Skip to content
کیف پول رمزارز چیست؟نحوه استفاده از آن چگونه است ؟

کیف پول رمزارز چیست؟نحوه استفاده از آن چگونه است ؟

کیف پول رمزارز، یک برنامه است که به عنوان یک کیف پول برای ذخیره و مدیریت رمزارزهای شما عمل می‌کند. عبارت “کیف پول” به کار رفته است، زیرا مشابه یک کیف پول فیزیکی عمل می‌کند که شما اطلاعات رمزی مرتبط با امضای تراکنش‌های رمزارزی‌تان را در آن نگه‌داری می‌کنید. به جای داشتن اقلام فیزیکی، این کیف پول اطلاعات رمزارز شما را ذخیره می‌کند و واسطی را ارائه می‌دهد که به شما امکان دسترسی به رمزارزهایتان را می‌دهد.

کیف‌پول‌های مدرن رمزارز، زنجیره بلوک را برای همه قابل دسترسی می‌کنند. زمانی که رمزارز اولین بار معرفی شد، ارسال رمزارز یک کار دستی بود که نیازمند وارد کردن کلیدهای طولانی بود. امروزه، نرم‌افزار بیشتر کارها را برای شما انجام می‌دهد.

اولین کیف پول، کیف پول توسعه‌دهنده بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو بود. کیف پول دوم به هال فینی بود، کسی که با ناکاموتو مکاتبه داشت و به گفته‌ها اولین نفری بود که نرم‌افزار کیف پول بیت‌کوین را اجرا کرد. ناکاموتو 10 بیت‌کوین به عنوان آزمایش به او فرستاد و جذب مردم به رمزارز آغاز شد.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

نکات کلیدی کیف پول رمزارز :

  • کیف پول رمزارز یک دستگاه یا برنامه است که کلیدهای رمزارز شما را ذخیره می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا به سکه‌هایتان دسترسی پیدا کنید.
  • کیف‌پول شامل یک کلید عمومی (آدرس کیف پول) و کلیدهای خصوصی شما که برای امضای تراکنش‌های رمزارز لازم است، است.
  • انواع مختلفی از کیف‌پول‌ها وجود دارند، هرکدام با ویژگی‌ها و سطوح امنیت متفاوت.

نکات کلیدی کیف پول رمزارز :

فهم کیف پول‌های رمزارز

کیف‌پول‌های رمزارز، برنامه‌های نرم‌افزاری روی کامپیوترها یا دستگاه‌های همراه مانند تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌ها هستند. آنها از اتصال به اینترنت برای دسترسی به شبکه زنجیره بلوک برای رمزارزی که استفاده می‌کنید، استفاده می‌کنند.

رمزارزها در هیچ جایی “ذخیره” نمی‌شوند – آنها بیت‌های داده هستند که در پایگاه داده ذخیره می‌شوند. این بیت‌های داده در سراسر پایگاه داده پخش شده‌اند؛ کیف پول همه بیت‌های مرتبط با آدرس عمومی شما را پیدا می‌کند و مقدار را برای شما در رابط برنامه جمع می‌کند.

ارسال و دریافت رمزارز با استفاده از این برنامه‌ها بسیار آسان است. شما می‌توانید از طریق ریتم‌های مختلف، رمزارز را ارسال یا دریافت کنید. به طور معمول، آدرس کیف پول دریافت‌کننده را وارد می‌کنید، مقداری برای ارسال انتخاب می‌کنید، تراکنش را با استفاده از کلید خصوصی امضا می‌کنید، مقداری برای پرداخت هزینه تراکنش اضافه می‌کنید و آن را ارسال می‌کنید.

بسیاری از کیف‌پول‌ها دارای کدهای QR و فناوری اسکن نزدیک-فیلد هستند که به شما این امکان را می‌دهند که یک کد را اسکن کنید، مقداری را انتخاب کنید، کلید خود را وارد کنید، هزینه تراکنش را انتخاب کنید و ارسال را کلیک کنید.

دریافت حتی آسان‌تر است – فرستنده آدرس شما را وارد می‌کند و همان روال را طی می‌کند. شما پرداخت را قبول می‌کنید و تراکنش انجام می‌شود.

انواع کیف‌پول رمزارز

دو نوع اصلی از کیف‌پول‌ها وجود دارد: تامینی و غیرتامینی. کیف‌پول‌های تامینی توسط یک شخص ثالث میزبانی می‌شوند که کلیدهای شما را برای شما ذخیره می‌کند. این ممکن است یک شرکتی باشد که سیستم‌های امنیت داده سطح شرکتی را برای حفظ و امنیت داده‌ها استفاده می‌کند. برخی از صرافی‌های رمزارز کیف‌پول‌های تامینی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. کیف‌پول‌های غیرتامینی کیف‌پول‌هایی هستند که شما مسئولیت حفاظت از کلیدهای خود را بر عهده دارید. این نوع کیف‌پول بیشتر در دستگاه‌ها وجود دارد.

دو زیرشاخه از کیف‌پول‌ها وجود دارد: گرم و سرد. کیف‌پول گرم اتصالی به اینترنت یا به یک دستگاهی که اتصال دارد دارد، و کیف‌پول سرد هیچ اتصالی ندارد. در نهایت، سه زیرشاخه دیگر از کیف‌پول‌ها وجود دارد – نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و کاغذی. هر یک از این انواع یا گرم یا سرد محسوب می‌شوند.

بنابراین، شما می‌توانید یک کیف‌پول گرم نرم‌افزاری غیرتامینی، یک کیف‌پول گرم یا سرد سخت‌افزاری یا کیف‌پول تامینی سخت‌افزاری داشته باشید. این انواع بیشترین انتشار را دارند، اما ممکن است با ترکیبات دیگر نیز مواجه شوید.
انواع کیف پول های رمزارز

کیف‌های نرم‌افزاری

کیف‌های نرم‌افزاری شامل برنامه‌های کاربردی برای رایانه‌های رومیزی و دستگاه‌های همراه می‌شوند. این کیف‌ها بر روی یک رایانه رومیزی یا لپ‌تاپ نصب می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که به ارزهای رمزنگاری شما دسترسی پیدا کنند، تراکنش‌ها را انجام دهند، موجودی شما را نمایش دهند و امکانات دیگری را فراهم کنند. برخی از کیف‌های نرم‌افزاری حتی از ویژگی‌های اضافی نیز برخوردارند، مانند ادغام با صرافی‌ها در صورت استفاده از یک کیف پول توسط یک صرافی ارز دیجیتال.

بسیاری از کیف‌های همراه می‌توانند با استفاده از ارتباط نزدیک (NFC) یا اسکن یک کد QR، پرداخت‌های سریع را در فروشگاه‌های فیزیکی فراهم کنند. کیف‌های همراه عمدتاً با دستگاه‌های iOS یا Android سازگار هستند. کیف پول های  Trezor، Electrum و Mycelium نمونه‌هایی از کیف‌هایی هستند که می‌توانید استفاده کنید. کیف‌های نرم‌افزاری عمدتاً کیف‌های گرم هستند.

کیف‌های سخت‌افزاری

کیف‌های سخت‌افزاری نوع محبوب‌تری از کیف‌ها هستند چرا که شما می‌توانید کلیدهای خصوصی خود را ذخیره کرده و از دستگاه خود جدا کنید. این دستگاه‌ها به یک درایو USB شباهت دارند و کیف‌های سخت‌افزاری مدرن ویژگی‌های متعددی دارند.

شما می‌توانید با وصل کردن کیف‌های سخت‌افزاری به رایانه یا دستگاه خود تراکنش ارز دیجیتال انجام دهید. بیشتر آن‌ها می‌توانند بدون نیاز به وارد کردن کلید، به صورت خودکار تراکنش‌های ارز دیجیتال را امضا کنند و از قابلیت هک کردن کلیدهای شما یا ضبط صفحه نمایش شما جلوگیری کنند.

هزینه این دستگاه‌ها معمولاً بین 100 تا 200 دلار است. لجر و ترزور هر دو کیف‌های سخت‌افزاری معروف هستند. کیف‌های سخت‌افزاری به طور کلی به عنوان کیف‌های سرد محسوب می‌شوند چرا که تا زمان وصل شدن، ارتباط فعالی ندارند.

بعضی از کیف‌های سخت‌افزاری جدید قابلیت اتصال به دستگاه شما را از طریق بلوتوث دارند. از این نوع دستگاه‌ها با احتیاط استفاده کنید زیرا بلوتوث یک سیگنال بی‌سیم است که ممکن است توسط افراد ناخواسته دسترسی پیدا کند هنگامی که فعال است.

پیشنهاد مطالعه: ارز دیجیتال چیست و نحوه کارکرد آن چگونه است ؟

کیف‌های کاغذی

کاربران اولیه ارزهای دیجیتال کلیدهای خود را روی کاغذ می‌نوشتند یا می‌تایپ می‌کردند که آن را کیف‌های کاغذی می‌نامیدند. این کیف‌ها به‌طور تدریجی به‌روزرسانی شدند تا شامل کلیدها و کدهای QR شوند تا بتوانند توسط کیف‌های دستگاه‌های همراه اسکن شوند. با این حال، کیف‌های کاغذی به راحتی قابل آسیب‌دیدن یا گم‌شدن هستند، بنابراین بسیاری از دارندگان ارز دیجیتال از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

با این حال، استفاده از کیف‌های کاغذی هیچ اشکالی ندارد اگر اقداماتی را برای نگهداری مناسب آن در یک صندوق ایمنی یا گنجانده شده انجام دهید و گاهی اوقات بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که خراب نشده است.

کیف‌های کاغذی

امنیت کیف‌پول‌های ارز دیجیتال

 

امانت کیف بسیار مهم است چرا که ارزهای دیجیتال هدف ارزشمندی برای هکرها هستند. برخی از تدابیر ایمنی شامل رمزنگاری کیف با یک رمز عبور قوی، استفاده از احراز هویت دوعاملی برای صرافی‌ها و ذخیره هر مقدار بزرگی که دارید به صورت آفلاین است.

تعداد زیادی مورد مالوار به عنوان کیف تقلبی پوشانده‌شده وجود داشته است، بنابراین توصیه می‌شود که قبل از تصمیم‌گیری برای استفاده از یکی، با دقت تحقیق کنید.

کلمات بازیابی

بیشتر کیف‌های مدرن یک عبارت بازیابی دوازده واژه‌ای ایجاد می‌کنند. یک عبارت نمونه ممکن است “هواپیما اتاق خواب احساس نمونه پذیرش جاده پوشاک…” باشد که به‌نظر تصادفی می‌آید اما توسط کیف شما ایجاد و به کلیدهای شما متصل می‌شود. شما می‌توانید از این عبارت برای بازیابی کیف خود در صورت گم شدن یا آسیب دیدن دستگاه استفاده کنید. این کلمات باید با دقت در یک مکان ایمن نگهداری شوند زیرا هر کسی که آن‌ها را پیدا کند، قابلیت دسترسی به ارزهای دیجیتال شما را خواهد داشت.

صرافی‌های ارز دیجیتال

 

صرافی‌های ارز دیجیتال شروع به ارائه خدمات نگهداری کلیدها برای کاربران خود کرده‌اند. با این حال، از این خدمات با احتیاط استفاده کنید. صرافی‌های ارز دیجیتال هدف مورد علاقه‌ای برای جنایتکاران سایبری هستند.

علاوه بر این، اگر صرافی ارز دیجیتال تعطیل شود، هیچ گارانتی‌ای وجود ندارد که ارزهای دیجیتال خود را به دست خواهید آورد. به عنوان مثال، صرافی محبوب “کوین‌بیس” در گزارش فصلی خود به کمیسیون اوراق بهادار و بورس در مه 2022 اعلام کرد:

“… دارایی‌های رمزنگاری نگهداری‌شده به‌صورت امانت‌دار، در صورت ورشکستگی، ممکن است به عنوان دارایی‌های یک ماسه وارد حساب ویژه ورشکستگی شوند و مشتریان نیز به‌عنوان اعتبارهای عمومی بدون تضمین مورد احترام قرار گیرند.”

اعتبارهای عمومی بدون تضمین در لیست کریدیتورها در یک روند ورشکستگی پایین‌تر از اولویت هستند. بنابراین، اگر دارایی‌های کیف‌های نگهداری شده از دسترس خارج شده و نمی‌تواند نیازهای مالی اولویه‌ترین کریدیتورها را برآورده کند، امکان از دست دادن ارزهای دیجیتال شما در صورت اعلام ورشکستگی شرکت نگهداری‌کننده کیف وجود دارد.

اقدامات امنیتی برتر برای کلیدهای رمزارز شامل خارج کردن کلیدها از کیف پول شما، قرار دادن آن‌ها در نوعی ذخیره‌سازی سرد و ایمن‌سازی آنها در یک انبار، صندوق ایمنی یا صندوق ایجاد می‌کند. هر چه تعداد گام‌ها برای دسترسی به رمزارز شما بیشتر باشد، دزدانه سخت‌تر است که به آنها دسترسی پیدا کنند. به این ترتیب، شما اطمینان حاصل می‌کنید که کلیدهای خود را از دست نمی‌دهید. همچنین این امر تضمین می‌کند که فردی که به او کلیدهای خود را اعطا کرده‌اید، آنها را از دست نمی‌دهد یا دسترسی شما به آنها را مسدود نمی‌کند.

کدام کیف پول رمزارز بهتر است؟

تعداد زیادی کیف پول با گزینه‌های مختلف وجود دارد. بهتر است تا حد امکان تعداد زیادی نقدشوند را بخوانید تا یکی را پیدا کنید که نیازهای شما را برآورده کند و در عین حال اطمینان حاصل شود که کلیدهای شما امن هستند.

کدام کیف پول رمزارز بهتر است؟

کدام کیف پول رمزارز ایمن‌تر است؟

کیف پول رمزارز ایمن‌تر، هیچ ارتباطی به تنهایی یا به دستگاهی با دسترسی به اینترنت ندارد. همچنین نباید به شما دسترسی به رمزارز شما را از دست بدهد چون نگهدارنده مشکلات مالی دارد. بسیاری از کیف پول‌های “امن” تکنولوژی اتصال بی‌سیم دارند که جنایتکاران سایبری تصمیم‌گیری‌شده می‌توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

آیا برای رمزارز کیف پول نیاز دارم؟

بله. شما نمی‌توانید به رمزارز خود دسترسی پیدا کنید بدون کلیدهای خصوصی و یک رابط که به یک زنجیره بلوک دسترسی دارد. تمام کیف پول‌ها می‌توانند کلیدها را ذخیره کنند، اما تنها کیف پول‌های گرم به زنجیره بلوک دسترسی دارند، بنابراین مهم است که کلیدهای خود را تا زمان نیاز آفتابی نگه دارید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …