Skip to content
سلفیش ماینینگ چیست و چگونه عمل می کند؟

سلفیش ماینینگ چیست و چگونه عمل می کند؟

سلفیش ماینینگ یا استخراج خودخواهانه یک استراتژی متقلبانه در استخراج رمزارز است که یک ماینر یا یک گروه از ماینرها، یک هش را حل کرده، یک بلوک جدید را باز می‌کنند و آن را از زنجیره بلوک عمومی پنهان می‌کنند. این اقدام یک فورک ایجاد می‌کند که سپس به منظور پیشروی نسبت به زنجیره بلوک عمومی استخراج می‌شود.

اگر زنجیره گروه از زنجیره‌ی راستین جلو بزند، می‌تواند آخرین بلوک خود را به شبکه معرفی کند. شبکه طراحی شده است تا آخرین بلوک را تشخیص دهد، بنابراین فورک متعلق به این گروه می‌تواند زنجیره بلوک اصلی را بازنویسی کند. از این طریق، ماینرها ممکن است به طور مؤثری با تغییر زنجیره اقدام به سرقت رمزارز کاربران دیگر کنند.

نکات کلیدی سلفیش ماینینگ یا استخراج خودخواهانه :

  • سلفیش ماینینگ یک استراتژی متقلبانه در استخراج بیت کوین است که یک حفار یا گروه به کار می‌برند تا زنجیره بلوک را به نفع خود تغییر دهند.
  • در این استراتژی، ماینرها بلوک‌های تولید شده خود را از زنجیره اصلی پنهان می‌کنند.
  • نمونه‌هایی از سلفیش ماینینگ در دنیای واقعی مشاهده نشده است، اما عدم مشاهده نشان‌دهنده این نیست که این اتفاق نیافتاده است یا نخواهد افتاد.

نکات کلیدی سلفیش ماینینگ یا استخراج خودخواهانه :

سلفیش ماینینگ چگونه کار می‌کند؟

“استخراج” فرآیندی است که نودهای شبکه زنجیره بلوک تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. ماینرها به عنوان پاداش برای تلاش محاسباتی خود توکن‌های تازه تولید شده دریافت می‌کنند. در استخراج خودخواه، کارتل، بلوک‌های به تازگی ایجاد شده را از زنجیره اصلی پنهان می‌کند و آنها را در لحظه‌های بعدی به نمایش می‌گذارد.

سلفیش ماینینگ برای اولین بار توسط پژوهشگران دانشگاه کورنل، امین گون سیرر و ایتای ایال، در یک مقاله در سال ۲۰۱۳ شناسایی شد. آنها اثبات کردند که امکان دارد با پنهان کردن بلوک‌های به تازگی ایجاد شده از زنجیره بلوک اصلی، یک فورک ایجاد شود. از لحاظ نظری، ماینرها می‌توانند آن را در زمان مناسب به شبکه معرفی کنند و زنجیره را تغییر دهند.

شبکه بیت‌کوین و دیگر شبکه‌های رمزارز با استفاده از الگوریتم اثبات کار (proof-of-work) بر روی ماینرها تکیه دارند که نرم‌افزار استخراج آنها راه حلی برای عدد هش رمزگذاری شده تصادفی می‌یابد. هنگامی که هش حل می‌شود، یک بلوک جدید در زنجیره بلوک باز می‌شود و ماینری که آن را حل کرده است، پاداشی دریافت می‌کند.

دنیای رمزارز همواره در حال تحول است. به دلیل دیجیتال بودن، نوظهور بودن و ارزش داشتن، همواره تهدیدات جدیدی از سوی افراد با اهداف نادرست وجود خواهد داشت.

در مقاله‌ی سال ۲۰۱۳ خود، سیرر و ایال نشان دادند که ماینرها می‌توانند با پنهان کردن بلوک‌های جدید و ارائه آنها به سیستم‌های درون شبکه‌ای خود، سهم کل درآمد خود را افزایش دهند. این عمل باعث افزایش سرعت فرآیند کشف و رفع مشکلات زیرساختی مرتبط با استخراج می‌شود، مانند تاخیر در شبکه و هزینه‌های برق.

در ابتدا، زنجیره بلوکی که از زنجیره عمومی فورک می شود، کوتاهتر خواهد بود. زنجیره خصوصی بلوک‌های جدید را درون استخر خود استحراج کرده و هر بلوک تازه ایجاد شده را پنهان می‌کند. این فرآیند استخراج تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که زنجیره بلوک خصوصی به یک ارتفاع بلوک بزرگتر از زنجیره بلوک عمومی برسد.

حالا، ماینرهای خودخواه زمان وارد کردن هوشمندانه بلوک‌های جدید خود به زنجیره بلوک را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که زنجیره بلوک عمومی به زودی به زنجیره جدید معرفی شده ملحق شود. شبکه عمومی زنجیره بلوک جدید را استخراج کرده، و ماینرهای خودخواه پاداش رمزارز و هزینه‌های تراکنش را برای بلوک‌های تازه تاییدشده‌شان دریافت می‌کنند.

سیرر و ایال منابع هدر رفته برای هر دو زنجیره را تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها فرضیه‌ای را ارائه دادند که ماینرهای خودخواه به دلیل مزیت رقابتی که پس از در نظر گرفتن منابع هدر رفته در اختیار دارند، نسبت به ماینرهای زنجیره بلوک عمومی مزیت دارند.

سلفیش ماینینگ چگونه کار می‌کند؟

آیا سلفیش ماینینگ یک تهدید است؟

سیرر و ایال شواهد قانع‌کننده‌ای ارائه دادند که نشان دهنده تغییر یک زنجیره بلوک با ایجاد یک فورک است. آن‌ها همچنین ادعا کردند که ماینرهای عاقل، پس از مشاهده کسب سود متقلبانه این گروه، به گروه ملحق می‌شوند چرا که به پاداش‌های افزایش یافته جلب می‌شوند.

با این حال، برخی پژوهشگران در مورد انگیزه‌ها، عملیات و تهدیدات ارائه شده توسط ماینرهای خودخواه و گروه‌ها اختلاف نظر دارند.

همچنین از لحاظ تئوری عنوان شده است که سلفیش ماینینگ تنها در صورت کاهش سختی استخراج سودآور خواهد بود.

در سال 2017، کریگ رایت نشان داد که ماینرهای خودخواه بلوک بیشتری ایجاد نمی‌کنند و بنابراین پاداش بیشتری با این عنوان که ماینرهای درستکاری هستند و این پاداش حق آنها است کسب می‌کنند.

در سال 2018، جیک گوبر نظریه‌ای را ارائه داد که اگر سلفیش ماینینگ سودآورتر از ماینینگ صادقانه باشد، بسیاری از ماینرها این کار را انجام می‌دهند. جیک نشان داد که در حالی که سلفیش ماینینگ سودآورتر از ماینینگ صادقانه است، حضور چندین ماینر یا گروه خودخواه در یک شبکه باعث مسابقه بین فورک‌ها می‌شود و سودآوری را کاهش می‌دهد.

جالب است که ژائوجیه وانگ و همکاران در تحقیقات خود نشان داده‌اند که تا پایان سال 2021، هیچ نمونه‌ای از یک حمله سلفیش ماینینگ در دنیای واقعی شناخته نشده است.

دلایل هر دو طرف نشان می‌دهند که حملات سلفیش ماینینگ ممکن است رخ دهند، اما ممکن است به طور خالصانه علمی باشند. یک امکان دیگر این است که یک حمله سلفیش ماینینگ در گذشته اتفاق افتاده باشد و مشاهده نشده باشد.

به نظر می‌رسد که احتمالاً اکثر ماینرهای رمزارز وفاداری شرافتمندانه‌ای دارند و مدل‌سازی ریاضی نیز برای پیشبرد توسعه فناوری زنجیره بلوک به کار می‌رود.


سوالات متداول سلفیش ماینینگ

1- حمله سلفیش ماینینگ چیست؟

حمله سلفیش ماینینگ یا استخراج خودخواهانه یک دخالت عمدی در یک زنجیره بلوک است تا پاداش‌ها به یک ماینر یا گروهی از ماینرها افزایش یابد.

2- آیا بیت‌کوین به ماینرها وابسته است؟

شبکه بیت‌کوین از ماینرها برای اعتبارسنجی اطلاعات بلوک و تراکنش‌ها استفاده می‌کند. بدون ماینرها، اعتبارسنجی و تأیید امکان‌پذیر نبوده و شبکه کار نمی‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …