Skip to content
بررسی دامیننس بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

بررسی دامیننس بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

بیت‌کوین همواره و همواره، اولین ارز دیجیتال با حجم بازار بیشتر است. با تشکیل بخش بسیار زیادی از ارزش کل رمزارزها، عملکرد قیمتی بیت‌کوین تأثیر بزرگی بر باقی بازار دارد.

با نوسانات بازارهای رمزارز، سهم بیت‌کوین از سراسر بازار کل رمزارزها نیز تغییر می‌کند. توجه به این متریک، تریدرها و سرمایه‌گذاران را به ارزش بیت‌کوین نسبت به بازار آلت‌کوین مطلع می‌کند و می‌تواند به استراتژی‌های سرمایه‌گذاری کمک کند.

تعریف دامیننس بیت‌کوین

دامیننس بیت‌کوین نسبت میان سرمایه‌گذاری بیت‌کوین و سرمایه‌گذاری سایر رمزارزها را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، این یک اندازه‌گیری از سهم بیت‌کوین در بازار کل رمزارزهاست.

برای محاسبه دامیننس بیت‌کوین، کافی است سرمایه بازار سایر رمزارزها را بر سرمایه بازار بیت‌کوین تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر سرمایه بازار بیت‌کوین ۱۰۰ میلیارد دلار بود و کل سرمایه بازار رمزارزها ۲۰۰ میلیارد دلار بود، دامیننس بیت‌کوین ۵۰٪ خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

تعریف دامیننس بیت‌کوین

نگاه تاریخی به دامیننس بیت‌کوین

به عنوان اولین رمزارزی که تاکنون اختراع شده است، بیت‌کوین در یک زمان ۹۹٪ از بازار رمزارزها را بر عهده داشت.

سال‌ها بعد، بیت‌کوین تا حدود ۹۵٪ از بازار رمزارزها را ارائه می‌کرد، که هنوز هم مقدار کمی بود. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۶، سرمایه بازار رمزارزها تنها حدود ۷ میلیارد دلار بود.

اما از سال ۲۰۱۷ به دلیل افزایش ناگهانی عرضه عمومی توکن‌ها (ICO)، این نشانگر به عنوان یکی از ابزارهای متداول در اجتماعات مختلف تجارت مورد استفاده قرار گرفت. اما تا زمان بازار بیشتر آلت‌کوین در سال ۲۰۲۱، دامیننس بیت‌کوین توسط پلتفرم‌هایی مانند TradingView و CoinMarketCap ردیابی شد، که این متریک را به یک راه محبوب برای درک بازارهای رمزارز تبدیل کرد.

در سال ۲۰۱۸، با افزایش محبوبیت آلت‌کوین‌ها مانند اتریوم، ریپل، سولانا، کاردانو و بسیاری دیگر، دامیننس بیت‌کوین به حداقل ۳۷٪ کاهش یافت. در سال بعد، هنگامی که آلت‌کوین‌ها فروپاشی کردند، دامیننس بیت‌کوین به حداکثر ۷۱٪ برگشت.

تا مهرماه ۲۰۲۳، دامیننس بیت‌کوین حدود ۵۳٪ است.

نقش دامیننس بیت‌کوین در بازار رمزارز

زمانی که دامیننس بیت‌کوین افزایش می‌یابد، این نشان می‌دهد که افراد یا بیت‌کوین را خریداری می‌کنند یا آلت‌کوین‌ها را فروش می‌دهند یا هر دو. به دلیل وضعیت مدرک‌شده بیت‌کوین به عنوان ارز ایمنی برتر، افزایش دامیننس بیت‌کوین ممکن است به احساس خطر اشاره کند.

به همین دلیل، دامیننس بیت‌کوین به عنوان ورودی برای شاخص ترس و طمع رمزارزها (Crypto Fear and Greed Index)، یک نشانگر احساس بازار، استفاده می‌شود. هدف این شاخص این است که ارزش دارایی‌ها را به عنوان نتیجه‌ای از شادمانی یا ناآرامی سرمایه‌گذاران اندازه‌گیری کند.

دامیننس بیت‌کوین می‌تواند توسط تریدرها به عنوان یک سیگنال خرید یا فروش مورد استفاده قرار گیرد هنگامی که با عوامل دیگر در نظر گرفته شود. با نگاه به افزایش یا کاهش دامیننس بیت‌کوین به همراه روند قیمت بیت‌کوین، سرمایه‌گذاران می‌توانند بهتر اطمینان حاصل کنند که آیا باید بیشتر به بیت‌کوین یا بیشتر به آلت‌کوین‌ها تخصیص دهند یا شاید کوتاه یا بلند مدت رمزارز باشند.

عواملی که بر دامیننس بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند

عواملی که بر دامیننس بیت‌کوین اثر می‌گذارند، هم در اکوسیستم رمزارزها و هم در سیستم اقتصادی و مالی جهانی وجود دارند.

عواملی که بر دامیننس بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند

بعضی از عوامل ماکرواقتصادی که ممکن است بر دامیننس بیت‌کوین تأثیر بگذارند، شامل موارد زیر هستند:

1- توسعه‌های نظارتی: اگر ناظران اظهارنظری داشته باشند یا قوانینی پیشنهاد کنند که بیشتر از همه بر بیت‌کوین تأکید داشته باشد، این ممکن است سرمایه‌گذاران را متقاعد کند که بیت‌کوین را خریداری کنند و دامیننس آن را افزایش دهند.

 

2- احساس بازار: ترس در بازارهای مالی سنتی می‌تواند به دامیننس بیت‌کوین اثر بگذارد، زیرا سرمایه‌گذاران آلت‌کوین‌هایی که ریسک‌پذیرتر اند را فروخته و به بیت‌کوین پناه می‌برند.

 

3- سیاست پولی: بیت‌کوین تمایل دارد که از سیاست پولی فراگیر مانند تسهیل پولی بهره‌مند شود که نقدینگی به سیستم مالی افزوده می‌شود.

 

4- جستجوی مخفی: وقایعی که اطمینان را لرزه‌ایجاد می‌کنند مانند فروپاشی‌های بانکی در اوایل سال ۲۰۲۳ گاهی اوقات می‌توانند به افزایش قیمت بیت‌کوین و افزایش دامیننس آن منجر شوند، زیرا سرمایه‌گذاران سرمایه خود را از سیستم مالی سنتی خارج می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: استخراج بیت کوین ( ماینینگ بیت کوین) چگونه انجام می شود؟

بعضی از عوامل خاص رمزارزی که ممکن است بر دامیننس بیت‌کوین اثر گذارند عبارتند از:

 

1- ایجاد آلت‌کوین‌ها: اگر آلت‌کوین‌های جدید راه‌اندازی شوند و نرخ اتخاذ سریعی داشته باشند، این ممکن است منجر به کاهش دامیننس بیت‌کوین شود.

 

2- پیشرفت‌های فناورانه: اگر بیت‌کوین به یک به‌روزرسانی فناورانه موفقیت‌آمیز بپردازد، این می‌تواند به افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و افزایش دامیننس بیت‌کوین منجر شود.

 

3- تخمین تریدرها: دامیننس بیت‌کوین می‌تواند به همراه اشتها برای آلت‌کوین‌ها صعود یا نزول کند. اگر دامیننس همراه با افزایش قیمت بیت‌کوین صعود کند، این معمولاً برای آلت‌کوین‌ها ناخوشایند است، در حالی که کاهش دامیننس با افزایش قیمت بیت‌کوین معمولاً برای آلت‌کوین‌ها مطلوب است.

بعضی از عوامل خاص رمزارزی که ممکن است بر دامیننس بیت‌کوین اثر گذارند عبارتند از:

دامیننس بیت‌کوین در آینده

دامیننس بیت‌کوین به عنوان یک اندازه‌گیری آماری کلی از وضعیت کلی بازار رمزارزها تبدیل شده است. به دلیل وضعیت به‌عنوان مخزن ایمن و نقش به‌عنوان دارایی برجسته رمزارز، اندازه‌گیری سرمایه بازار بیت‌کوین به نسبت به باقی رمزارزها به تحلیل احساسات بازار و رفتار سرمایه‌گذاران اطلاعات ارزشمندی فراهم می‌کند.

دامیننس بیت‌کوین تحت تأثیر بسیاری از عوامل داخلی و خارج از رمزارزها قرار می‌گیرد و از زمان آغاز آن در سال ۲۰۱۷ به یک معیار مهم تبدیل شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …