری از تجهیزات ماینینگ را بر عهده دارد، نیازی به نگرانی از طریق آن به وجود آمده نمی‌باشد.
زیرا که شما تجهیزات کامل را اجاره داده‌اید، می‌توانید ترجیحات، زمان‌بندی بهره‌وری و استراتژی ماینینگ خود را تعریف نیز کنید. سپس، هنگام دریافت پاداش‌های ماینینگ، موظف به پرداخت کمیسیون کوچک به شرکت مدیریت تجهیزات می‌باشید.

2- توان هش اجاره‌ای

توان هش اجاره‌ای کمی متفاوت عمل می‌کند. در این روش، هنوز نیاز به استفاده از خدمات یک مزرعه ماینینگ دارید، بااین‌حال، به‌جای اجاره یک واحد ماینینگ کامل، یک قسمت از قدرت محاسباتی را برای یک دوره زمانی مشخص اجاره می‌دهید. این به نام “توان هش” است و به‌جای متصل‌کردن ماینرهای ابری به یک دستگاه خاص، به آنها امکان می‌دهد پاداش‌های ماینینگ را تعیین کنند که توان محاسباتی‌ای که برای آن پرداخت می‌کنند، تعیین می‌شود.

این به این معنی است که هیچ سخت‌افزار، هیچ‌ وقت نگهداری و هیچ تعمیراتی از سوی فرد نیاز نیست. سپس پاداش‌ها بر اساس مقدار توان هشی که اجاره می‌دهید، تعیین می‌شوند. هر چه بیشتر توان هش اجاره دهید، بیشتر از پاداش‌های ماینینگ بهره‌مند می‌شوید.

در این روش، شرکت‌کننده کنترل نهایی را از تلاش‌های ماینینگ دارد؛ از اجرای دستگاه‌ها تا توزیع پاداش‌ها. به همین دلیل، آنها معمولاً یک کمیسیون بزرگ‌تر را درخواست می‌کنند.

چگونه استخراج ابری کار می‌کند؟

در اساس، تمامی استخراج ابری شامل مزارع استخراج است. این شرکت‌ها ممکن است چندین دستگاه استخراج را مالکیت داشته باشند، به اندازه کافی که بتوانند دستگاه‌های کامل یا فقط بخشی از توان محاسباتی خود را به افرادی که امیدوارند کمی درآمد غیرفعال کنند، اجاره دهند. پس چگونه این عملکرد به دقت انجام می‌شود؟

مزارع استخراج:

شرکت‌های بزرگ مزارع استخراج گسترده‌ای راه‌اندازی می‌کنند که به‌عنوان “مزرعه استخراج” شناخته می‌شوند. این مزارع، با دارابودن چندین کامپیوتر قدرتمند، قادر به استخراج رمزارز به طریقی بهینه‌تر از هر فرد تکی هستند.

پیشنهاد مطالعه: مزرعه استخراج چیست؟ اهمیت آن در ماینینگ چقدر است؟

اجاره تجهیزات یا قدرت محاسباتی:

از اینجا، مزارع ماینینگ یا کل دستگاه‌های ماینینگ یا تنها بخشی از توان هش را جهت اجاره ارائه می‌دهند. این است که افرادی چون شما و من می‌توانند به‌صورت از راه دور در فرآیند ماینینگ شرکت کنند.

توزیع درآمد:

بعد از انتخاب یک روش ماینینگ ابری، کرایه‌گیرنده به عنوان جواب به سرمایه‌گذاری خود پاداش دریافت می‌کند. بنابراین، برای کسانی که فقط قدرت محاسباتی را اجاره می‌دهند، درآمدی نسبت به سرمایه‌گذاری خود کسب می‌کنند. سپس برای کسانی که یک تجهیز کامل را اجاره می‌دهند، قسمتی از درآمد خود را به مزرعه ماینینگ پرداخت می‌کنند. این است که چگونه ماینینگ ابری به همگان امکان مشارکت در فرآیند ماینینگ را ساده‌تر و دسترسی‌پذیرتر می‌کند.

خطرات هنگام استخراج کریپتو ابری:

البته، استخراج ابری به‌هیچ‌وجه بدون خطر نیست. در اینجا چهار خطر کلیدی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

پروژه‌های فریبنده:

بسیاری از پلتفرم‌های استخراج ابری به‌عنوان پروژه‌های فریب‌آمیز شناخته شده‌اند که با سرمایه‌گذاری‌های کاربران ناپدید شده‌اند. همیشه تحقیقات کامل را انجام دهید تا اعتبار پلتفرم را اطمینان حاصل کنید و از کلاهبرداری‌های احتمالی جلوگیری کنید.

هزینه‌ها:

هزینه‌های خدمات و هزینه‌های عملیاتی مرتبط با استخراج ابری ممکن است بیشتر از آنچه فکر می‌کنید به سودها آسیب بزند. گاهی اوقات، فقط خریداری از ارز دیجیتال و نگه‌داشتن آن (HODLing) ممکن است سودآورتر از استخراج باشد.

نوسانات بازار:

کریپتو ارزها به‌خاطر نوسانات قیمتی شناخته می‌شوند. افت ناگهانی در ارزش یک رمزارز استخراجی می‌تواند به‌سرعت یک معامله به نظر سودآور را به سفری متضاد تبدیل کند.

موانع نظارتی

چشم‌انداز حقوقی در زمینه ارزهای دیجیتال و ماینینگ در حال تحول و تغییرات گسترده‌ای دارد و در سطح جهان متنوع است.

کسانی که به فعالیت ماینینگ مشغول هستند باید از مقررات مربوط به کشور خود و حقوق اجتماعی در محل فعالیت شرکت ماینینگ آگاه باشند تا از بروز تبعات حقوقی ممکن جلوگیری کنند.

حال که از خطرات ماینینگ ابری مطلع شده‌اید، بیایید به برخی از مسائل دیگری که باید به آن‌ها توجه داشته باشید، نگاهی بیندازیم.

اصطلاحات مهم قبل از ماینینگ ابری

اصطلاحات مهم قبل از ماینینگ ابری

قبل از شروع به ماینینگ ابری، مهم است با برخی از اصطلاحات آشنا شوید که ممکن است تصمیم‌گیری‌های شما را تحت‌تأثیر قرار دهد. بیایید به برخی از مهم‌ترین جوانب ماینینگ ابری نگاهی بیندازیم:

1- نرخ هش

این قدرت ماینینگی است که شما دارید. نرخ هش بالاتر احتمال حل انتزاعی‌های رمزنگاری را افزایش می‌دهد که به ماینینگ بیشتر و پاداش بیشتر منجر می‌شود.

2- مصرف انرژی

ماینینگ نیاز به قدرت محاسباتی قابل‌توجه دارد و بسیاری از برق را مصرف می‌کند. مصرف انرژی پایین‌تر به‌ازای هر هش منجر به سودآوری بیشتر می‌شود.

3- هزینه به‌ازای هش

این نمایانگر کارایی عملیات ماینینگ شماست. هر چه هزینه هر هش کمتر باشد، شما برای هر واحد از قدرت ماینینگ خود بیشتر کسب درآمد خواهید داشت.

4- پیچیدگی ماینینگ

هر چه تعداد بیشتری از ماینرها به شبکه ملحق می‌شوند، پیچیدگی استخراج یک بلاک افزایش می‌یابد. پیچیدگی بالاتر به معنای نیاز به قدرت و زمان بیشتر برای استخراج مقدار یکسانی از ارز دیجیتال است.

5- پاداش بلاک

پس از موفقیت در استخراج یک بلاک، پاداشی که دریافت می‌کنید به نام ‘پاداش بلاک’ خوانده می‌شود.

6- قیمت دارایی

ارزش ارز دیجیتالی که شما در حال ماینینگ آن هستید، به طور مستقیم بر سودها تأثیر می‌گذارد. اگر قیمت آن افزایش یابد، ارزهای دیجیتالی ماین شده توسط شما ارزش بیشتری پیدا می‌کنند و برعکس.

7-کارمزد‌های پلتفرم

پلتفرم‌های ماینینگ ابری برای خدمات خود کارمزد دریافت می‌کنند. این کارمزدها، اغلب به‌عنوان درصدی از درآمد شما، سود خالصی که دریافت می‌کنید را کاهش خواهند داد.

نحوه شروع به ماینینگ ابری:

حالا که شما در مورد اصطلاحات مربوطه اطلاعات کاملی دارید، آماده‌اید که به ماینینگ ابری بپردازید. در زیر یک راهنمای مرحله‌به‌مرحله برای شروع آورده شده است:

انتخاب یک خدمات ماینینگ:

قبل از اینکه وارد دنیای ماینینگ ابری شوید، مهم است که مواظب باشید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، صنعت ماینینگ ابری تعدادی کلاهبرداری را دیده است. حائز اهمیت است که اطمینان حاصل کنید شرکتی که انتخاب می‌کنید، شهرت واقعی دارد و قصد ندارد سرمایه‌گذاران را فریب دهد.

وارد انجمن‌های آنلاین شوید، گواهی‌نامه‌ها را جستجو کنید و حتی ممکن است با مشتریان پیشین تماس بگیرید. شرکت باید تاریخچه‌ای از قابلیت اعتماد و شفافیت در عملیات خود داشته باشد.

علاوه بر این، شما باید یک خدمات ماینینگ انتخاب کنید که با شما کار کند. همه مزارع ماینینگ گزینه اجاره قدرت هش را ارائه نمی‌دهند، بنابراین باید باتوجه‌به نوع ماینینگ ابری که می‌خواهید در آن شرکت کنید، بادقت انتخاب کنید.

تکمیل توافق‌نامه:

جزئیات توافق‌نامه را مانند مدت‌زمان، قدرت هش و کارمزدها نهایی کنید. هنگامی که تمام شد، طبق راهنمای شرکت، مبلغ خدمات را پرداخت کنید.

شروع ماینینگ:

با پردازش پرداخت، ماینینگ ابری شما شروع می‌شود. حساب خود را نظارت کنید تا پاداش‌های استخراج شده را پیگیری کنید. بیشتر پلتفرم‌ها داشبوردهایی فراهم می‌کنند تا درآمد خود را به‌صورت زنده بررسی کنید.

پیگیری پاداش‌های خود:

البته، سرمایه‌گذاری شما بهتر است به بازگشت سرمایه منجر شود. اگر نه چرا اینجا هستید؟ اطمینان حاصل کنید که پاداش‌های مورد انتظار را در مقابل هزینه‌های خود محاسبه می‌کنید تا اطمینان حاصل شود که این تلاش برای شما سودآور خواهد بود. سپس اطمینان حاصل شود که این پاداش‌ها را پیگیری می‌کنید تا تضمین کنید که سود دارید.

اگر می‌خواهید از بهترین نتایج ماینینگ ابری بهره‌مند شوید، باید آماده باشید استراتژی‌ها و ترجیحات ماینینگ خود را بر اساس دینامیک بازار تطبیق دهید.

تفکرات نهایی در مورد ماینینگ ابری

تفکرات نهایی در مورد ماینینگ ابری

ماینینگ ابری یک گام کیفیتی است برای هر کسی که تمایل دارد در صنعت ارزهای رمزی دخیل‌تر شود. علاوه بر این، این امکان را به شما می‌دهد که به طور شخصی در امنیت شبکه‌های Proof-of-Work مشارکت کنید.

به طور مشابه، این نیز در بسیاری از جوانب با سهم گذاری ابری در استیکینگ کریپتو انطباق دارد. هر دو این امکانات، یک راه برای افراد برای شرکت در اکوسیستم رمزارز بدون مشارکت مستقیم در عملیات پیچیده فراهم می‌کنند.

بااین‌حال، در هر دو جنبه، دقت ویژه لازم است. انتخاب پلتفرم‌های معتبر غیرقابل‌مذاکره است و همچنین ذخیره‌سازی ایمن ارزهای رمزی شما. به‌منظور تسهیل این مسئله، کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر با ویژگی‌های امنیتی و راحتی تجهیز شده‌اند.

این اطمینان حاصل می‌کند که تجربه ایمن و بدون مشکلی داشته باشید، برای اینکه شما فقط بخواهید نگه‌داری کنید یا به سمت ماینینگ ابری یا استیکینگ حرکت کنید. بدون توجه به اینکه شما فقط “خیلی ایمن” نمی‌توانید باشید؛ بنابراین، به یاد داشته باشید که پژوهش خود را انجام دهید (DYOR) قبل از شروع، و همیشه کلیدهای خصوصی جوایز خود را آفلاین نگه‌دارید تا در حین کاوش در ماینینگ ابری ایمن باقی بمانید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …