Skip to content
چگونه می‌توان مصرف برق ماینر را محاسبه کرد؟

چگونه می‌توان مصرف برق ماینر را محاسبه کرد؟

مصرف برق ماینر و پرداخت هزینه برق مصرفی آن یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های ثابت در فرایند ماینینگ است که مشخص می‌کند آیا در بازه زمانی بلند مدت استخراج توجیه اقتصادی دارد یا نه.

از ابتدای پیدایش بیت‌کوین، استخراج ارزهای دیجیتال یکی از جذاب‌ترین روش‌های کسب درآمد از بازار کریپتو بوده و علی رغم درآمدهای بالایی که دارد، عموما با هزینه‌های جانبی قابل توجهی نیز همراه است.

بخش قابل توجهی از این هزینه‌ها، مربوط به برق مصرفی ماینر است. هزینه‌ مصرف برق ماینر به صورت کلی دو نوع هزینه را شامل می‌شود؛ یکی هزینه برق مصرفی توسط خود ماینر و دیگری هزینه برق تجهیزات جانبی و سیستم‌های خنک‌کننده محیط نگهداری ماینر. برای محاسبه هزینه مصرف برق ماینر ابتدا می‌بایست میزان مصرف برق ماینر را محاسبه کنید و سپس آن را در تعرفه برق ضرب کرده تا کل هزینه برق دستگاه ماینر به دست آید.

توجه داشته باشید که هزینه مصرف برق ماینر مقدار ثابتی نداشته و در هر ماه می‌تواند متغیر باشد، اما یک فرمول کلی برای محاسبه آن وجود دارد. در این مطلب از وبلاگ استخر استخراج پارسه با ما همراه باشید تا ضمن محاسبه میزان مصرف برق دستگاه‌های ماینر معروف، نکاتی پیرامون چگونگی کاهش هزینه‌ برق ماینر را نیز مرور کنیم.

چرا مصرف برق ماینر زیاد است؟

اگر با حوزه ماینینگ آشنایی دارید قطعا متوجه شده‌اید که ماینرها یک دستگاه الکترونیکی ساده نیستند و عملکرد بسیار پیچیده‌تری دارند. ماینر ارز دیجیتال یک سیستم سخت‌افزاریست که از قطعات مختلف تشکیل شده است. عملکرد این قطعات در کنار هم مشابه با عملکرد چند هزار کامپیوتر است که در تمام 24 ساعت شبانه‌روز روشن هستند.

این سیستم علاوه‌بر مصرف برق بالایی که دارد، در حین فعالیت گرمای زیادی نیز تولید می‌کند. افزایش دمای محیط ماینر و داغ شدن دستگاه‌، عملکرد و طول عمر آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و موجب خرابی قطعات دستگاه نیز خواهد شد.

بنابراین برای این که بتوانیم یک استفاده بهینه از ماینر داشته باشیم، می‌بایست یک سیستم تهویه و خنک‌کننده نیز در محیط راه‌اندازی کنیم تا جریان هوای گرم را به خارج انتقال دهد.

پس می‌توان نتیجه گرفت که هزینه برق ماینر تنها به مصرف برق ماینر محدود نشده و برق مصرفی تجهیزات کولینگ همچون کولر گازی را نیز شامل می‌شود. به بیان دیگر فعالیت شبانه‌روزی ماینرها، این دستگاه‌ها را به یکی از مصرف‌کننده‌های بزرگ برق تبدیل کرده است. یکی از دلایلی که ماینینگ در برخی کشورها ممنوع اعلام شده نیز همین مصرف برق بالای آن است.

نکته‌ای که می‌بایست به آن توجه داشته باشید این است که میزان مصرف برق یک ماینر در نقاط مختلف جهان متفاوت نیست، بلکه این تفاوت در تعرفه برق در مناطق است که منجر به متفاوت شدن هزینه برق نهایی ماینر می‌شود. به تبع در کشورهایی که برق ارزان‌تری در اختیار دارند، سودآوری استخراج بسیار بالاتر خواهد بود. از سوی دیگر شرایط اقلیمی نیز به صورت مستقیم بر مصرف برق ماینر تاثیرگذار است. هر چه در یک موقعیت جغرافیایی دمای هوا بالاتر باشد، انرژی برق بیشتری برای فراهم کردن تجهیزات خنک‌کننده محیط ماینر مورد نیاز است.

مطالعه بیشتر: هزینه نگهداری ماینر چقدر است؟ محاسبه انواع هزینه استخراج

عوامل موثر در کاهش یا افزایش برق ماینر؟

 

برق ماینرها تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارند که می‌تواند مصرف برق آنها را کاهش یا افزایش دهد. در زیر به برخی از این عوامل اشاره شده است:

عوامل افزایش مصرف برق:

الگوریتم ماینینگ:

الگوریتم‌های پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌توانند به معنای افزایش توان محاسباتی و در نتیجه مصرف برق بیشتر باشند.

نرخ هش (Hash Rate):

افزایش نرخ هش، به معنای انجام عملیات محاسباتی بیشتر در هر ثانیه است و این می‌تواند منجر به افزایش مصرف برق شود.

قدرت پردازشگر (Hashing Power) دستگاه:

دستگاه‌های با قدرت پردازشگر بالاتر ممکن است مصرف برق بیشتری داشته باشند.

دما و خنک‌کننده:

دمای بالا ممکن است نیاز به سیستم خنک‌کننده قوی‌تری داشته باشد که نیز به افزایش مصرف برق منجر می‌شود.

عوامل کاهش مصرف برق:

تکنولوژی به‌روز:

استفاده از تکنولوژی‌های جدیدتر و به‌روزتر، می‌تواند به بهینه‌سازی مصرف برق کمک کند.

تنظیمات بهینه:

تنظیمات صحیح دستگاه ماینینگ برای استفاده بهینه از منابع موجود، مصرف برق را کاهش می‌دهد.

کارایی خنک‌کننده:

استفاده از خنک‌کننده با کارایی بالا می‌تواند حرارت تولید شده را کاهش داده و مصرف برق را کاهش دهد.

تعداد دستگاه‌ها:

افزایش تعداد دستگاه‌ها به یک نقطه می‌تواند منجر به افزایش مصرف برق شود. بهینه‌سازی تعداد دستگاه‌ها به نسبت به منابع موجود می‌تواند مصرف برق را به حداقل برساند.

مکان ماینینگ:

مکان فیزیکی دستگاه ماینینگ نیز تأثیرگذار است. در مناطق با قیمت برق پایین‌تر، مصرف برق ممکن است کاهش یابد.
به طور کلی، بهینه‌سازی تمامی عوامل فوق می‌تواند به بهبود کارایی و کاهش مصرف برق دستگاه‌های ماینینگ کمک کند.

میزان مصرف برق ماینر

برق مصرفی ماینر عموما در قالب وات بر ساعت (w/h) بیان می‌شود. برای محاسبه مصرف برق ماینر در هر ماه می‌بایست مقدار انرژی آن را در عدد 24 ( به علت 24 ساعته بودن شبانه روز) و عدد 30 ( به علت وجود 30 روز در هر ماه) ضرب کنید. برای مثال اگر انرژی یک ماینر برابر با 1350 وات بر ساعت است، مصرف برق ماینر در ماه به صورت زیر محاسبه می‌شود:

مصرف برق ماهانه ماینر

بنابراین این دستگاه در طول یک ماه به میزان 972 کیلووات برق مصرف می‌کند. حال برای محاسبه هزینه مصرف برق ماینر می‌بایست آن را در تعرفه برق مربوط به این میزان مصرف ضرب کنید. برای مثال اگر تعرفه مصرف برق برای هر کیلوات ساعت برابر با 1500 تومان باشد، هزینه مصرف برق این دستگاه در پایان ماه برابر است با:

هزینه مصرف برق ماینر

برای آشنایی با تعرفه‌های مختلف مصرف برق در ایران می‌بایست به وبسایت رسمی وزارت نیرو مراجعه کنید و با توجه به منطقه‌ای که در آن سکونت دارید، هزینه مصرف برق را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که تعرفه مصرف برق در مناطق جغرافیایی مختلف، مقادیر گوناگونی داشته و این تعرفه بر حسب ساعات کم باری، میان باری یا پر باری مصرف نیز متفاوت خواهد بود. ما در این مطلب تعرفه برق را به طور فرضی برابر با 1500 تومان به عنوان قیمت پایه هر کیلووات ساعت در نظر می‌گیریم.

مطالعه بیشتر: در زمان خرید ماینر به این ۷ نکته توجه کنید

مصرف برق ماینر S9J

دستگاه Antminer S9J یکی از انواع ماینرهایی است که از محبوبیت بالایی در میان استخراج‌کنندگان برخوردار است. بر اساس مشخصات ثبت شده در دستگاه، میزان مصرف برق ماینر S9J برابر با 1350 وات در هر ساعت است. برای محاسبه مصرف برق ماینر S9J در هر روز کافیست انرژی مصرفی آن در هر ساعت را ابتدا در عدد 24 ضرب کنیم. با ضرب عدد به دست آمده در 30 نیز می‌توانیم میزان مصرف حدودی این ماینر در هر ماه را محاسبه کنیم.

مصرف برق ماینر S9J

برای محاسبه هزینه برق ماینر S9J نیز کافیست میزان مصرف برق ماهانه در تعرفه برق ضرب کنیم.

مصرف برق ماینر m21s

دستگاه Whatsminer M21S محصول شرکت Micro-btc بوده که یکی دیگر از ماینرهای محبوب در سطح جهان است. بر اساس مشخصات ارائه شده برای این دستگاه، ماینر m21s در هر ساعت حدودا 3360 وات انرژی مصرف می‌کند.

برای محاسبه هزینه مصرف برق ماینر m21s در یک ماه کافیست ابتدا میزان انرژی مصرفی آن را در مدت زمان یک ماه محاسبه کنید و سپس عدد حاصل را در تعرفه برق که ما آن را 1500 تومان فرض می‌کنیم، ضرب کنید.

مصرف برق ماینر m21s

همان طور که از محاسبات نتیجه‌گیری می‌شود، مصرف برق ماینر m21s حدودا 2.4 برابر ماینر S9J است. به بیان ساده‌تر مصرف برق این دستگاه برابر با حالتی است که دو دستگاه S9J همزمان روشن باشند.

مصرف برق ماینر S19

دستگاه انت ماینر S19 Pro 110Th  محصول شرکت Bitmain است که یکی از محبوب‌ترین ماینرهای امروزی محسوب می‌شود و توان مصرفی آن برابر با 3250 وات بر ساعت است. میزان برق مصرفی این دستگاه بدین شکل قابل محاسبه است:

برای محاسبه هزینه برق مصرفی دستگاه نیز می‌بایست این میزان مصرف را در تعرفه برق ضرب کنید.

به همین ترتیب می‌توانید میزان مصرف برق ماینر و هزینه مربوط به آن را برای هر دستگاه دیگری که در نظر دارید، محاسبه کنید.

مقایسه مصرف برق ماینر با لوازم خانگی

یخچال فریزر یکی از انواع لوازم خانگی برقی است که همانند ماینر در 24 ساعت شبانه‌روز به برق متصل است. به طور میانگین برق مصرفی یک یخچال ساید بای ساید در سال برابر با 450 با کیلووات است؛ یعنی حدودا 37 کیلووات درهر ماه. این در حالی است که مصرف برق ماهانه ماینر s9j برابر با 972 کیلووات و مصرف برق ماهانه ماینر m21s برابر با 2419.2 کیلووات برآورد شده است.

از میان تمام وسایل برقی مصرفی در منزل، کولر گازی عموما سهم قابل توجهی از مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهد. در جایگاه مقایسه مصرف برق ماینر با کولر گازی می‌بایست به این نکته توجه کنیم که یک کولر گازی به طور متوسط  2900 وات بر ساعت انرژی مصرف می‌کند یعنی حدودا 3 کیلووات در هر ساعت.

حال اگر یک کولر گازی در هر روز به مدت 6 ساعت روشن باشد، مصرف برق ماهانه آن برابر با 432 کیلووات است که تقریبا نصف مصرف برق ماینر S9J و یک پنجم مصرف برق ماینر m21s است. با مقایسه مصرف برق ماینر S19 با مصرف برق کولر گازی نیز می‌توان دریافت که این دستگاه حدودا 5.5 برابر یک کولر گازی در هر ماه برق مصرف می‌کند.

برای مصرف برق بهینه دستگاه‌های ماینر چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

خرید ماینر عموما نیازمند هزینه‌ بالایی است و به تبع آسیب دیدن و تعمیر آن نیز می‌تواند هزینه‌های گزافی بر دوش دارنده بگذارد. بنابراین لازم است در نگهداری از آن اصول مهمی که در ادامه توضیح می‌دهیم را حتما در نظر داشته باشید.

  • برای پیشگیری از وارد شدن آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی حتما از محافظ برق استفاده کنید.
  • فعالیت ماینینگ را به صورت قانونی و با کسب مجوز انجام دهید. چرا که اگر به علت فعالیت غیر قانونی ماینر در مراجع قانونی محاکمه شوید، جرایم مالی سنگینی را متحمل خواهید شد. به علاوه این که دستگاه ماینر شما نیز توقیف می‌شود.
  • شرایط محیطی ماینر را تا حد امکان خنک و مطلوب نگه دارید. چرا که اگر گرمای تولید شده توسط ماینرها کنترل نشود، مصرف برق ماینر نیز افزایش خواهد یافت.
  • سعی کنید در بازه‌های زمانی مشخص، دستگاه ماینر خود را گرد و خاک زدایی کنید تا دستگاه در زمان فعالیت با افزایش دمای غیر قابل کنترلی مواجه نشود. در این صورت می‌توانید مقدار انرژی مصرفی تجهیزات خنک کننده ماینر و سیستم تهویه را کاهش دهید.
  •  در انتها نیز لازم است توجه داشته باشید که با پیشرفت تکنولوژی در ساخت ماینرها، روزانه دستگاه‌های جدیدتر و با مصرف انرژی بهینه‌تر به بازار معرفی می‌شوند. بنابراین سعی کنید به هیچ عنوان سراغ دستگاه‌های کارکرده و قدیمی نروید.

بیشترین سوالات کاربران در مورد چگونه می‌توان مصرف برق ماینر را محاسبه کرد؟

مصرف برق ماهانه ماینر چگونه محاسبه می‌شود؟

کافیست توان مصرفی ماینر را ابتدا در 24 و سپس عدد حاصل را در عدد 30 ضرب کنید.

بهترین دستگاه ماینر برای برق خانگی کدام است؟

عموما ماینرهایی که نرخ هش پایین‌تر، تولید صدای کمتر و ابعاد کوچک‌تری دارند برای استفاده در منزل مناسب‌ترند. این ماینرها به مراتب سودآوری پایین‌تری نیز دارند.

منظور از اورکلاک کردن ماینر چیست؟

روشی است که از تغییر تنظیمات فرکانسی دستگاه برای افزایش قدرت پردازشی ماینر استفاده می‌کند.

آیا اورکلاک کردن کردن باعث کاهش مصرف برق ماینر می‌شود؟

اورکلاک لزوما منجر به افزایش یا کاهش مصرف برق ماینر نمی‌شود. بلکه بین فرکانس پردازشی و مصرف برق آن نوعی تعادل ایجاد کرده و عملکرد کلی ماینر را بهتر میکند.

 

3.8 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …