Skip to content
استخر بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

استخر بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

همانطور که احتمالا می‌دانید استخراج ارزهای دیجیتال یکی از روش‌های درآمدزایی از بازار کریپتوکارنسی بوده و یک منبع درآمد غیرفعال از این مارکت محسوب می‌شود. برای استخراج بیت‌کوین می‌بایست ابتدا به تناسب مقدار سرمایه اولیه‌ای که دارید، تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز برای استخراج را فراهم کرده و سپس با عضویت در یک استخر بیت کوین، ماینینگ این رمزارز را آغاز کنید.

اگر به دنبال یک پاسخ دقیق برای سوال «استخر بیت کوین چیست؟» می‌گردید و با نحوه عملکرد استخرهای ماینینگ آشنایی ندارید، در این مطلب از استخر استخراج پارسه با ما همراه باشید تا ضمن توضیح مزایا و معایب استخر استخراج بیت‌کوین و معرفی برترین استخرهای ماینینگ بیت‌کوین، مراحل کامل آموزش استخر استخراج بیت کوین را نیز بررسی کنیم.

استخر بیت کوین چیست؟

استخر بیت کوین چیست؟

در پاسخ به این سوال که استخر بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ می‌توان گفت استخر ماینینگ بیت‌کوین مکانی مجازی است که ماینرهای متعدد در آن گرد هم آمده و توان پردازشی خود را با دیگر ماینرها به اشتراک می‌گذارند. به بیان دیگر، استخر بیت کوین اجتماعی از توان محاسباتی و پردازشی ماینرهای مختلف است که می‌تواند معادلات ریاضی و گرافیکی را با سرعت بالاتری حل کند، بلاک‌های جدید در بلاک‌ چین را با سرعت بیشتری ایجاد کند و در نهایت پاداش استخراج بالاتری دریافت کند. این پاداش استخراج در نهایت به تناسب میزان توان پردازشی که هر ماینر به اشتراک گذاشته، بین تمام ماینرها توزیع می‌شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اجتماع ماینرهای مختلف بیت‌کوین در استخرهای استخراج، به صورت مجازی اتفاق می‌افتد. به بیان دیگر شما می‌توانید با در اختیار داشتن دستگاه ماینر و دسترسی به اینترنت، به یک استخر بیت‌کوین در کشور روسیه یا ژاپن متصل شوید و ضمن اشتراک‌گذاری نرخ هش ریت ماینر خود با سایر ماینرها، احتمال دریافت پاداش استخراج را نیز بالاتر ببرید.

علت ایجاد استخر بیت کوین چیست؟

علت ایجاد استخر بیت کوین چیست؟

در سال‌های آغازین معرفی بیت‌کوین و صنعت بلاک‌چین، افراد می‌توانستند با استفاده از یک کامپیوتر شخصی و بدون نیاز به تجهیزات فوق پیشرفته، ارز دیجیتال بیت‌کوین یا سایر رمزارزهایی که بر مبنای الگوریتم اجماع اثبات کار یا همان POW به دست می‌آمدند را استخراج کنند. با استقبال گسترده افراد از صنعت استخراج، ماینرهایی ابر قدرت با توان پردازشی و محاسباتی بسیار بالا به فرایند ماینینگ بیت کوین اضافه شدند و سهم قابل توجهی از درآمد استخراج را به خود اختصاص دادند.

به این ترتیب درآمدزایی از طریق استخراج بیت‌کوین به فضایی رقابتی تبدیل شد و ماینرهای کوچک و قدیمی، دیگر توانایی رقابت با ماینرهای ابر قدرت جدید را نداشتند و درآمدشان از ماینینگ بیت‌کوین به صفر رسید. افزایش سختی استخراج و نصف شدن پاداش استخراج کنندگان در رویداد هاوینگ بیت‌کوین نیز عوامل دیگری بودند که فرایند کسب درآمد از طریق ماینینگ را با محدودیت‌های جدیدی همراه و ماینرهای با توان محاسباتی پایین را از دور رقابت خارج کردند.

به این ترتیب استخرهای استخراج ایجاد شدند؛ در استخر بیت کوین ماینرهایی که قدرت محاسباتی کمتری دارند، منابع پردازشی خود را در اختیار استخر ماینینگ قرار می‌دهند و استخر استخراج با اجتماع قدرت تمام این ماینرها در فرایند استخراج ارز دیجیتال ایفای نقش کرده و پاداش مربوط به ایجاد بلاک‌های جدید در بلاک‌چین را میان ماینرها تقسیم می‌کند. به این ترتیب کسب درآمد از طریق ماینینگ، برای ماینرهای کوچک امکان‌پذیرتر می‌شود.

مزایا و معایب استخر بیت کوین چیست؟

مزایا و معایب استخر بیت کوین چیست؟

همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، استخر بیت کوین جایی است که ماینرها می‌توانند با پیوستن به آن توان پردازشی و منابع محاسباتی خود را با سایر ماینرها به اشتراک بگذارند و از این طریق فرایند ماینینگ و دریافت پاداش استخراج با سرعت بالاتری انجام می‌شود. پیوستن به استخرهای استخراج با مزایا و معایبی همراه است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

«ایجاد یک منبع درآمد تضمینی» یکی از اصلی‌ترین مزایای پیوستن به یک استخر بیت کوین است. به بیان دیگر شما می‌توانید با عضویت در یک استخر بیت کوین، درآمد حاصل از استخراج این رمزارز را در بازه‌های زمانی مشخصی پیش‌بینی کنید. با توجه به این که کل پاداش استخراج در استخر بیت کوین، میان تمامی ماینرهای مشارکت‌کننده توزیع می‌شود، درآمد اختصاصی هر ماینر ممکن است مقدار قابل توجهی نباشد. اما نکته مثبت این منبع درآمد، تضمینی و همیشگی بودن آن است.

دومین مزیت استخر بیت کوین این است که هزینه‌های استخراج را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. با عضویت در استخر بیت کوین دیگر نیازی به هزینه‌های سنگین برای خرید و نگهداری تجهیزات فوق پیشرفته و مصرف برق بالا نخواهید داشت. از سوی دیگر اگر هر زمانی دیگر تمایلی به ادامه فرایند استخراج نداشتید، دیگر نگران فروش تجهیزات استخراجی که تهیه کرده‌اید و نقد شوندگی سرمایه اولیه خود نخواهید بود.

با عضویت در استخر ماینینگ بیت کوین، شما استقلال کمتری نسبت به زمانی که فرایند استخراج را به صورت انفرادی انجام می‌دهید دارید و می‌بایست در چارچوب پروتکل‌های استخر فعالیت کنید. بسیاری از کاربران این موضوع را به عنوان یک نقطه ضعف برای استخر بیت کوین می‌شناسند. چراکه معتقدند این گردهمایی ماینرها در استخر استخراج، نوعی «متمرکزسازی» محسوب شده و با ماهیت «تمرکززدایی» در بلاک‌چین تناسب ندارد.

از سوی دیگر با توجه به وابستگی درآمد ماینرها به فعالیت استخر، اگر با به وجود آمدن هر گونه اختلال فنی یا ارتباطی در شبکه، فرایند ماینینگ در استخر با اختلال مواجه شود، درآمد ماینرها نیز متوقف خواهد شد و این دومین نقطه ضعفی است که برای استخرهای استخراج بیت‌ کوین شناخته می‌شود.

نکات مهم در انتخاب استخر بیت کوین چیست؟

نکات مهم در انتخاب استخر بیت کوین چیست؟

ویژگی‌های یک استخر بیت کوین به صورت مستقیم بر درآمد شما از استخراج تاثیر می‌گذارد. بنابراین لازم است در انتخاب استخر بیت کوین دقت کافی را به کار گرفته .

5 عامل مهم در انتخاب استخر بیت کوین که باید همواره در نظر داشته باشید.

1- روش‌های پرداخت استخر به ماینرها را بررسی کنید.

برخی استخرها ممکن است که در پرداخت سود ماینرها، پروتکل‌های خاصی داشته باشند؛ مثلا ممکن است برای برداشت سود حداقل مقداری را در نظر بگیرند، پرداخت سود را تنها در بازه‌های زمانی مشخصی انجام دهند و یا برای کاربران کشورهای مختلف، یک سری محدودیت در نظر بگیرند. بنابراین لازم است قبل از پیوستن به یک استخر بیت کوین، تمامی پروتکل‌ها و شرایط عضویت در آن را به دقت مطالعه کنید.

2- تجهیزات ماینر خود را با زیرساخت‌های استخر تطبیق دهید.

برخی استخرها تنها به ماینرهایی که تجهیزات ویژه‌ای دارند، اجازه اتصال می‌دهند. مثلا ممکن است ماینرهایی که در زیرساخت خود از کارت گرافیک (GPU) یا پردازنده مرکزی (CPU) استفاده می‌کنند، اجازه عضویت در یک استخر بیت کوین خاص را نداشته باشند. بنابراین، قبل از عضویت در استخر ماینینگ می‌بایست مطمئن شوید که تجهیزات ماینر شما با زیرساخت استخر سازگاری دارد.

3- کارمزد دریافتی از استخر را بررسی کنید.

هر استخر بیت کوین به واسطه خدماتی که ارائه می‌کند، کارمزد مشخصی نیز دریافت می‌کند که این میزان کارمزد به صورت مستقیم بر درآمد شما تاثیرگذار است. معمولا استخرهایی که کارمزد دریافتی آن‌ها در محدوده 2-1 درصد است، می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.

4- در مورد امنیت استخر به خوبی تحقیق کنید.

ساختار امنیتی در استخر بیت کوین باید به نحوی باشد که محل نگهداری رمزارز استخراج شده قابل هک نباشد. استخرهایی که قدیمی‌تر بوده و سابقه خوبی در ارائه خدمات به کاربران دارند، می‌توانند در اولویت قرار بگیرند.

5- تعداد ماینرهای موجود در استخر را بررسی کنید.

تعداد ماینرهای استخر و اجتماع توان پردازشی آن‌ها، اندازه استخر را مشخص می‌کند. هر چه اندازه یک استخر ماینینگ بزرگتر باشد، ماینرها درآمد مستمر و منظم‌تری خواهند داشت، اگر چه که ممکن است مقدار آن کاهش یابد.

بهترین استخر استخراج بیتکوین

استخر استخراج پارسه

در حال حاضر، تعداد زیادی استخر استخراج در سرتاسر جهان وجود دارد. استخر استخراج پارسه در حال حاضر یکی از استخرهای بزرگ، امن و ملی ایران است که از سال ۱۴۰۰ شمسی در حال انجام فعالیت می‌باشد و به‌عنوان قلب صنعت استخراج ایران شناخته می‌شود. یکی از مزایای اصلی این استخر تجربه بی‌محدود کاربر بدون مواجهه با تحریم‌ها و محدودیت‌های سیستمی است.

بهترین استخر بیت کوین کدام اند؟

استخرهای PEGA Pool، Slush Pool، F2Pool، AntPool و ViaBTC پنج مورد از برترین استخرهای بیت‌کوین هستند که در ادامه، هر یک را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

استخر PEGA Pool

رتبه نام استخر روش پرداخت کارمزد حداقل مقدار قابل برداشت هش ریت
1 PEGA Pool FPPS (پرداخت کامل برای هر سهم) 1-2 درصد ۰.۰۰۵ بیت‌کوین 2.97 EH/s

استخر استخراج PEGA Pool در کشور بریتانیا قرار داشته و بالاترین درآمد استخراج را به ماینرها ارائه می‌کند. این استخر با توجه ویژه به حفاظت از محیط زیست فعالیت کرده و از ماینرهایی که از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند، تنها ۱ درصد کارمزد دریافت می‌کند. اما ماینرهایی که از انرژی‌های تجدیدناپذیر استفاده می‌کنند می‌بایست ۲ درصد کارمزد بپردازند.

پرداخت سود استخراج در PEGA Pool به روش پرداخت کامل برای هر سهم (FPPS) است؛ یعنی نه تنها پاداش بلاک استخراج‌شده را به تناسب توان محاسباتی هر ماینر بین آن‌ها توزیع کرده، بلکه مقداری از کارمزد تراکنش‌ها را نیز میان ماینرها تقسیم می‌کند.

استخر Slush Pool

رتبه نام استخر روش پرداخت کارمزد حداقل مقدار قابل برداشت هش ریت
2 Slush Pool Score Based (مبتنی بر امتیاز ) 0-2.5 درصد ۰.۰۰۰۱ بیت‌کوین 9.54 EH/s

استخرSlush Poolیکی از بزرگترین و البته قدیمی‌ترین استخرهای ماینینگ جهان است که سرورهای آن در اروپا، ایالات متحده، کانادا، سنگاپور، ژاپن و روسیه مستقر هستند. Slush Pool امکان استخراج بیت‌کوین و زی‌کش (Zcash) را فراهم کرده و برای دستگاه‌های ماینر ASIC گزینه بسیار مناسبی است.

Slush Pool یک نرم افزار اختصاصی به نام Braiins OS داشته که به صورت اتومات نرخ هش استخراج را حداکثر و مصرف انرژی را حداقل می‌کند. از ماینرهایی که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند، کارمزدی دریافت نمی‌شود. اما کارمزد دریافتی از سایر ماینرها بین ۲ درصد تا ۲.۵ درصد است. این استخر، جزئیات فرایند ماینینگ را از طریق اعلان‌های اپلیکیشن موبایلی در نسخه‌های اندروید و iOS به کاربران گزارش می‌دهد.

استخر F2Pool

رتبه نام استخر روش پرداخت کارمزد حداقل مقدار قابل برداشت هش ریت
3 F2Pool PPS (به ازای هر سهم) ۲.۵ درصد ۰.۰۰۵ بیت‌کوین 30.60 EH/s

استخر F2Pool در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد و در حال حاضر بزرگترین استخر ماینینگ بیت‌کوین است و ۱۸.۲۶ درصد از کل هش ریت استخراج بیت‌کوین را در اختیار دارد. هم‌اکنون بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ ماینر از سراسر جهان در F2Pool فعالیت می‌کنند.

استخر F2Pool برای دستگاه‌های ماینر ASIC که قدرت پردازشی بالایی دارند بسیار مناسب بوده و زیرساختی را فراهم کرده تا ماینرها بتوانند حین استخراج بیت کوین، رمزارزهای دیگری همچون لایت‌کوین (LTC) و بیت‌کوین‌کش (BCH) نیز به دست آورند. این پلتفرم نیز همچون Slush Pool دارای اپلیکیشن موبایلی اندروید و iOS بوده و امکان نظارت بر فرایند استخراج را برای کاربران فراهم کرده است.

استخر AntPool

رتبه نام استخر روش پرداخت کارمزد حداقل مقدار قابل برداشت هش ریت
4 AntPool PPS (به ازای هر سهم) و PPLNS (به ازای N سهم آخر) 0-4 درصد  0.001 بیت‌کوین 24.04 EH/s

استخر AntPool شعار “World Leading BTC Mining” به معنای «پیشروی استخراج بیت کوین در جهان» را برگزیده و با در اختیار داشتن 14.3 درصد از کل هش ریت استخراج بیت‌‌کوین، دومین استخر ماینینگ بزرگ در دنیا است. علاوه‌بر بیت‌کوین، امکان استخراج لایت‌کوین (LTC)، اتریوم کلاسیک (ETC) و دش (DASH) نیز در این استخر فراهم شده است.

استخر AntPool پاداش استخراج را به روش PPS (به ازای هر سهم) و PPLNS (به ازای N سهم آخر) به ماینرها پرداخت کرده و در هر روش کارمزد متفاوتی اخذ می‌کند. ماینرهایی که پرداخت آن‌ها به روش PPLNS صورت می‌گیرد، مشمول پرداخت کارمزد نمی‌شوند. اما ماینرهایی که پرداخت آن‌ها به روش PPS است، می‌بایست به میزان 4 درصد کارمزد بپردازند.

استخر ViaBTC

رتبه نام استخر روش پرداخت کارمزد حداقل مقدار قابل برداشت هش ریت
5 ViaBTC PPS (به ازای هر سهم) و PPLNS (به ازای N سهم آخر) 2-4 درصد 0.0001 بیت‌کوین 20.37 EH/s

استخر ViaBTC پنجمین استخر بیت کوین برتر در جهان است که 11.44 درصد از کل هش ریت استخراج بیت کوین را در اختیار داشته و بیش از 16000 ماینر در آن عضویت دارند. ViaBTC نیز یک استخر استخراج چند ارزی بوده که امکان ماین لایت‌کوین (LTC)، بیت‌کوین‌کش (BCH)، دش (DASH) و چندین رمزارز دیگر نیز در آن فراهم شده است.

زیرساخت استخر ViaBTC با ماینرهایی که از کارت گرافیک (GPU)، پردازنده مرکزی (CPU) و دستگاه‌های ASIC استفاده می‌کنند، سازگاری داشته و از دو روش پرداخت PPS (به ازای هر سهم) و PPLNS (به ازای N سهم آخر) پشتیبانی می‌کند.

کارمزد دریافتی از ماینرهایی که از روش پرداخت PPS استفاده می‌کنند برابر 4 درصد بوده اما ماینرهایی که پرداخت سود آن‌ها به روش PPLNS صورت می‌گیرد برابر با 2 درصد است.

بهترین استخر بیت کوین برای ایرانیان

بهترین استخر بیت کوین برای ایرانیان

در حال حاضر استخرهای Slush Pool، F2Pool و AntPool بهترین استخرهای ماینینگ برای کاربران ایرانی هستند. این استخرها آی پی ایران را تحریم نکرده و محدودیتی برای ماینرهای ایرانی مشخص نکرده‌اند. هر سه استخر F2Pool، Slush Pool و AntPool اپلیکیشن موبایلی اختصاصی نیز داشته و رابط کاربری آسانی دارند.

همچنین این استخرهای استخراج، چند منظوره (Multicurrency pool) بوده و علاوه‌بر بیت‌کوین، امکان استخراج معروف ترین ارزهای دیجیتال که بر پایه الگوریتم اثبات کار به دست می‌آیند را نیز فراهم کرده‌اند. به بیان دیگر، با عضویت در این استخرهای استخراج شما می‌توانید در کنار بیت‌کوین، رمزارزهای لایت‌کوین (LTC)، بیت‌کوین‌کش (BCH)، زی‌کش (Zcash) و دش (DASH) را نیز ماین کنید.

لازم به ذکر است که این سه استخر ماینینگ، جزو قدیمی‌ترین‌ها در صنعت استخراج هستند و از اعتبار و امنیت کافی برخوردارند. کارمزد دریافتی از ماینرها در این استخرها نیز در سطوح معقولی قرار داشته و اگر تجهیزات شما با زیرساخت‌های آن‌ها سازگاری داشته باشد، می‌توانید یک منبع درآمد تضمینی غیرفعال برای خود ایجاد کنید.


سوالات پرتکرار درباره استخر بیت کوین چیست؟

استخر بیت کوین چیست؟

محلی مجازی است که در آن ماینرهای بیت‌کوین توان پردازشی خود را با سایر ماینرها به اشتراک می‌گذارند تا سرعت استخراج و احتمال دریافت پاداش ماینینگ را بالاتر ببرند.

آیا استخراج بیت کوین بدون استخر امکان پذیر است؟

بله. اما لازم است توجه کنید که ماینرهای انفرادی در برابر ماینرهای ابر قدرت و فارم‌های استخراج، توان و شانس کمتری در حل معادلات استخراج و دریافت پاداش دارند و ممکن است به درآمدی مستمر دست پیدا نکنند.

بهترین استخر استخراج بیت کوین رایگان کدام است؟

برای کسب درآمد از طریق استخرهای استخراج می‌بایست ابتدا تجهیزات ماینینگ سازگار با استخر مورد نظر خود را خریداری کنید. بنابراین امکان کسب بیت‌کوین رایگان از طریق استخرهای ماینینگ وجود ندارد.

بهترین استخر استخراج برای ایرانیان چیست؟

در حال حاضر استخرهای Slush Pool، F2Pool و AntPool بهترین استخرهای ماینینگ برای ایرانیان هستند و تاکنون استخر ارز دیجیتال ایرانی معتبری بنیان‌گذاری نشده است.

 

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهرداد
مهرداد
10 ماه قبل

مطلب مفیدی بود. استخر استخراج ایرانی هم داریم؟

نیما
نیما
8 ماه قبل
پاسخ به  مهرداد

استخر پارسه اولین استخر ماینینگ ایرانه که با داشتن تمامی مجوزهای لازم , برای افراد فعال در این عرصه راهکارهای مدیریت مالیات و رهایی همیشگی از فیلترینگ و به همراه داشتن ویژگی های جذاب و کاربردی برای کاربرانش , شروع به فعالیت رسمی کرده.

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …