Skip to content
سرمایه گذاری ESG چیست و چه کاربردی دارد ؟

سرمایه گذاری ESG چیست و چه کاربردی دارد ؟

سرمایه گذاری ESG یا زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی، به یک مجموعه استاندارد اشاره دارد که برای ارزیابی رفتار یک شرکت توسط سرمایه‌گذاران به کار می‌رود. در این مقاله، تأثیر هر سرمایه‌گذاری از نظر زیست‌محیطی و تبعات اجتماعی و حاکمیتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. به عنوان مثال، اگر کسی قصد سرمایه‌گذاری در استخراج طلا یا تأسیس کارخانه آب‌نبات داشته باشد، در معیار ESG سنجیده می‌شود و سرمایه‌گذاری ESG شرکت‌ها را بر اساس معیارهای مرتبط با جنبه‌های اجتماعی، حفاظت از محیط‌زیست، و مدیریت مسئولانه ارزیابی می‌کند.

در حوزه زیست‌محیطی، این معیارها به نحوی طراحی شده‌اند که نحوه حفاظت شرکت از محیط‌زیست، از جمله سیاست‌های مقابله با تغییرات آب و هوا، را مورد ارزیابی قرار دهند. معیارهای اجتماعی نیز به مدیریت روابط با کارکنان، تأمین‌کنندگان، مشتریان و جوامعی که در آن فعالیت می‌کند، می‌پردازد. حاکمیت هم به تیم مدیریت شرکت، حقوق اجرایی، حسابرسی، کنترل‌های داخلی و حقوق سهامداران مرتبط است.

با رشد سریع صندوق‌های سرمایه‌گذاری ESG، شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا به دستاوردهای ESG خود درست و شفاف تبلیغ کنند تا از سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در اقدامات مخاطره‌آمیز یا غیراخلاقی دخیل هستند، جلوگیری شود.

سرمایه‌گذاران اخیراً علاقه بیشتری به سرمایه‌گذاری در جاهایی که ارزش‌های ESG رعایت می‌شود، نشان داده‌اند. شرکت‌های کارگزاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک حتی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) با توجه به اصول ESG را ارائه داده‌اند. مشاوران رباتیک نیز این پیشنهادات را به سرمایه‌گذاران جوان‌تر ترویج می‌دهند.

سرمایه‌گذاران ESG همچنین به طور فزاینده اطلاعات خود را درباره انتخاب‌های سرمایه‌گذاری سازمان‌های بزرگ نظیر صندوق‌های بازنشستگی عمومی افشا می‌کنند. این نوع سرمایه‌گذاری به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از اقدامات مخاطره‌آمیز یا غیراخلاقی شرکت‌های هلدینگ جلوگیری کنند.

سرمایه‌گذاری ESG به عنوان یک استراتژی پایدار، مسئولانه، تاثیرگذار، یا مسئولیت‌پذیر اجتماعی نیز شناخته می‌شود. برای ارزیابی یک شرکت بر اساس معیارهای ESG، سرمایه‌گذاران به رفتارها و سیاست‌های گسترده‌ای نگاه می‌کنند.

سرمایه‌گذاران ESG به دنبال اطمینان هستند که شرکت‌هایی که در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند، از نظر محیط‌زیست مسئولانه عمل کرده و ارتباطات مثبتی با جوامع محلی برقرار کرده‌اند. این سرمایه‌گذاران همچنین به مدیریت شرکت‌ها توسط افراد پاسخگو و شهروندان شرکتی متمرکز می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: شاخص CBECI: نسخه اصلاح‌شده تخمین مصرف برق بیتکوین

سرمایه گذاری در حوزه ESG

در زمینه محیط‌زیست، مسائل ممکن است شامل سیاست‌های آب و هوایی، مصرف انرژی، مدیریت زباله، آلودگی، و حفاظت از منابع طبیعی باشد. ملاحظات ESG به ارزیابی خطرات زیست‌محیطی که یک شرکت ممکن است با آن مواجه شود و نحوه مدیریت آن ریسک‌ها کمک می‌کند. بر اساس گزارش هیئت بین‌دولتی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا، تأثیر انسان به صراحت در گرم شدن سیاره مقصر است.

در زمینه اجتماعی، این معیارها به روابط شرکت با ذینفعان داخلی و خارجی، تأثیرگذاری در جوامع محلی، حقوق کارکنان، و اجتناب از سوءاستفاده اخلاقی از مشتریان می‌پردازد. سرمایه‌گذاران مسئولیت‌پذیر اجتماعی (SRI) به دنبال شرکت‌هایی هستند که علاوه بر مبارزه با تبعیض نژادی و جنسی، مسائل اخلاقی و اجتماعی از جمله تنوع، شمول، عدالت اجتماعی، و اخلاق شرکتی را ترویج می‌کنند.

در زمینه حاکمیت، استانداردهای ESG اطمینان حاصل می‌کنند که یک شرکت از حسابداری دقیق و شفاف استفاده می‌کند، از یکپارچگی و تنوع در انتخاب رهبری خود پیروی می‌کند، و به سهامداران پاسخگو است. این معیارها شامل اطمینان از انتخاب اعضای هیئت‌مدیره و مدیران ارشد بدون تضاد منافع، عدم مشارکت در فعالیت‌های سیاسی جهت کسب منافع، و عدم رفتار غیرقانونی شرکت می‌شوند.

معیارهای ESG

شرکت‌های سرمایه‌گذاری عمدتاً به دنبال سرمایه‌گذاری با توجه به معیارهای ESG اولویت‌های خود را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت مدیریت دارایی تریلیوم (Trillium Asset Management) که مقدار 5.6 میلیارد دلار را تا دسامبر 2021 در اختیار دارد، از عوامل مختلف ESG برای شناسایی شرکت‌هایی که در عملکرد بلندمدت قوی هستند، استفاده می‌کند.

این معیارها توسط تحلیلگرانی تعیین می‌شوند که مسائل مرتبط با بخش‌ها، صنایع و شرکت‌های خاص را شناسایی می‌کنند. معیارهای ESG تریلیوم از سرمایه‌گذاری در زمینه‌های زیر جلوگیری می‌کند:

 • شرکت‌هایی که در مناطق پرخطر فعالیت می‌کنند یا در معرض معادن زغال‌سنگ یا سنگ سخت، انرژی هسته‌ای یا زغال‌سنگ، زندان‌های خصوصی، بیوتکنولوژی کشاورزی، تنباکو، شن‌های قیر، یا اسلحه و سلاح گرم قرار دارند.
 • شرکت‌هایی که در مناقشات عمده یا اخیر در زمینه حقوق بشر، رفاه حیوانات، نگرانی‌های زیست‌محیطی، مسائل حاکمیتی یا ایمنی محصول شرکت دارند.

به عنوان مقابل، تریلیوم به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی است که دارای معیارهای ESG زیر باشند:

محیط‌زیست:

 • گزارش کربن یا پایداری را انتشار می‌دهد.
 • آلاینده‌های مضر و مواد شیمیایی را محدود می‌کند.
 • اقدام به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و ردپای CO2 می‌کند.
 • از منابع انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کند.
 • مصرف ضایعات را کاهش می‌دهد.

اجتماعی:

 • زنجیره تأمین اخلاقی را اداره می‌کند.
 • از کار در خارج از کشور که ممکن است ایمنی محل کار مشکوک باشد یا از کار کودکان استفاده کند، اجتناب می‌کند.
 • سیاست‌های محافظت در برابر سوءرفتار جنسی دارد.
 • دستمزد عادلانه (زنده) پرداخت می‌کند.

حاکمیت:

 • تنوع را در هیئت‌مدیره پذیرفته است.
 • شفافیت شرکتی را در بر می‌گیرد.
 • شخص دیگری غیر از مدیرعامل، رئیس هیئت‌مدیره است.
 • انتخابات هیئت‌مدیره به طور دوره‌ای انجام می‌شود.

معیارهای ESG را بیان کنید

مزایای سرمایه‌گذاری ESG

بعضی افراد ادعا کرده‌اند که علاوه بر ارزش‌های اجتماعی، معیارهای ESG می‌توانند به سرمایه‌گذاران کمک کنند تا از انفجارهایی که زمانی رخ می‌دهد، زمانی که شرکت‌ها به شیوه‌های مخاطره‌آمیز یا غیراخلاقی فعالیت می‌کنند و در نهایت باید به عواقب آن پاسخ دهند، جلوگیری کنند. به عنوان مثال، حوادثی چون نشت نفت در خلیج مکزیک (BP) در سال 2010 و رسوایی انتشار گازهای گلخانه‌ای فولکس‌واگن، باعث تکان‌دهی در قیمت سهام این شرکت‌ها شد و میلیاردها دلار برای آنها هزینه شد.

از آنجایی که شیوه‌های تجاری مبتنی بر ESG جلب توجه بیشتری پیدا می‌کنند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری به طور فزاینده‌ای عملکرد خود را بهبود می‌بخشند. شرکت‌های خدمات مالی مانند JPMorgan Chase (JPM)، Wells Fargo (WFC) و Goldman Sachs (GS) گزارش‌های سالانه‌ای منتشر کرده‌اند که به طور گسترده رویکردهای ESG و نتایج نهایی را بررسی می‌کنند.

ارزش نهایی سرمایه‌گذاری ESG به این بستگی دارد که آیا آنها شرکت‌ها را تشویق می‌کنند تا تغییرات واقعی را برای منفعت عمومی ایجاد کنند یا صرفاً کادرها را علامت بزنند و گزارش‌ها را منتشر کنند. این به نوبه خود بستگی به این دارد که آیا جریان‌های سرمایه‌گذاری از اصول ESG پیروی می‌کنند که واقع‌بینانه، قابل‌اندازه‌گیری و عملی هستند.

پیشنهاد مطالعه: استخراج بیت کوین ( ماینینگ بیت کوین) چگونه انجام می شود؟

معایب سرمایه‌گذاری ESG

نقطه ضعف سرمایه‌گذاری ESG این است که نمی‌توانید کل سهام موجود در بازار را نگه دارید. به هر حال، صنایع دخانیات و صنایع دفاعی، دو صنعتی که بسیاری از سرمایه‌گذاران ESG از آنها دوری می‌کنند، در طول تاریخ بازدهی بالاتر از میانگین بازار را داشته‌اند و می‌توانند روندهای رکودی را کاهش دهند. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران آمریکایی ممکن است در ازای سرمایه‌گذاری متناسب با ارزش‌هایشان، مقدار کمی از بازده را قربانی کنند.

با این حال، بسیاری از سرمایه‌گذاران ESG مایل به انجام این معامله هستند. بر اساس نظرسنجی اخیر از خوانندگان Investopedia و Treehugger، تقریباً نیمی از سرمایه‌گذاران ESG گفته‌اند که مایلند در طی یک دوره پنج ساله 10 درصد ضرر کنند تا در شرکتی سرمایه‌گذاری کنند که “به طور استثنایی با استانداردهای ESG هماهنگی دارد.” اما 74 درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که ارزش گذاری/قیمت برای آنها “بسیار یا بسیار مهم” است. این نشان می‌دهد که میانگین سرمایه‌گذاری مناسب ESG با بالاترین قیمت معامله می‌شود و آن را به سبک سرمایه‌گذاری نسبتاً گران‌تری تبدیل می‌کند.

چه تفاوتی بین سرمایه‌گذاری ESG و سرمایه‌گذاری پایدار وجود دارد؟

سرمایه‌گذاری ESG و سرمایه‌گذاری پایدار با یکدیگر در ارتباط نزدیکی هستند. سرمایه‌گذاری ESG شرکت‌ها را بر اساس معیارهای مرتبط با اجتماعی بودن، حفاظت از محیط‌زیست، و حاکمیت شرکتی خوب ارزیابی می‌کند. این ویژگی‌ها می‌توانند به پایداری کمک کنند. بنابراین، ESG به بررسی چگونگی تصمیم‌گیری مدیریت و سهامداران یک شرکت در زمینه‌های مختلف می‌پردازد و تأثیر این تصمیمات را بر جهان در نظر می‌گیرد.

اصول ESG برای یک تجارت به چه معناست؟

اتخاذ اصول ESG به این معناست که استراتژی یک شرکت بر سه عامل زیست‌محیطی، اجتماعی، و حاکمیت تمرکز دارد. این به معنای اتخاذ تدابیری برای کاهش آلودگی، انتشار CO2، و مدیریت بهینه ضایعات است. همچنین، این به معنای داشتن نیروی کار متنوع و پویا در سطوح مختلف سازمان، از ابتدایی تا هیئت‌مدیره می‌باشد. اجرای اصول ESG ممکن است هزینه‌بر و زمان‌بر باشد، اما در آینده می‌تواند برای افرادی که آن را اجرا می‌کنند، مفید باشد.

اصول ESG برای یک تجارت به چه معناست؟

چگونه می‌توانم بفهمم کدام سرمایه‌گذاری‌ها از نوع ESG هستند؟

چندین شرکت مالی در سال‌های اخیر با رتبه‌بندی و سیستم امتیازدهی ESG وارد بازار شده‌اند. به عنوان مثال، MSCI با ارائه امتیاز و رتبه‌بندی برای بیش از 8500 شرکت در سراسر جهان بر اساس مطابقت آنها با استانداردها و ابتکارات ESG، وارد عرصه شده است. شرکت‌های دیگر مانند مورنینگ‌استار و بلومبرگ هم معیارهایی برای امتیازدهی به شرکت‌ها بر اساس اهداف ESG ایجاد کرده‌اند.

نتیجه‌گیری

سرمایه‌گذاری ESG بر روی شرکت‌هایی تمرکز دارد که اصول مثبت زیست‌محیطی، اجتماعی، و حاکمیتی را پیروی می‌کنند. امروزه، سرمایه‌گذاران به‌طور فزاینده‌ای تمایل دارند تا پرتفوی‌های خود را با شرکت‌های مرتبط با ESG هماهنگ کنند و این را به یک زمینه رشد جذاب تبدیل کنند که تأثیرات مثبتی بر جامعه و محیط‌زیست دارد.

اینکه آیا سرمایه‌گذاری ESG برای شما مناسب است یا خیر، بستگی به این دارد که آیا می‌خواهید ارزش‌های خود را با سرمایه‌گذاری‌های خود تطابق دهید. برای این منظور، می‌توانید به یک یا چند سیستم رتبه‌بندی ESG که در چند سال اخیر ظاهر شده‌اند، مراجعه کنید تا پرتفولیوی مناسب بسازید یا یک صندوق سرمایه‌گذاری متقابل یا ETF مرتبط با ESG را در نظر بگیرید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …