Skip to content
ETF بیت‌کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

ETF بیت‌کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

ETF بیتکوین یک نوع صندوق قابل معامله (ETF) است که به صورت مستقیم به قیمت بیتکوین مرتبط می‌شود. این ابزار مالی به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا بدون نیاز به خرید و نگهداری مستقیم بیتکوین، از حرکت‌های قیمتی این ارز دیجیتال بهره‌مند شوند. ETF بیت کوین معمولاً به صورت پویا قیمت می‌گیرد و در بازارهای مالی به عنوان یک ابزار دارای ریسک و عملکرد متفاوت شناخته می‌شود. این ابزار معمولاً توسط صندوق‌های سرمایه گذاری مدیریت می‌شود و برای سرمایه‌گذاران یک فرصت برای شرکت در بازار بیت کوین بدون نگرانی از مسائل ذخیره سازی و امنیت مستقیم بیت کوین ارائه می‌دهد.

ETF بیت‌کوین چیست؟

ETF بیت‌کوین، صندوق های قابل معامله هستند که ارزش بیت‌کوین را پیگیری کرده و در بورس‌های سنتی معامله می‌شوند به‌جای اینکه در صرافی‌های رمزارزی معامله شوند. این ابزار به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند بدون اینکه نیاز به درگیری با مشکلات استفاده از یک صرافی رمزارزی داشته باشند و درعین‌حال از افزایش قیمت بیت‌کوین بهره‌مند شوند.

چگونه ETF ‌های بیت‌کوین کار می‌کنند؟

یک ETF (صندوق قابل معامله) یک صندوق سرمایه‌گذاری است که ارزش یک دارایی یا شاخص را پیگیری می‌کند. امروزه، ETF برای چندین دارایی و صنعت، از کالاها تا ارزها، در دسترس است.

ETF بیت‌کوین به همان شکل عمل می‌کند – قیمت یک سهم از صندوق تبادل‌پذیر با قیمت بیت‌کوین تغییر می‌کند. اگر ارزش بیت‌کوین افزایش یابد، ETF نیز افزایش می‌یابد و برعکس. اما به‌جای معامله در یک صرافی رمزارزی، ETF در یک بورس بازار مانند بورس اوراق بهادار نیویورک یا بورس اوراق بهادار تورنتو معامله می‌شود.

ETF بیت‌کوین چیست؟

مزایای ETF ‌های بیت‌کوین

1- راحتی ETF ها

سرمایه‌گذاری در یک ETF بیت‌کوین امکان بهره‌گیری از افزایش قیمت بیت‌کوین را بدون نیاز به یادگیری در مورد نحوه عملکرد بیت‌کوین، ثبت‌نام در یک صرافی رمزارزی و برعهده گرفتن ریسک مالکیت مستقیم بیت‌کوین فراهم می‌کند. به‌عنوان‌مثال، بیت‌کوین‌ها در یک کیف پول نگهداری می‌شوند و اگر سرمایه‌گذار رمز کیف پول را از دست بدهد، بیت‌کوین او برای همیشه از دست می‌رود. ETF بیت‌کوین فرایند سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را ساده‌تر می‌کند.

2- تنوع ETF ها

یک ETF می‌تواند بیشتر از یک دارایی را در خود نگه دارد. به‌عنوان‌مثال، یک ETF بیت‌کوین می‌تواند شامل بیت‌کوین، سهام اپل، سهام فیس‌بوک و موارد دیگر باشد؛ این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا ریسک را کاهش دهند و پرتفوی خود را تنوع بخشند. به همین ترتیب، با معامله در یک بازار تبادل نظارت شده، یک ETF بیت‌کوین به سرمایه‌گذاران فرصت تنوع در پرتفوی سهام موجود خود را می‌دهد.

3- کارایی مالیاتی در ETF

ازآنجاکه بیت‌کوین بدون نظارت و غیرمتمرکز است، اکثر مراکز مالیاتی جهان و صندوق‌های بازنشستگی اجازه خرید بیت‌کوین را نمی‌دهند. از سوی دیگر، یک ETF بیت‌کوین که در بورس‌های سنتی معامله می‌شود احتمالاً تحت‌نظر SEC (کمیسیون اوراق بهادار و ارزش‌های آمریکا) قرار گرفته و برای کارایی مالیاتی واجد شرایط خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: استخراج بیت کوین ( ماینینگ بیت کوین) چگونه انجام می شود؟

معایب ETF ‌های بیت‌کوین

1- هزینه‌های مدیریت

ETF ‌ها معمولاً هزینه‌های مدیریتی را برای ارائه راحتی به سرمایه‌گذاران اخذ می‌کنند؛ بنابراین، مالکیت مقدار قابل‌توجهی از سهام در یک ETF بیت‌کوین ممکن است به افزایش هزینه‌های مدیریتی بالا در طول زمان منجر شود.

2- عدم دقت ETF

هرچند ETF ‌ها قیمت یک دارایی اصلی را پیگیری می‌کنند، اما ممکن است به‌منظور تنوع در پرتفوی، چندین دارایی دیگر نیز داشته باشند. بااین‌حال، این نشان می‌دهد که افزایش 50 درصدی در قیمت بیت‌کوین ممکن است به دلیل دارابودن دیگر دارایی‌ها، به‌دقت در ارزش صندوق تبادل‌پذیر نشود؛ بنابراین، درحالی‌که یک ETF به سرمایه‌گذاران امکان بهره‌مندی از افزایش قیمت بیت‌کوین را می‌دهد، ممکن است یا نمی‌تواند دقیقاً قیمت آن را پیگیری کند.

3- محدودیت‌های معاملات رمزارزها

بیت‌کوین می‌تواند برای معاملات با دیگر رمزارزها مانند اتریوم، لایت‌کوین، ایکس‌آرپی و غیره معامله شود. یک ETF بیت‌کوین قابلیت معامله با رمزارزهای دیگر را ندارد چرا که خود رمزارز نیست، بلکه تنها یک صندوق سرمایه‌گذاری است که قیمت بیت‌کوین را پیگیری می‌کند.

4- عدم مالکیت بیت‌کوین

بیت‌کوین به‌عنوان یک ابزار مقاومت در برابر بانک‌های مرکزی، ارزهای فیات و سهام عمل می‌کند. با مستقل‌بودن از بانک‌های مرکزی، بیت‌کوین یک راه برای کاهش ریسک‌های مرتبط با سیستم مالی فراهم می‌کند. بیت‌کوین همچنین با ارائه حریم شخصی از طریق زنجیره بلوک بیت‌کوین، کاربران و سرمایه‌گذاران را حفاظت می‌کند. یک ETF بیت‌کوین تحت‌نظر دولت قرار گرفته و این مزایا را از بین می‌برد.

چرا نیاز به یک ETF بیت‌کوین وجود دارد؟

چرا نیاز به یک ETF بیت‌کوین وجود دارد؟

برای اغلب سرمایه‌گذاران عادی خرده‌فروشی، بیت‌کوین و رمزارزها به‌طورکلی هنوز به نظر پرخطر می‌آیند.

علاوه بر وجود مقررات نامشخص در مورد آن‌ها، مالکیت بیت‌کوین نیازمند داشتن یک کیف پول بیت‌کوین و اعتماد به صرافی‌های رمزارزی است که برای افرادی که با این فضا آشنا نیستند، هنوز هم یک منطقه ناشناخته است و نیازمند یک‌سطحی خاص از خودآموزی است.

نگه‌داشتن بیت‌کوین بار اصلی امانت و امنیت را بر دوش شما می‌اندازد، شما را مسئول نگهداری کلیدهای خصوصی خود می‌کند (مگر اینکه بخواهید بریا نگهداری آن‌ها به صرافی اعتماد کنید). این ممکن است به معنای خرید یک کیف پول سخت‌افزاری برای حفاظت از بیت‌کوین خریداری شده باشد، یا نحوه ذخیره کلیدهای خصوصی به یک شیوه امن. همچنین باید برنامه‌ریزی کنید چگونه مالیات فروش بیت‌کوینی که منجر به سود سرمایه‌ای شده‌اند، را انجام دهید.

با یک ETF بیتکوین، سرمایه‌گذاران نیازی به نگرانی از کلیدهای خصوصی، ذخیره‌سازی، یا امنیت ندارند. آن‌ها سهامی در ETF دارند، همانند سهام خود در بازار سهام، و می‌توانند به بازار رمزارزی دسترسی پیدا کنند بدون اینکه بخواهند از دستورات خرید و نگهداری رمزارز گذر کنند و به زبان ساده بگوییم، این یک پیشنهاد بسیار جذاب برای بسیاری از افراد عادی – و همچنین سرمایه‌گذاران حرفه ایی – است.

درست به همین دلیل است که این تعداد از صندوق‌های حسابداری و سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری درخواست‌های خود را به کمیسیون اوراق بهادار و ارزشهای آمریکا (SEC) برای ETF‌های بیتکوین ارائه کرده‌اند.. بنیان‌گذاران Gemini، کامرون و تایلر وینکلوس، اولین درخواست خود را برای ایجاد صندوق اعتماد بیتکوین وینکلوس در سال 2013 ارائه کردند.

در سال 2018، دفتر ثبت اختراع و علامت تجاری آمریکا، برادران وینکلوس را به دلیل “محصولات مبادله‌پذیر” پتنت داد. دیگران نیز به زودی دنبال کردند، اما در ده سال از تلاش برادران وینکلوس، هنوز هیچ تصویبی از سوی SEC برای هیچ درخواست ETF بیتکوین فوری صورت نگرفته است..

آیا ETF ‌های بیت‌کوین وجود دارند؟

بله با افزایش توجه به فضای رمزارزها، ETF ‌های بیت‌کوین به‌شدت رایج‌تر می‌شوند. یک نمونه از ETF ‌های بیت‌کوین ProShares Bitcoin Strategy ETF با نماد تیکر (BITO) است که در بورس NYSEArca معامله می‌شود. کمیسیون اوراق بهادار و ارزش‌های آمریکا (SEC) به دلایل نظارت نشده بودن بازار، چندین پیشنهاد دیگر ETF بیت‌کوین را مسدود کرده است.

اغلب ETF ‌های بیت‌کوین از آینده‌ها استفاده می‌کنند تا عملکرد رمزارز را تقلید کنند. یک راه دیگر برای به‌دست‌آوردن ارتباط با بیت‌کوین بدون خود خریدن آن، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های رمزارز و بلاک‌چین است که ارتباط بازار رمزارز را فراهم می‌کنند.


سوالات متداول ETF های بیتکوین

1- اگر ETF بیتکوین تأیید شود، برای این موضوع چه اتفاقی می‌افتد؟

برای این سوال، برایان اوانز، بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری ونچر BDE، اظهار می‌کند: “احتمالاً پس از تأیید، ابتدا با توجه به اینکه بازار تا حدی تصور کرده است که ETF‌های بیتکوین تأیید می‌شوند، یک نزول اولیه رخ خواهد داد. اما ورود سرمایه پس از آن احتمالاً به عنوان یک عامل مثبت برای [بیتکوین] خواهد بود.

2- آیا خرید یک ETF بیتکوین همانند خرید بیتکوین است؟

در حال حاضر، ETF‌های بیتکوین به طور مستقیم بیتکوین را مالکیت نمی‌کنند. به جای آن، آن‌ها شرکت‌ها و دیگر ETF‌ها را که با بیتکوین یا رمزارز در کل مرتبط هستند، یا قراردادهای آینده بیتکوین را مالکیت می‌کنند.

3- آیا سرمایه‌گذاری در ETF مناسب است؟

ETF‌ها به عنوان سرمایه‌گذاری‌های با ریسک کم در نظر گرفته می‌شوند چرا که هزینه‌های آنها پایین است و یک سبد از سهام یا دیگر اوراق بهادار را نگه می‌دارند که تنوع را افزایش می‌دهد. برای اغلب سرمایه‌گذاران فردی، ETF‌ها نمایانگر نوعی ایده‌آل از دارایی هستند که با آنها می‌توان پرتفوی متنوعی را ایجاد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …