Skip to content
سختی شبکه بیت کوین چیست و چه مزایایی دارد؟

سختی شبکه بیت کوین چیست و چه مزایایی دارد؟

سختی شبکه یک مفهوم قابل استفاده در مکانیزم اثبات سهام است و در هر بلاکچینی که از این مکانیزم بهره می‌برد، معیار سختی شبکه برای استخراج کنندگان آن حائز اهمیت خواهد بود. این معیار در واقع در جهت ایجاد تعادل و تنظیم کردن زمان ایجاد بلوک ها است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

سختی شبکه چیست؟

مفهوم سختی شبکه در غالب رمزارزها همسان است و ممکن است که شما در حال مطالعه یک رمزارز عدد متغیری را در آمارها با نام میزان سختی (Difficulty) ببینید. این عدد به میزان پیچیدگی مسئله رمزنگاری برای تولید بلوک جدید اشاره دارد. این سختی توسط دستورالعمل‌های پروتکل شبکه تنظیم می‌شود و تعیین می‌کند که چقدر سخت باید باشد که یک ماینر بلوک جدید را تولید کند یا یک مسئله رمزنگاری را حل کند.

سختی شبکه چیست؟

اهمیت سختی شبکه در چیست ؟

اهمیت سختی شبکه در این است که تضمین می‌کند بلوک‌ها به تعداد و در زمان مشخص تولید شوند. این سختی به عنوان یک مکانیزم تنظیم‌کننده عمل می‌کند تا تعداد بلوک‌های تولید شده در یک بازه زمانی مشخص باقی بمانند. از نگاهی دیگر، تا زمانی که شبکه قدرت هش بیشتری کسب کند، میزان سختی آن نیز افزایش می‌یابد تا زمان تولید بلوک همچنان در معیار زمانی مشخص (معمولاً ۱۰ دقیقه در بیتکوین) باقی بماند. به عبارت دیگر، از آنجا که بخشی از سلامت اقتصاد یک بلاکچین وابسته به میزان عرضه رمزارز بومی آن است تا از برنامه زمانبندی خود خارج نشود، سختی شبکه مامور است که از تولید بیش از حد یا کمتر از حد بلوک ها در بازه های زمانی مشخص شده جلوگیری کند.

نحوه عملکرد سختی شبکه به چه صورت است ؟

نحوه عملکرد سختی شبکه به این صورت است که شبکه در هر بازه زمانی معین (معمولاً هر ۲۰۱۶ بلاک در بیتکوین) تعداد بلوک‌های تولید شده را بررسی می‌کند و با توجه به زمان صرف‌شده برای تولید این بلوک‌ها، میزان سختی را تنظیم می‌کند. اگر زمان بیشتری نسبت به معیار زمانی تعیین‌شده طول بکشد، سطح سختی کاهش می‌یابد تا زمان تولید بلوک به معیار مشخص شده برگردد. و بالعکس، اگر زمان کمتری صرف شده باشد، میزان سختی افزایش می‌یابد تا زمان تولید بلوک دوباره به معیار برسد. برای درک آسانتر، فرض کنید که در بازه زمانی میانگین دو هفته ای (که چرایی دوهفته بودن آن در ادامه تشریح می‌گردد) تعداد ماینرهای درون شبکه زیاد شده‌اند و شرایط به شکلی شده است که بلوک در کمتر از 10 دقیقه پیدا شود لذا سختی باید افزایش پیدا کند تا میانگین یافتن بلوک به 10 دقیقه برگردد.

شرح تفصیلی سختی شبکه و یا سختی استخراج بیت کوین

بگذارید ابتدا به این شرح برسیم که هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند با تامین دستگاه ماینر بدون اجازه هر شخص ثالثی به شبکه بیتکوین متصل شود و عملیات ماینینگ خود را آغاز کند. این فرایند به مثابه تغییر لحظه‌ای هش‌ریت داخلی شبکه است و در نتیجه نوسان هش‌ریت در شبکه امری طبیعی است. با این حال، شبکه بیتکوین نیز باید ساختاری را برای مدیریت این بخش داشته باشد. لذا سختی شبکه یا سختی استخراج بیت کوین از نگاه عملیاتی به معنای یک چالش رمزنگاری است که ماینرها باید بر روی این کار کنند تا بلوک جدید را تولید کنند و از نگاه مدیریتی فرایند حفظ پایداری شبکه است.

این چالش معمولاً با استفاده از تابع هش (Hash) محاسبه می‌شود. بلوکی که قرار است تولید شود دارای یک هش هدف (Target) خواهد بود و ماینرها برای دستیابی به هش هدف باید حدس‌های زیادی را ارائه بدهند تا بالاخره یکی از حدس‌های آنها همان هش هدف باشد. در همین میدان تعداد زیادی ماینر وجود دارند که در حال رقابت با یکدیگر هستند. حال اگر پروتکل بیتکوین هش هدف را به شکلی تعیین کند که ماینرها در حدود 600 ثانیه بتوانند آن را حدس بزنند بدین معناست که سختی شبکه را تعیین کرده است.

شرح تفصیلی سختی شبکه و یا سختی استخراج بیت کوین

نحوه محاسبه سختی شبکه چگونه است؟

محاسبه سختی شبکه بر اساس تنظیم مجدد هر ۲۰۱۶ بلوک و زمان صرف‌شده برای تولید بلوک‌ها در آن دوره انجام می‌شود. این محاسبه به این صورت است که زمان مورد نیاز برای تولید ۲۰۱۶ بلوک در آخرین دوره سختی (به عنوان آخرین دوره معیار) را تقسیم بر زمان استاندارد (معمولاً ۱۰ دقیقه در بیتکوین) می‌کند و سپس با توجه به نسبت به معیار، سختی جدید تنظیم می‌شود. در یک فرمول ساده می‌توان گفت که «سطح سختی = سختی هدف / هدف فعلی»

بازه های زمانی که تنظیم مجدد سختی استخراج باید صورت گیرد بر چه اساس مشخص میشود ؟

سختی استخراج شبکه بیتکوین در هر 2016 بلوک تنظیم می شود. از آنجا که قرار است هر بلوک نیز 10 دقیقه زمان ببرد پس به عدد 20160 دقیقه خواهیم رسید که معادل با حدود دو هفته است. این بازه زمانی دو هفته ای به دوره سختی (Difficulty Epoch) مشهور است. در نقطه‌ای که شبکه می‌خواهد سختی را مجددا تنظیم کند، تعیین می‌کند که فعالیت ماینرها در این دو هفته چگونه بوده است و آیا زمان مصرفی برای تولید بلوک دچار تغییر در کاهش یا افزایش شده است یا نه. اگر کاهش یافته باشد سختی بیشتر می‌شود، و بالعکس.

دلیل بالا و پایین شدن سختی استخراج چیست؟

دلیل بالا و پایین شدن سختی شبکه به عواملی مانند تغییرات در قیمت بیتکوین (که تاثیری در سودآوری ماینینگ دارد) و نیز به تغییرات در توانایی ماینرها برای حل چالش رمزنگاری (که به تغییرات در تجهیزات ماینینگ و هزینه برق مرتبط است) برمی‌گردد. این تنظیمات به عنوان یک مکانیسم تنظیمی برای حفظ استحکام و سودآوری شبکه بیتکوین و هر بلاکچینی که از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …