Skip to content
هش ریت (HashRate) چیست و چه کاربردی دارد؟

هش ریت (HashRate) چیست و چه کاربردی دارد؟

هش ریت استخراج به میزان توان محاسباتی که برای حل یک معمای ریاضیاتی در شبکه‌ی بلاک‌چین نیاز است، اشاره دارد. این مفهوم نشان‌دهنده تعداد عملیات هش (Hash) که در ثانیه توسط دستگاه‌های ماینر انجام می‌شود، است. هرچه هش‌ریت بیشتر باشد، به این معناست که برای حل مسئله‌ی ماینینگ نیاز به توان محاسباتی بیشتری است. افزایش هش‌ریت ممکن است منجر به افزایش امنیت شبکه و کاهش احتمال حملات مخرب گردد، اما همچنین می‌تواند توانایی شخصی‌سازی استخراج بیت‌کوین را کاهش دهد و باعث تمرکز بیشتری در دست‌های ماینرهای بزرگتر شود.

هش‌ریت و استخراج:

تابع هش ریت در مفهوم استخراج به معنای میزان محاسباتی است که یک دستگاه ماینر در شبکه بلاکچین انجام می‌دهد تا یک بلوک جدید را ایجاد کند و تراکنش‌ها را تأیید کند. به بیانی دیگر، هش‌ریت به تعداد هش‌های محاسباتی یا تعداد تلاش‌ها برای حل مسائل پیچیده محاسباتی برای ایجاد یک بلوک مرتبط است. این تعداد هش‌ها به عنوان واحدی از زمان و توان محاسباتی برای انجام استخراج در نظر گرفته می‌شوند، در واقع نرخ هش هر دستگاه یعنی توان یک دستگاه در هر ثانیه که چه تعداد هش را می‌تواند محاسبه کند.

طریقه محاسبه هش‌ریت:

برای محاسبه هش‌ریت، معمولاً تعداد هش‌های محاسباتی انجام شده توسط تمام ماینرها در یک بازه زمانی مشخص (معمولاً در یک ثانیه) به عنوان معیار سنجیده می‌شود که علامت اختصاری آن برای دستگاه‌های امروزی TH/s به معنای تراهش در ثانیه است. هر تراهش مساوی است با یک تریلیون (هزار میلیارد) هش. تصویر زیر مقایسه هر تراهش با باقی واحدهای سنجش را نشان می‌دهد.

لازم به یادآوری است که تعداد هش‌های انجام شده توسط تمام ماینرها به عنوان میزان هش‌ریت شبکه شناخته می‌شود، یعنی اگر هزار دستگاه 100 تراهشی در شبکه بیتکوین در حال فعالیت باشند گفته می‌شوند که هش‌ریت شبکه در سطح 100 پتاهش قرار دارد. این مقدار به تعداد تلاش‌های محاسباتی میانگین برای ایجاد یک بلوک جدید اشاره دارد و مبنای سطح سختی شبکه برای بلوک بعدی قرار می‌گیرد. در ادامه با سختی شبکه نیز آشنا خواهیم شد.

طریقه محاسبه هش‌ریت:

دلایل اهمیت هش‌ریت:

هش‌ریت یکی از معیارهای کلیدی برای امنیت شبکه بلاکچین است. افزایش هش‌ریت منجر به افزایش امنیت شبکه در برابر حملات 51 درصدی و دیگر حملات می‌شود چرا که با گسترش عملیات‌های ماینینگ در سطح دنیا توزیع هش‌ریت نیز غیرمتمرکزتر می شود.

رابطه هش‌ریت و سود ماینرها:

سود ماینرها به طور معمول از یک سو مستقیماً با هش‌ریت شبکه مرتبط است. افزایش هش‌ریت شبکه حاکی از افزایش رقابت بین ماینرها و کاهش میزان درامد احتمالی هر ماینر برای هر بلوک منجر می‌شود. این به معنا است که ماینرها باید بیشترین توان محاسباتی را فراهم کنند تا بتوانند به طور مثبت در شبکه معاملاتی تأثیرگذار باشند که نهایتاً منجر به افزایش هزینه برای تامین تجهیزات و رشد هش‌ریت تجمیعی آنها می‌شود. حال، با توجه به محدودیت های فیزیکی که افراد در سایت ماینینگی خود دارند، هر چه هش‌ریت دستگاه ماینر بالاتر باشد، افراد می‌توانند از میزان هش‌ریت بالاتری برخوردار باشند و این امر قطعا با سود آنها رابطه مستقیم دارد.

چرا هش‌ریت تغییر می‌کند؟

هش‌ریت به دلیل تطابق پیش‌فرض شبکه برای تولید بلوک‌ها با توان محاسباتی ماینرها تغییر می‌کند. اگر تعداد ماینرها و توان محاسباتی آن‌ها افزایش یابد، هش‌ریت نیز افزایش می‌یابد تا تعداد تلاش‌ها برای حل مسائل پیچیده بیشتر شود. این تطابق اهمیت امنیت و سرعت شبکه را حفظ می‌کند.

حال ممکن است که یا تعداد دستگاه های زیادی بر اساس تشخیص و تحلیل سرمایه‌گذار و مالک مزرعه ماینینگ روشن بشوند (که هش‌ریت بالا می‌رود) و یا اینکه بالعکس آن اتفاق بیفتد و افراد تصمیم بر خاموش کردن دستگاه‌های خود بگیرند که نتیجتاً منجر به کاهش هش‌ریت می‌شود. به‌عنوان مثال، در زمانی که کشور چین در جولای 2021 بیش از 90% ظرفیت ماینینگ بیتکوین خود را متوقف کرد بخش قابل توجهی از ماینرها خاموش شدند و شبکه بیتکوین نیز افت هش‌ریت عجیبی را تجربه کرد.

اگر هش‌ریت کاهش یا افزایش پیدا کند چه اتفاقی می‌افتد:

اگر هش‌ریت کاهش یا افزایش پیدا کند چه اتفاقی می‌افتد:

این اتفاق به طور قطع نمایانگر کاهش یا افزایش بازیگرهای اقتصادی در بازار ماینینگ است که در هر حالتی تبعات خاص خود را دارد. غالباً پیش نمی آید که هش‌ریت رو به پایین حرکت کند مگر اینکه عاملی انسانی مثل محدودیت های سیاسی یا اقتصادی موجب آن بشود که منجر به راکد شدن بازار دستگاه‌های ماینر و کسب‌و‌کارهای متعاقب آن مثل لجستیک می‌شود، اما از سویی دیگر، افزایش هش‌ریت طبق تجربه نشان داده است که رابطه آنچنانی با قیمت بیتکوین ندارد و فقط سهم هر ماینر از سفره پاداش های شبکه بیتکوین را تغییر می‌دهد. این شرایط معمولا پایدار نیست و در طول زمان دستخوش تغییرات می‌شود.

نحوه رصد هش‌ریت شبکه:

رصد هش‌ریت شبکه از طریق منابع مانیتورینگ و ابزارهای تحلیلی صورت می‌پذیرد. برخی از وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های تحلیلی مثل blockchain.com و bitinfocharts و ycharts.com و غیره اطلاعات هش‌ریت شبکه بیتکوین (و البته سایر بلاکچین‌ها) را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا بتوانند تغییرات و روند هش‌ریت را مشاهده کنند.

نرخ هش‌ریت و امنیت شبکه بلاکچین:

نرخ هش‌ریت مستقیماً به امنیت شبکه بلاکچین مرتبط است. همانطور که قبلا گفته شد توزیع گسترده‌ی دستگاه های ماینر در سرتاسر دنیا به معنای مالکیت هش‌ریت توسط افراد مختلف می‌شود. این امر مانع از بروز حملاتی مانند حملات 51 درصدی که نیازمند کنترل بیشتر از 50 درصد توان محاسباتی شبکه هستند می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

رابطه میان هش‌ریت و قیمت بیتکوین:

قیمت بیت‌کوین و هش‌ریت شبکه ارتباط مستقیم ندارند، اما ممکن است در برخی موارد تأثیر گذار باشند. افزایش قیمت بیتکوین ممکن است ماینرها را ترغیب به افزایش توان محاسباتی کند و این منجر به افزایش هش‌ریت شود. به عبارت دیگر، قیمت بیتکوین می‌تواند به‌عنوان یک محرکه اقتصادی ماینرها را تحت تأثیر قرار دهد تا نسبت به تامین توان محاسباتی بیشتر برای استخراج بیتکوین اقدام کنند.

رابطه میان هش‌ریت و قیمت بیتکوین

نحوه تعیین سختی شبکه استخراج:

تشخیص سختی شبکه استخراج توسط هش‌ریت به ازای هر شبکه خاص متفاوت است. این اطلاعات عموماً در اسناد و وب‌سایت‌های مرتبط با بلاکچین مشخص می‌شود که در سپیدنامه یا Whitepaper آن شبکه نگاشته شده است.. تغییرات در سختی استخراج معمولاً توسط الگوریتم‌ها و قوانین بلاکچین تنظیم می‌شود و باید توسط توسعه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان شبکه اعلام شود.

به‌عنوان مثال، در شبکه بیتکوین بعد از تولید هر بلوک، شبکه اقدام به شمارش میزان هش‌ریت موجود در شبکه می‌کند و سپس بر اساس آن میزان سختی شبکه را به شکلی تعیین می‌کند که ماینرهای درون شبکه بتوانند مساله ریاضیاتی را در میانگین 10 دقیقه حل کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …