Skip to content
آشنایی با مفهوم فورک بیت کوین در صنعت بلاکچین

آشنایی با مفهوم فورک بیت کوین در صنعت بلاکچین

فورک بیت کوین چیست ؟ ارزهای دیجیتال همچون بیت‌کوین و اتریوم از طریق نرم‌افزار غیرمتمرکز و متن‌باز به نام بلاک‌چین پشتیبانی می‌شوند. هر زمان که یک جامعه تغییری در پروتکل یا مجموعه اصول اساسی بلاک‌چین ایجاد می‌کند، یک فورک رخ می‌دهد. این بلاک‌چین‌ها به این نام مشهورند؛ چراکه به لحاظ لغوی از بلوک‌های داده تشکیل شده‌اند – تصور کنید یک قطار بسیار طولانی – که قادرند تا تراکنش اولین‌بار در شبکه را به طول و عرض دنبال کنند و به علت متن‌باز بودن، به جوامع خود وابسته‌اند تا کد زیربنایی خود را حفظ و گسترش دهند.

هر زمان که یک جامعه تغییری در پروتکل یا مجموعه اصول اساسی بلاکچین ایجاد می‌کند، یک فورک رخ می‌دهد. در این حالت، زنجیره تقسیم می‌شود – یک بلاک‌چین دوم ایجاد می‌شود که تمام تاریخچه خود را با بلاک‌چین اصلی به اشتراک می‌گذارد، اما به سمت یک جهت جدید هدایت می‌شود.

چرا فورک بیت کوین اهمیت دارد؟

بیشتر ارزهای دیجیتال به عنوان تیم‌های توسعه مستقل شناخته می‌شوند که مسئول تغییرات و بهبودهای شبکه هستند. این تیم‌ها، همانند تغییراتی که در پروتکل‌های اینترنت ایجاد می‌شود تا مرور وب بهبود یابد، ارزش بیشتری به ارزهای دیجیتال اضافه می‌کنند. به همین دلیل، احیاناً یک فورک رخ می‌دهد تا یک ارز دیجیتال را ایمن‌تر یا با ویژگی‌های جدیدتری مجهز کند.

همچنین، توسعه‌دهندگان ممکن است از یک فورک برای ایجاد سکه‌ها و اکوسیستم‌های کاملاً جدیدی برخوردار از ویژگی‌های منحصربه‌فرد استفاده کنند.

فورک نرم: یک فورک نرم به عنوان یک ارتقای نرم‌افزاری برای بلاک‌چین در نظر گرفته می‌شود. این نوع فورک تبدیل به استاندارد جدید ارز می‌شود تا زمانی که توسط تمام کاربران پذیرفته شود. تغییرات اعمال شده در فورک نرم معمولاً به سطح برنامه‌نویسی ارتقا پیدا کرده و برای هر دو بیت‌کوین و اتریوم استفاده می‌شود. این تغییرات با بلوک‌های پیش از فورک سازگاری دارند زیرا نتیجه نهایی یک بلاک‌چین واحد است.

فورک سخت: وقتی کد به گونه‌ای تغییر می‌کند که نسخه جدید با بلوک‌های قبلی سازگار نیست، یک فورک سخت رخ می‌دهد. در این صورت، بلاک‌چین به دو قسمت تقسیم می‌شود: بلاک‌چین اصلی و نسخه جدیدی که دنبال مجموعه اصول جدید می‌شود. این منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال کاملاً جدید می‌شود که معمولاً منبع بسیاری از سکه‌های مشهور است. به عنوان مثال، بیت‌کوین کش و بیت‌کوین گلد از بلاک‌چین اصلی بیت‌کوین توسط یک فورک سخت به وجود آمدند.

چرا فورک بیت کوین اهمیت دارد؟

چرا فورک‌ها رخ می‌دهند؟

همان‌طور که همه نرم‌افزارها به ارتقا نیاز دارند، بلاک‌چین‌ها به دلایل مختلف به‌روزرسانی می‌شوند:

  • برای افزودن قابلیت
  • برای رفع خطرات امنیتی
  • برای حل اختلافات داخلی در جامعه درباره جهت ارز دیجیتال

چگونه فورک‌ها به تغییر منظر کریپتو ادامه می‌دهند؟

بلاک‌چین اتریوم به منظور اجرای “قراردادهای هوشمند” طراحی شده است که بلوک‌های کدی هستند و به صورت خودکار یک مجموعه از اقدامات ازپیش‌تعیین‌شده را انجام می‌دهند، زمانی که شرایط معینی برآورده شوند. برنامه‌های قراردادهای هوشمند هرچیزی از بازی‌ها تا ابزارهای لجستیک و دپ‌های دیفای را شامل می‌شوند.

به عنوان پلتفرمی که تمام این برنامه‌ها را اجرا می‌کند، می‌توان بلاک‌چین اتریوم را به عنوان یک سیستم‌عامل کامپیوتر تصور کرد. در این تشبیه، فورک‌های مختلف اتریوم – اتریوم، اتریوم کلاسیک، اتریوم 2.0 – به نظر می‌آیند شبیه به نسخه‌های جدیدتر یک سیستم عامل که ویژگی‌ها یا کارآیی‌هایی را اضافه کرده‌اند که نسخه‌های قبلی ممکن است داشته باشند.

یک فورک قدیمی ممکن است به عنوان یک پلتفرم پایدار و معتبر ادامه یابد، در حالی‌که یک فورک جدید ممکن است به توسعه‌دهندگان راه‌های کاملاً نوآورانه برای تعامل با آن ارائه دهد. (نسخه‌های قدیمی و جدید ممکن است در نهایت ادغام شوند یا به طور کاملاً جداگانه تکامل یابند.)

فرض کنید یک فورک نرم را به عنوان یک ‘ارتقای نرم‌افزاری’ (همانند زمانی که گوشی شما را به به‌روزرسانی آخرین سیستم‌عامل دعوت می‌کند) و یک فورک سخت را به عنوان یک سیستم‌عامل کاملاً جدید (مانند لینوکس و macOS که تعاملاتی از سیستم‌عامل UNIX نیم‌قرن) تصور کنید.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

عملکرد یک فورک

در حوزه جهانی ارزهای دیجیتال، عمل فورک بیشتر برای اجرای تغییرات اساسی یا ایجاد ویژگی‌های مشابه با یک ارز اصلی، اما با تفاوت‌های معنایی، به کار می‌رود.

در یک پروتکل یکپارچه که تمام گره‌های شبکه در آن متفق هستند، یک بلاک‌چین اصلی وجود دارد که داده‌های تأییدشده (تراکنش‌ها) را به دلیل موافقت گره‌ها در خود جای داده است. با این حال، اگر برخی از گره‌ها در شبکه نتوانند توافق کنند یا موافقت نداشته باشند، امکان وقوع یک تقسیم (فورک) و ایجاد دو شاخه مجزا وجود دارد.

در دنیای ارزهای دیجیتال، دو نوع فورک متداول وجود دارد: فورک‌های سخت و فورک‌های نرم.

در دنیای ارزهای دیجیتال، دو نوع فورک متداول وجود دارد: فورک‌های سخت و فورک‌های نرم.

فورک‌های سخت چیست ؟

فورک سخت یک تغییر اساسی در پروتکل یک ارز دیجیتال است که با نسخه‌های قبلی سازگار نیست. این به معنای این است که گره‌هایی با پروتکل قدیمی (پیش از فورک) قادر به پردازش تراکنش‌ها یا افزودن بلوک‌های جدید به بلاک‌چین پس از فورک (نسخه جدید) نیستند؛ به همین ترتیب، هر تراکنش در زنجیره جدید (نسخه جدید) در زنجیره قدیمی معتبر نیست. تمام گره‌ها و استخراج‌کنندگان باید به آخرین نسخه پروتکل ارتقا دهند اگر بخواهند در زنجیره فورک شده جدید حضور داشته باشند.

نمونه‌های یک فورک سخت

1- اتریوم شاپلا

فورک سخت اتریوم شاپلا در آوریل ۲۰۲۳ به‌عنوان بخشی از به‌روزرسانی شانگهای آغاز به کارکرد. یکی از وظایف آن این است که به نهایت به ولیدیتورها امکان می‌دهد تا ETH خود را از زنجیره Beacon بیرون بیاورند.

فورک‌های برنامه‌ریزی‌شده در مقابل فورک‌های مورد اختلاف

بسته به شرایط، فورک‌های سخت می‌توانند برنامه‌ریزی‌شده یا مورد اختلاف باشند.

در فورک‌های برنامه‌ریزی‌شده، گره‌ها به طور داوطلبانه نرم‌افزار خود را به‌روزرسانی می‌کنند تا دستورالعمل‌های جدید را دنبال کنند و نسخه قدیمی را پشت سر بگذارند. کسانی که به‌روزرسانی نمی‌شوند، در زنجیره قدیمی ماینینگ می‌کنند که تعداد کمی از مردم استفاده می‌کنند.

اما اگر در جامعه درباره به‌روزرسانی اختلاف‌نظر وجود داشته باشد، فورک مورد اختلاف در نظر گرفته می‌شود. در این نقطه، پروتکل به طور معمول به دو بلاک‌چین ناسازگار تقسیم می‌شود – دو ارز دیجیتال متفاوت ایجاد می‌شود. هر دو بلاک‌چین جامعه خود را دارند و توسعه‌دهندگان یکی را انتخاب می‌کنند که به آن باور یا آن را ترجیح می‌دهند.

زیرا یک فورک جدید بر اساس بلاک‌چین اصلی استوار است، تمام معاملات از بلاک‌چین اصلی هم به فورک جدید کپی می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک کاربر ۱۰۰ سکه از یک رمزارز به نام “سکه A” دارد و یک فورک سخت بر اساس آن رمزارز یک رمزارز جدید به نام “سکه B” ایجاد کند، کاربر همچنین ۱۰۰ سکه از “سکه B” دریافت می‌کند.

فورک‌های سخت چیست ؟

فورک‌های نرم

فورک نرم یک تغییر در پروتکل رمزارز است که امکان ادامه سازگاری به عقب را حفظ می‌کند. به طور اصولی، گره‌های به‌روزرسانی نشده همچنان قادرند تا معاملات را پردازش کرده و بلوک‌های جدید را به بلاک‌چین ارسال کنند، تا جایی که دستورالعمل‌های جدید پروتکل را دنبال کنند. این نوع فورک تنها نیازمند این است که اکثریت ماینرها به‌روزرسانی شوند تا به دستورالعمل‌های جدید سازگار شوند، برخلاف فورک سخت که نیازمند (تقریباً) تمام گره‌ها به‌روزرسانی شده و با نسخه جدید موافقت کنند.

نمونه‌ای از یک فورک نرم

بیت‌کوین SegWit

Segregated Witness یا به‌اختصار SegWit، یک ارتقای نرم به پروتکل بیت‌کوین است که در اوت ۲۰۱۷ فعال شد. این ارتقا ظرفیت تراکنش شبکه بیت‌کوین را افزایش داد و اجازه داد تا تراکنش‌های بیشتری در هر بلوک قرار گیرند.

SegWit امضای دیجیتال را از داده تراکنش جدا می‌کند که منجر به کاهش اندازه تراکنش‌ها می‌شود. این جداشدن سقف اندازه بلوک مؤثر را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری در هر بلوک قرار گیرند بدون افزایش خود سقف اندازه بلوک. این ظرفیت افزایش‌یافته هزینه‌های تراکنش را کاهش می‌دهد و سرعت تراکنش‌های بیت‌کوین را افزایش می‌دهد.

به‌عنوان یک فورک نرم، SegWit یک ارتقا سازگار با نسخه‌های قبلی پروتکل بیت‌کوین است که به کاربران شبکه اجازه می‌دهد به‌تدریج از آن استفاده کنند. این بدان معناست که کاربرانی که به نسخه جدید نرم‌افزار ارتقا نمی‌دهند، همچنان می‌توانند در شبکه شرکت کنند، اما از مزایای SegWit بهره‌مند نمی‌شوند.

آخرین نکات درباره فورک‌های بلاک‌چین

فورک‌ها بخش مهمی از پروژه‌ها و دارایی‌های دیجیتال در حوزه رمزارز هستند. آنها می‌توانند جامعه کاربری را به حامیان و مخالفان به‌روزرسانی‌هایی که با یک فورک همراه است تقسیم کنند و همچنین بر روی قیمت‌های رمزارزها تأثیر بگذارند. فورک‌ها یکی از عواملی هستند که باید هنگام نگهداری یا درنظرگرفتن خرید سکه‌ها و توکن‌های رمزارز به آنها توجه داشته باشید. قبل از خرید، مقاله ما را در مورد چگونگی DYOR برای پروژه‌های رمزارز بخوانید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …