Skip to content
ذخیره ارزش (Store of Value) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ذخیره ارزش (Store of Value) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مفهوم “ذخیره ارزش” به کالاهایی اشاره دارد که قابلیت نگه‌داری یا افزایش ارزش خود را در طول زمان دارند و به جای کاهش ارزش، ارزش خود را حفظ می‌کنند. این اصطلاح برای توصیف یک مکانیزم استفاده می‌شود که افراد را قادر می‌سازد دارایی‌های خود را حفظ کرده و در طول زمان از افت ارزش جلوگیری کنند.ذخیره ارزش یکی از سه عملکرد پول است که در این مقاله به آن می پردازیم؛ دو عملکرد دیگر هم وسیله معاملاتی و واحد حساب هستند.

چیستی یک ذخیره ارزش

یک ذخیره ارزش یک دارایی، ارز یا کالایی است که می‌توان به آن اعتماد کرد که ارزش خود را در طول زمان حفظ کند؛ بهتر است که با ریسک کمی همراه باشد. به طور سنتی، افرادی که کمترین تحمل به ریسک را دارند، در یک ذخیره ارزش با عمر طولانی، تقاضای پایدار و نوسانات کم سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ارزهای فیات به عنوان ذخیره های ارزش ضعیف هستند زیرا به دلیل تورم در طول زمان ارزش خود را از دست می‌دهند. کالاهایی مانند بیتکوین، طلا و مجموعه‌ای از فلزات پولی دیگر ویژگی‌های خوبی برای ذخیره ارزش دارند زیرا تا حدی محدودیت در عرضه دارند و در طول زمان فاسد نمی‌شوند؛ بنابراین ارزش خود را حفظ می‌کنند.

تقسیم‌پذیری یک ویژگی اساسی است که اجازه می‌دهد چیزی را به آسانی به عنوان پول استفاده کرد و یک کالا یا دارایی فیزیکی که می‌تواند به سرعت فروخته شود را تعریف می‌کند. برای داشتن تقسیم‌پذیری، پول باید قابل تقسیم (ابعاد مقیاس)، قابل حمل (ابعاد فضا) و ماندگار (ابعاد زمان) باشد. هنگامی که یک دارایی تقسیم‌پذیری در طول زمان دارد، ما یک ذخیره ارزش خوب داریم زیرا می‌توان به آن اعتماد کرد که ارزش خود را در آینده حفظ خواهد کرد.

یک معیار متداول برای درک عملکرد ذخیره ارزش، مقایسه ارزش یک اونس طلا با قیمت یک لباس مردانه با کیفیت بالا است. این اصل به نام “نسبت طلا به لباس خوب” شناخته می‌شود و ریشه‌های آن را می‌توان به روم باستان بازگرداند، جایی که قیمت یک توگا برتر به ارزش یک اونس طلا تقدیر می‌شد. بعد از ۲,۰۰۰ سال، قیمت یک لباس با کیفیت بالا، به ارزش طلا تعریف شده، همچنان نزدیک به قیمت یک توگا باستانی معادل است.

یک مثال دیگر، قیمت یک بشکه نفت در ارز متداول در مقابل طلاست. در سال ۱۹۱۳، قیمت یک بشکه نفت ۹۷ سنت بود، در حالی که امروزه حدود ۸۰ دلار است. برخلاف این، یک اونس طلا در سال ۱۹۱۳ می‌توانست ۲۲ بشکه نفت را خریداری کند، در حالی که امروزه تقریباً ۲۴ بشکه را می‌خرد – نشان از تفاوت کمی در قیمت طلا (ذخیره خوب ارزش) نسبت به تضاد بزرگ ارز نقدی (ذخیره ناکارآمد ارزش).

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

چیستی یک ذخیره ارزش

چرا به یک ذخیره ارزش نیاز داریم؟

پول ابزار ضروری برای معامله کالاها و خدمات است، اما همچنین اهمیت دارد که یک ذخیره ارزش خوب داشته باشیم تا برای خود و خانواده‌امان آینده بهتری ایجاد کنیم و آن را حفظ کنیم. در حالی که ارزهای فیات برای عملکرد به عنوان وسیله تبادل مناسب هستند، به عنوان ذخیره های ارزش قابل اعتماد نیستند، زیرا به دلیل تورم، در محدوده 2 الی 3 درصد در سال، ارزش خود را از دست می‌دهند.

در موارد شدید، مانند ونزوئلا، سودان جنوبی و زیمبابوه، تورم وحشیانه به نرخ‌های فراتر از حد انتظار منجر شده، این ارزهای فیات را به عنوان ذخیره های ارزش بسیار ناکارآمد نمایانده است. در حالی که این مثال‌ها به عنوان نقاط استثنایی خدمت می‌کنند، افزایش سطوح تورم در دوران مدرن باعث شده است که مکانیسم طبیعی‌تری برای ذخیره برای آینده و یافتن راه‌هایی برای برخورد با نرخ‌های تورم ۲-۳٪ شود.

داشتن یک ذخیره ارزش قابل اعتماد برای حفظ ارزش پول کسب‌شده ما در طول زمان اهمیت دارد. ارزهای فیات به عنوان ذخیره های ارزش ناکارآمد، گمانه‌زنی به مردم راه می‌دهد که حتی پس از سخت‌کوشی برای کسب درآمد، پول خود را حتی در ابتدا نه ذخیره کنند.

آیا پول یک ذخیره ارزش خوب است؟

در دوران مدرن، از ارزهای “فیات” استفاده می‌کنیم، این اصطلاح از واژه لاتین “فیات” که به معنای حکم یا دستور خودسرانه است، مشتق شده است؛ اساساً یک وعده از ارزشی که ممکن است باشد. چنین مفهومی برقرار شد که پول کاغذی یا سکه دولتی برای مقدار مشخصی از یک کالای فیزیکی قابل تبدیل بود. از آن زمان، اصطلاح فیات باقی مانده است، حتی اگر ارزها توسط کالاها پشتیبانی نشوند یا ارزش جوهری خود را نداشته باشند.

اگرچه ارز فیات ویژگی‌های زیادی دارد که آن را به عنوان پول شناسایی می‌کنند، اما به عنوان یک ذخیره ارزش ناکارآمد است چرا که به هیچ ذخیره فیزیکی نظیر طلا یا نقره مرتبط نیست. نتیجه این است که ارزهای فیات به تدریج ارزش خود را به دلیل تورم یا ناگهانی در صورت تورم وحشی از دست می‌دهند.

ارزهای فیات به عنوان پول نرم در نظر گرفته می‌شوند زیرا بیش از حد به اهداف پایداری قیمت دولت وابسته هستند – معمولاً به پایداری قیمت، با افزایش کلی قیمت‌ها به نرخ ۲٪ در سال – به جای اینکه بازار را به طور طبیعی قیمت‌ها را تعیین کند. این رویکرد باعث می‌شود که دولت‌ها ارزش پول را به تدریج از بین ببرند و در عین حال قیمت همه چیز را افزایش دهند.

عناصر اساسی یک ذخیره ارزش

در طی تکامل پول، یک مورد از سه مرحله مختلف عبور می‌کند، شروع با یک ذخیره ارزش قبل از تبدیل به وسیله تبادل و در نهایت یک واحد حساب. سه بعد کالاهای قابل فروش‌ترین عبارت از زمان، فضا و از طریق مقیاس است.یک ذخیره ارزش، یک کالای قابل فروش‌ترین است که توانایی حفظ ارزش خود را در طول زمان دارد.

برای داشتن وظیفه یک ذخیره ارزش، یک کالای قابل فروش‌ترین باید کمبود داشته باشد؛ باید تأمین محدودیت مقدار نسبت به سایر کالاها داشته باشد. همچنین باید دوام داشته باشد تا بتوان آن را بارها و بارها بدون از دست دادن کارایی به کار برد.

1- کمبود: یک کالا که نسبت به سایر کالاها و تقاضای آن محدود است. مهندس رایانه نیک سزابو کمبود را “هزینه غیرقابل تزلزل” تعریف کرد، به معنای اینکه هزینه ایجاد یک چیز نمی‌تواند تقلب شود. اگر پول بیش از حد فراوان باشد، ارزش خود را به مرور زمان از دست می‌دهد زیرا واحدهای بیشتری می‌تواند و خواهد شد و برای خرید یک کالا یا خدمت بیشتری نیاز خواهد شد.

2- دوام: این ویژگی به توانایی یک کالا اشاره دارد که توانایی حفظ ویژگی‌های فیزیکی و کارایی خود را در طول زمان داشته باشد. این به معنای آن است که ارز باید قادر به مقاومت در برابر ساییدگی و خرابی باشد و مدت زمان طولانی در گردش بماند بدون اینکه فاسد یا ارزش خود را از دست دهد.

3- ثبات: ثبات ویژگی جدید و مطلوب پول است زیرا اطمینان می‌حاصل کند که یکبار تأیید و ثبت شده‌ایندها قابل تغییر یا واگذاری نیست.

عناصر اساسی یک ذخیره ارزش کدامند

چه چیزی ذخیره ارزش خوب است؟

مختلف کالاها می‌توانند به عنوان یک ذخیره ارزش عمل کنند، اما تعریف بهترین آن مداوماً در میان سرمایه‌گذاران مورد بحران و بیشتر به دینامیک بازار و ترجیحات سرمایه‌گذاران بستگی دارد. ارزش ذخیره معین برخی از دارایی‌ها ممکن است در طول زمان از دست بروند. یک نمونه از این موضوع نقره است که کاهش عملکرد ذخیره ارزش خود را تجربه کرد زیرا مقدار آن به علت استفاده روز افزون در کاربردهای صنعتی افزایش یافت تا جایی که از استفاده سنتی‌اش به عنوان یک فلز پولی کاسته شد.

1- بیت‌کوین

در ابتدا به عنوان یک دارایه گمانه‌زنی شده برای نوسانات قابل توجه قیمت خود، بیت‌کوین به طور فزاینده به عنوان یک ذخیره ارزش شناخته شد، زیرا سرمایه‌گذاران و افراد بیشتر ظرفیت ارزش بالقوه‌اش را درک کردند. بیت‌کوین نمایانگر کشف پول دیجیتال و سالم است و انقلاب علمی است که تا کنون نه تنها به عنوان یک ذخیره ارزش، بلکه به عنوان یک وسیله برای افزایش ارزش ثابت است.بیت‌کوین به یک نیروی مهم در اقتصاد تبدیل می‌شود چرا که بهتر از هر شکل دیگر پول، الزامات یک ذخیره ارزش را برآورده می‌کند.

  •  کمبود: بیت‌کوین یک تأمین محدود از ۲۱ میلیون سکه دارد که این امر از آن جلوگیری می‌کند که با فزایندگی دلخواه که ارزهای سنتی را درگیر مشکل کرده است، مواجه شود. این تأمین محدود ارزش کمبودی به آن می‌دهد، که آن را یک دارایی ارزشمند برای نگهداری و انبار کردن ثروت می‌سازد.
  •  دوام: بیت‌کوین یک شکل پول کاملاً بر اساس داده است که نمی‌تواند تغییر کند. سیستم دفتر ردیابی دیجیتال آن از اثبات کار و تحریک‌های اقتصادی برای مقاومت در برابر هر تلاشی برای تغییر آن استفاده می‌کند، اطمینان حاصل می‌کند که این به عنوان یک ذخیره ارزش قابل اعتماد در طول زمان باقی می‌ماند.
  •  ثبات: یک بار تراکنش تأیید و در بلاکچین ثبت شود، نمی‌تواند تغییر یا واگذار شود. این ثبات یک ویژگی حیاتی بیت‌کوین است زیرا اطمینان حاصل می‌کند که اصالت دفتر ردیابی حفظ می‌شود و تراکنش‌ها نمی‌توانند تغییر یا تقلب شوند. این موضوع به ویژه در دنیای در حال دیجیتالی شدن، جایی که اعتماد و امانت امور اساسی هستند، بسیار مهم است.

2- فلزات گرانبها

فلزات گرانبها مانند طلا، پالادیوم و پلاتین به مدت طولانی به عنوان ذخیره های ارزش خوب به دلیل مدت زمان بی‌پایان عمر مفید و موارد کاربرد صنعتی آن‌ها شناخته شده‌اند. آن‌ها محدودیت نسبی در تأمین دارند که ارزش آن‌ها را نسبت به پول نقد ارتقاء می‌دهد. بیت‌کوین حتی کمبود تأمینی بیشتر از طلا و فلزات گرانبها دارد و از آغاز تاکنون ارزشش در مقابل طلا افزایش یافته است.

نگهداری مقدار زیادی از طلا جسورانه و چالش‌برانگیز است. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران اغلب انتخاب می‌کنند که در طلا دیجیتال یا سهام طلا سرمایه‌گذاری کنند که به ریسک‌های متقابل تحت تأثیر هستند. جواهرات مانند الماس و سپیدرها هم مفید هستند چرا که آن‌ها راحت‌تر ذخیره و حمل می‌شوند.

3- املاک و مستغلات

مستغلات یکی از معمول‌ترین ذخیره های ارزش به دلیل ملموس بودن و کاربرد آن است. طی زمان، ارزش آن معمولاً افزایش می‌یابد، حداقل این موضوع از دهه ۱۹۷۰ به بعد صادق بوده است. پیش از آن، مستغلات و زمین همگام با قیمت‌ها حفظ می‌شدند، با بازدهی واقعی حدودٔ ۰٪ در طول دوره‌های بلند (تحت تأثیر جنگ‌ها و فلاکت‌ها و غیره). با وجود سقوط‌های موقت در مسیر، ثابت می‌ماند و به صاحبان زمین یا سازندگان احساس امنیت می‌کند.

مستغلات می‌تواند هر دارایی فیزیکی مانند زمین یا خانه باشد که می‌تواند به عنوان مسکن اصلی، خانه تعطیلاتی یا یک ملک تجاری برای اجاره یا فروش استفاده شود. معایب املاک و مستغلات این است که مایع یا مقاوم در برابر سانسور نیست. این کمبود نقدینگی می‌تواند برای صاحبان ملکی که به سرعت به دسترسی به وجه نیاز دارند و ممکن است به مداخله دولت یا اقدام قانونی وابسته باشند، مشکل‌ساز شود.

4- بازار سهام

خرید سهام در بازارهای NYSE، LSE و JPX به مدت زمان نشان داده‌است که یک سرمایه‌گذاری خوب است چرا که ارزششان در طول سال‌ها افزایش یافته است: سهام ذخیره های ارزش مناسبی بوده‌اند. با این حال، آن‌ها ممکن است تجربه نوسانات بالا داشته باشند و بسیار به نیروهای بازار و حرکات اقتصادی وابسته باشند که آن‌ها را مشابه ارزهای سنتی می‌کند.

5- صندوق‌های شاخص، ETFها

صندوق‌های شاخص و صندوق‌های معاملات بورسی (ETF) یک راه دیگر برای دستیابی به بازارهای سهام و اوراق بهادار هستند و یک راه آسان برای تنوع در پرتفوی سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.در طول زمان، چنین بازارهایی هم ارزششان افزایش یافته‌اند که آن‌ها را به عنوان ذخیره های ارزش مناسب می‌سازد. ETFها نیز نسبت به صندوق‌های مشابه معامله‌ای و مالیاتی کارآمدتر هستند.

چه چیزی ذخیره ارزش خوب است؟

سایر ذخیره های ارزش

مردم می‌توانند با ذخیره های مورد علاقه‌شان که گاهاً با علاقه‌مندی‌ها یا سلایق آنان همخوانی دارد، خلاق شوند. به عنوان مثال، شراب‌های خوب، ماشین‌های کلاسیک، ساعت‌ها یا هنر ممکن است به عنوان ذخیره های ارزش خوب عمل کنند زیرا ارزش آن‌ها به طور معمول با گذر زمان ارتقاء پیدا می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: استخراج بیت کوین ( ماینینگ بیت کوین) چگونه انجام می شود؟

چه چیزی یک ذخیره ارزش نامطلوب است

1-اقلام فانی

اقلام فانی کالاهایی هستند که منقضی شده و ارزش آن‌ها با گذر زمان کاهش می‌یابد و به تدریج بیارزش می‌شوند.غذا به عنوان یک ذخیره ارزش نامطلوب عمل می‌کند زیرا دارای یک تاریخ انقضا است. بلیت برای یک کنسرت یا برای حمل و نقل هم پس از تاریخ انقضا بی‌ارزش می‌شود و نیز معمولاً جزو اقلام فانی محسوب می‌شوند.به همین دلیل، آن‌ها به عنوان یک ذخیره ارزش مطلوب در نظر گرفته نمی‌شوند.

2- پول نقد

همانطور که گفتیم، واحد پول نقد ارزش خود را در طول زمان حفظ نمی‌کند، همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد.اصلی‌ترین دلیل این افت ارزش به افزایش نرخ تورم مربوط است، زیرا هر سال، قیمت کالاها و خدمات به اندازه دلار و دیگر واحدهای پول نقد افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل، واحدهای پول نقد به طور مداوم قدرت خرید خود را از دست می‌دهند.

3- رمزارز

جایگزین‌های رمزارز به بیت‌کوین بسیار شبیه به سهام گمانه‌زنی هستند، با ریسک‌های حتی بالاتر زیرا بیشتر آن‌ها عمر کوتاهی دارند و تقریباً همه ارزش‌شان در مقایسه با بیت‌کوین در طولانی مدت از دست می‌دهند.رمزارزهایی که عمر عملی بیشتری دارند، اولویت می‌دهند به قابلیت کارایی نسبت به امنیت، کمبود تأمین و مقاومت در برابر سانسور، که آن‌ها را به عنوان ذخیره های ارزش ضعیف می‌سازد با توجه به اقتراحات اقتصادی نادرست و موارد کاربرد ضعیف آن‌ها.

براساس تحقیقات انجام‌شده توسط سوان بیت‌کوین، الت‌کوین‌ها به عنوان یک سرمایه‌گذاری نادرست ثابت شده‌اند. این مطالعه ۸,۰۰۰ رمزارز از سال ۲۰۱۶ را تجزیه و تحلیل کرد و ۲,۶۳۵ از آن‌ها نسبت به بیت‌کوین عملکرد ناپسندی داشتند و شگفت‌انگیز است که ۵,۱۷۵ رمزارز از بین این ارزها دیگر وجود ندارند.

4- سهام گمانه‌زنی

سهام گمانه‌زنی دارای سرمایه کوچک هستند، همچنین به آن‌ها سهام سنگین نیز گفته می‌شود که با قیمت کمتر از ۵ دلار در هر سهم معامله می‌شوند. اینها به عنوان ذخیره های ارزش خوب معتبر نمی‌شوند زیرا بسیار گمانه‌زنی هستند.به دلیل نوسانات بالا و سرمایه بازار کم، آن‌ها ممکن است به سرعت و ناگهانی افزایش یا از دست دادن ارزش زیادی پیدا کنند. آن‌ها به عنوان سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک محسوب می‌شوند و بدون شک به عنوان ذخیره های ارزش مناسب نمی‌آیند.

5- اوراق حکومتی؟

برای مدت زمان طولانی، اوراق حکومتی مانند اوراق خزانه‌ای آمریکا به دلیل پشتوانه دولت‌ها به عنوان ذخیره های ارزش عالی محسوب می‌شدند. با این حال، نرخ منفی به مدت سال‌ها بر اقتصادهای کشورهای بزرگ مانند ژاپن، آلمان و سایر کشورهای اروپایی تأثیر زیادی گذاشته و اوراق حکومتی برای سرمایه‌گذار معمولی جذاب نیستند. برخی از اوراق به منظور حفاظت از محدوده تورمی مانند اوراق خزانه‌ای (I-bonds) و تیپس وجود دارد. با این حال، هنوز هم به رهبری دولت بوده و به دلیل نیاز به دقت در محاسبه نرخ تورم (که ممکن است انتخاب کند یا تحت تأثیر قرار گیرد)، وابسته به آمار کارگزاری کار است.

چه چیزی یک ذخیره ارزش نامطلوب است

خلاصه

به طور خلاصه، ذخیره ارزش معمولاً توانایی حفظ یا افزایش قدرت خرید خود را در طول زمان دارد که به قانون عرضه و تقاضا مربوط است و می‌تواند برای تشخیص اینکه چیزی ذخیره ارزش خوبی است یا خیر، استفاده شود.بسیاری هنوز بیت‌کوین را به عنوان یک آزمایش می‌پندارند. با این حال، عمر نسبتاً کوتاه آن نشان داده‌است که همهٔ ویژگی‌های معمول پول را ارائه می‌دهد و یک ذخیره ارزش خوب است. چالش بعدی این است که ثابت کند همچنین می‌تواند یک واحد حساب باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …