Skip to content
استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

استخر استخراج ( استخر ماینینگ) چیست؟ آن چه باید در مورد استخر استخراج بدانید؟

همانطور که احتمالا می‌دانید استخراج ارزهای دیجیتال یکی از اصلی‌ترین روش‌های کسب درآمد از بازار کریپتوکارنسی‌ است. برای رسیدن به سود مستمر در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال می‌بایست ابتدا رمزارزی که قصد ماین کردن آن را دارید، انتخاب کرده و پس از تهیه تجهیزات لازم برای استخراج، به یک استخر استخراج یا اصطلاحا Mining Pool بپیوندید. اگر می‌خواهید بدانید استخر Mining چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ انواع استخر استخراج کدامند؟ و با 3 مورد از بهترین استخرهای استخراج آشنا شوید، تا پایان این مطلب از بلاگ استخر استخراج پارسه با ما همراه باشید.

پاسخ سوال «استخر استخراج چیست؟» را می‌توان بدین شکل توضیح داد: به بیان ساده استخر ماینینگ، مکانی مجازی است که ماینرهای متعدد در آن با یکدیگر همراه می‌شوند و قدرت پردازشگرهای خود را با یکدیگر ادغام می‌کنند. به این ترتیب، شرایط بهینه‌تری برای ایجاد بلاک‌های ایجاد در بلاک چین و کسب سود ایجاد می‌شود. در واقع، می‌توان گفت که در یک استخر استخراج ، ماینرهای مختلف توان پردازشی خود را متمرکز کرده و شانس خود را برای حل سریع‌تر مسائل و دریافت پاداش از شبکه بالا می‌برند.

استخراستخراج چیست؟

مفهوم «استخر استخراج» ارتباط بسیار نزدیکی با مفاهیم «استخراج (Mine)» و «فارم ماینینگ» دارد. بنابراین برای پاسخ دقیق به این سوال که «استخر استخراج چیست و چگونه کار می‌کند؟»، ابتدا به سوال «استخراج ارز دیجیتال چیست» پاسخ می‌دهیم.

در فرایند استخراج، ماینرها متناسب با توان پردازشی و عملیاتی خود به حل مسائل پیچیده ریاضی و گرافیکی می‌پردازند و بلاک‌های جدید در زنجیره بلاک چین ایجاد می‌کنند. هر ماینری که زودتر از سایر استخراج‌کنندگان به جواب مسئله برسد، پاداشی از همان رمزارز دریافت می‌کند. هدف از انجام ماینینگ این است که امنیت شبکه به صورت غیرمتمرکز تامین شود و در حداکثر مقدار ممکن قرار گیرد. استخراج ارزهای دیجیتال تجهیزات سخت‌افزاری پیشرفته و برق زیادی لازم دارد.

استخراستخراج چیست؟

در زبان انگلیسی واژه فارم (Farm) به معنای مزرعه بوده و اصطلاحا به سوله یا مکانی اطلاق می‌شود که در آن تعداد قابل توجهی از دستگاه‌های ماینر مستقر بوده و در حال استخراج ارز دیجیتال هستند. هم‌اکنون در پاسخ به سوال «استخر های استخراج چه هستند؟» می‌توانیم بگوییم که استخر استخراج ارز دیجیتال فضایی است که ماینرهای مختلف تصمیم گرفته‌اند تا قدرت پردازشی خود را با سایر ماینرها به اشتراک بگذارند، با توان بیشتر به ایجاد بلاک‌های جدید در زنجیره بلاک‌ چین بپردازند و در نهایت، پاداش استخراج بالاتری دریافت کنند. این پاداش، در نهایت بین تمام اعضای استخر (ماینرها) تقسیم می‌شود.

اما علت پیوستن ماینرها به Mining Pool چیست؟ در سال‌های آغازین پیدایش دنیای رمزارز، افراد می‌توانستند به تنهایی و با استفاده از لپ‌تاپ و بدون نیاز به تجهیزات پیشرفته، ارزهای دیجیتالی که بر مبنای الگوریتم اجماع اثبات کار حاصل می‌شدند را استخراج کنند. با گسترش روزافزون کاربران علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال، ماینرهای ابر قدرت با توان پردازشی بالا به فرایند ماینینگ بیت کوین پیوستند. به این ترتیب، کسب درآمد از طریق استخراج رمزارزها به فضایی رقابتی تبدیل شد و از آن جایی که ماینرهای کوچک و قدیمی توانایی رقابت با فارم‌های استخراج را نداشتند، پاداش آن‌ها از ماینینگ به صفر رسید و این ماینرها عملا حرفی برای گفتن در زمینه استخراج نداشتند.

از سوی دیگر افزایش سختی استخراج بیت‌کوین نیز دشواری فعالیت برای ماینرهای کوچک را دوچندان می‌کرد. رویداد هاوینگ بیت کوین که هر چهار سال یک بار روی می‌دهد، فرایندی است که طی آن پاداش ماینرهای بیت‌کوین نصف شده و با هدف تورم‌زدایی از بازار این رمزارز به وجود آمده است. آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2020 صورت گرفت و طی آن پاداش استخراج هر بلاک جدید در بلاک‌چین بیت‌کوین از 12.5 واحد BTC به 6.25 واحد BTC کاهش یافت. هاوینگ بعدی بیت کوین نیز در سال 2024 انجام می‌شود که پاداش ماینرها را مجددا کاهش داده و به 3.125 واحد BTC خواهد می‌رساند.

ماینرهایی که قدرت پردازشی کمتری دارند، منابع محاسباتی خود را در اختیار استخرهای استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به عنوان نماینده تمامی این ماینرها، در فرایند استخراج ارز دیجیتال ایفای نقش می‌کند و اگر بتواند با مجموع توان پردازشی که در اختیار دارد مسئله را سریع‌تر حل کند، پاداش مربوط به ایجاد بلاک‌های جدید در بلاک‌چین را میان تمام ماینرها تقسیم می‌کند.

بنابراین در پاسخ به این سوال که «استخرهای ماینینگ چگونه کار می‌کند؟» و «چرا ماینرها به استخر استخراج می‌پیوندند؟» می‌توان گفت که مهم‌ترین دلیل گردهم آمدن ماینرها در استخرهای استخراج ، افزایش شانس دریافت پاداش استخراج است. به بیان دیگر، عملکرد استخرهای ماینینگ به این شکل است که ماینرهای شخصی با توان پردازشی محدود را گردهم آورده و به یک موجودیت واحد در بلاک‌چین تبدیل می‌کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این گردهمایی ماینرها در یک استخر استخراج، به صورت مجازی اتفاق می‌افتد؛ یعنی شما می‌توانید با حضور در ایران از طریق اینترنت به یک Mining Pool در روسیه بپیوندید و توان محاسباتی ماینر خود را با ماینرهایی در سراسر جهان به اشتراک بگذارید.

انواع استخر ماینینگ چیست؟

استخرهای استخراج به دو دسته «استخر عمومی» یا Public Pool و «استخر خصوصی» یا Private Pool تقسیم می‎‌شوند که در ادامه هر یک را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

  • استخر ماینینگ عمومی (Public Pool )

فعالیت در استخرهای ماینینگ عمومی برای تمام ماینرها آزاد بوده و هر فرد می‌تواند با داشتن یک ماینر، توان پردازشی سخت‌افزاری خود را با سایر ماینرها به اشتراک بگذارد. برای عضویت در استخرهای عمومی تنها لازم است به دو نکته مهم توجه کنید:

نکته اول – آیا این استخر عمومی، تجهیزات سخت‌افزاری ماینر شما را می‌پذیرد؟

نکته دوم – آیا این استخرهای استخراج از ارز دیجیتال مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند؟ ضمنا توجه داشته باشید که قبل از عضویت در استخرهای ماینینگ عمومی، قوانین پیوستن به آن را حتما مطالعه کنید.

  • استخر استخراج خصوصی (Private Pool)

ماینرها برای عضویت در استخرهای استخراج خصوصی باید شرایط خاصی داشته باشند؛ به عنوان مثال مشخص کردن حداقل تعداد ماینر یا حداقل توان پردازشی ماینر می‌تواند یکی از این شرایط فرضی برای پیوستن به استخرهای خصوصی باشد.

استخر خصوصی (Private Pool) ارز دیجیتال

روش‌های دریافت پاداش ماینرها در Mining Pool چیست؟

در پاسخ به سوال «استخر ماینینگ چیست؟» گفتیم که استخر استخراج، فضایی است که ماینرهای مختلف می‌توانند به آن بپیوندند، توان محاسباتی خود را با سایر ماینرها به اشتراک بگذارند و با سرعت بخشیدن به فرایند حل مسئله و ایجاد بلاک‌های جدید در بلاک‌چین، شانس خود را برای دریافت پاداش افزایش دهند. حال می‌بایست چهار حالت‌ مختلف دریافت پاداش در استخرهای استخراج را بررسی کنیم:

۱. پرداخت به ازای هر سهم (Pay-Per-Share)

هر ماینر به تناسب میزان قدرت پردازشی که در اختیار استخرهای ماینینگ ارز دیجیتال قرار داده، پاداش دریافت می‌کند. در این روش اهمیتی ندارد که عملیات ماینینگ موفقیت‌آمیز بوده یا نه، سود مشارکت در استخر در هر صورت به شما تعلق خواهد گرفت. در واقع استخر های استخراج از موجودی خود، سهم استخراج هر یک از ماینرهای شبکه را می‌دهند.

۲. پرداخت نسبی (Proportional )

در این روش نیز مشابه حالت اول، هر فرد به نسبت قدرت پردازشی ماینر خود سود دریافت می‌کند. با این تفاوت که تنها در صورت موفقیت‌آمیز بودن استخراج و حل مسئله، پاداش به ماینر تعلق می‌گیرد. به این ترتیب که پس از استخراج هر بلاک جدید، سود فرد به تناسب قدرت پردازشی که به اشتراک گذاشته، توسط استخر به کیف پول او واریز می‌شود. در این روش، هر چه تعداد ماینرها بیشتر باشد، پاداش دریافتی هر ماینر از استخر کاهش یافته اما احتمال موفقیت‌آمیز بودن استخراج افزایش می‌یابد.

۳. پرداخت مبتنی بر امتیاز (Score Based)

در این روش شما به تناسب میزان فعالیتی که در شبکه دارید، امتیاز دریافت می‌کنید. هر چه امتیاز شما بالاتر باشد، سود دریافتی از استخراج هر بلاک جدید نیز بیشتر خواهد بود. این روش پرداخت با هدف جلوگیری از تعویض استخر استخراج توسط ماینرها ایجاد شده است.

۴. پرداخت به ازای N سهم آخر (Pay-Per-Last N Shares)

در این روش، ماینرها فقط پس از ایجاد بلاک جدید توسط استخر، پاداش دریافت می‌کنند. به این ترتیب که استخر تعداد ماینرهای مشارکت‌کننده در استخراج را درست قبل از ایجاد بلاک جدید بررسی کرده و تنها به آن‌ ماینرهایی که در زمان استخراج در فرایند ماینینگ سهیم بودند، پاداش داده می‌شود. دقت کنید که اگر قبل از یافتن بلاک از استخر جدا شوید، ممکن است تمام سهم پاداش خود را از دست بدهید. این روش برای ماینرهایی که دائما به استخر متصل هستند، مفید است.

 پرداخت به ازای N سهم آخر (Pay-Per-Last N Shares) / نمونه پاداش ماینر ها

مهم‌ترین نکات در انتخاب استخرهای استخراج چیست؟

قبل از پیوستن به هر استخر ماینینگ عمومی یا خصوصی لازم است به شش سوال مهم پاسخ دهید:

1. روش‌های پرداخت استخر به ماینرها چگونه است؟

روش پرداخت استخر به صورت مستقیم بر درآمد شما از استخراج تاثیر می‌گذارد. برخی استخرها ممکن است دارای محدودیت در پرداخت سود باشند یا محدودیت حداقلی برای برداشت آن مشخص کنند. از سوی دیگر، برخی استخرها ممکن است فقط در بازه‌های زمانی مشخصی پاداش استخراج را به حساب ماینرها واریز کنند. بنابراین لازم است قبل از عضویت در یک استخر استخراج ، روش پرداخت آن را حتما بررسی کنید.

2. آیا ماینر شما با زیرساخت‌های استخر سازگاری دارد؟

برخی استخرها تنها به ماینرهای خاص با تجهیزات ویژه اجازه اتصال می‌دهند. برای مثال برخی استخرها، ماینرهایی که استخراج را با استفاده از کارت گرافیک (GPU) یا پردازنده مرکزی (CPU) انجام می‌دهند، نمی‌پذیرند. بنابراین، می‌بایست قبل از عضویت در استخر مطمئن شوید که ساختار ماینر شما با تجهیزات مورد پذیرش استخر سازگار است.

3. کارمزد دریافتی استخر چقدر است؟

هر استخر Mining به واسطه خدماتی که به شما ارائه می‌کند، نرخ مشخصی کارمزد هم دریافت می‌کند و این موضوع بر درآمد ماینرها تاثیرگذار است. استخرهایی که کارمزد آن‌ها در محدوده یک درصد است، می‌توانند گزینه‌های مطلوبی باشند.

4. جزئیات فعالیت استخر چگونه است؟

برخی استخرها ممکن است در هنگام گزارش‌دهی از نحوه فعالیت، اطلاعات صحیحی به شما ارائه ندهند که این موضوع احتمال دستکاری در آمار استخراج را بالا برده و ممکن است ضررهای قابل توجهی به افراد وارد کند. بنابراین، می‌بایست استخری را انتخاب کنید که فعالیت‌های خود را با شفافیت کامل به ماینرها گزارش می‌دهد.

5. امنیت استخر چگونه تامین می‌شود؟

قبل از عضویت در یک استخر استخراج ( Mining Pool) می‌بایست مطمئن شوید که محیط استخراج و نگهداری رمزارزهای استخراج‌شده به راحتی قابل هک نبوده و از حداکثر امنیت برخوردار است. استخرهای قدیمی که پیشینه خوبی در این زمینه دارند، می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای عضویت باشند.

6. اندازه استخر چقدر است؟

اندازه استخر به میزان توان پردازشی ماینرهای آن وابسته است. هر چه اندازه یک استخر استخراج بزرگتر باشد، فرایند استخراج به صورت مستمر انجام شده و ماینرها نیز درآمدهای منظم‌تری دارند. اما توجه داشته باشید که میزان پرداختی استخرهای بزرگ نسبت به استخرهای کوچک‌تر، کمتر است.

انتخاب استخر ماینینگ با توجه به نتکه اندازه استخر چقدر است؟

حمله 51 درصدی در استخرهای استخراج چیست؟

در حمله 51 درصدی، استخراج‌کننده که یک فرد یا یک استخر ماینینگ است به قدرتی دست پیدا کرده که می‌تواند اطلاعات داخل هر بلاک در زنجیره بلاک‌چین را حذف یا دستکاری کند. بنابراین هیچ استخر استخراجی نباید توانایی کنترل بیش از 50 درصد قدرت هش شبکه را داشته باشد. اگر این اتفاق رخ دهد، امنیت شبکه مورد تهدید قرار گرفته و اصل «غیرمتمرکز بودن» در بلاک‌چین، نقض می‌شود.

در سال‌ ۲۰۱۸ بلاک‌چین برای اولین بار با حمله ۵۱ درصدی مواجه شد که شبکه برخی رمزارزها را مورد حمله قرار داد. استخرهای استخراج نیز باید به گونه‌ای عمل کنند که هیچ احتمالی مبنی بر حمله ۵۱٪ وجود نداشته باشد. در همین راستا استخرهای استخراج توافق کرده‌اند که قدرت هش خود را هرگز از ۴۰ درصد توان کل شبکه بالاتر نبرند.

حمله 51 درصدی در استخرهای استخراج چیست؟

بهترین استخرهای ماینینگ کدامند؟

تا به اینجا به صورت کامل توضیح دادیم که استخر ماینینگ چیست، چه انواعی دارد، روش پرداخت در این استخرها به چه صورت است و در زمان انتخاب یک استخر استخراج باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم. در ادامه، 3 مورد از بهترین استخرهای استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین را به شما معرفی خواهیم کرد:

  • PEGA Pool

استخر استخراج PEGA Pool متعلق به کشور بریتانیا است که بالاترین درآمد در ازای هر تراهش قدرت شبکه را به ماینرها ارائه می‌کند. این استخر با توجه ویژه به محیط زیست فعالیت کرده و از ماینرهایی که از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند، تنها 1 درصد کارمزد دریافت می‌کند. ماینرهایی که از انرژی‌های ناپذیر استفاده می‌کنند نیز می‌بایست 2 درصد کارمزد بپردازند.

پرداخت در PEGA Pool به روش پرداخت کامل برای هر سهم (FPPS) صورت گرفته یعنی نه تنها پاداش بلاک استخراج‌شده را به تناسب توان محاسباتی هر ماینر بین آن‌ها تقسیم می‌کند، بلکه مقداری از کارمزد تراکنش‌ها را نیز میان ماینرها توزیع می‌کند. هش ریت استخراج بیت‌کوین در این استخر برابر با 2.97EH/s بوده و حداقل مقدار قابل برداشت نیز برابر با 0.005 بیت‌کوین است.

استخر PEGA Pool
  • Slush Pool

استخر استخراج Slush Pool یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین استخرهای استخراج بوده که بیش از 2000 کاربر داشته و سرورهای آن در اروپا، ایالات متحده، کانادا، سنگاپور، ژاپن و روسیه قرار داده شده است. این استخر، امکان استخراج بیت‌کوین و زی‌کش (Zcash) را فراهم کرده و برای ماینرهایی که از دستگاه‎‌های ASIC استفاده می‌کنند، گزینه بسیار مناسبی است.

این پلتفرم، یک نرم‌افزار اختصاصی به نام Braiins OS داشته که به صورت خودکار نرخ هش استخراج را حداکثر کرده و مصرف انرژی را نیز در کمترین حالت قرار می‌دهد. ماینرهایی که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند، مشمول پرداخت کارمزد نمی‌شوند؛ اما سایر کاربران می‌بایست کارمزدی بین 2 درصد تا 2.5 درصد بپردازند.

هش ریت استخراج بیت‌کوین در این استخر برابر با 9.54 EH/s بوده و حداقل مقدار قابل برداشت نیز برابر با0.0001 بیت‌کوین است. پرداخت پاداش استخراج در Slush Pool مبتنی بر امتیاز (Score Based) است. این پلتفرم همچنین نسخه‌های موبایلی اندروید و iOS نیز ارائه کرده که جزئیات فرایند ماینینگ را از طریق اعلان‌های داخل برنامه به کاربران گزارش می‌کند.

استخر Slush Pool
  • F2Pool

استخر F2Pool در سال 2013 تاسیس شد و یکی از اولین‌ استخرهای ماینینگ در جهان است که بستر ماینینگ بیت کوین و سایر رمزارزها را فراهم کرده است. استخر F2Pool در حال حاضر بزرگترین استخر ماینینگ بیت کوین است که 18.26 درصد از کل هش ریت استخراج بیت‌کوین را در اختیار داشته و بیش از 1,000,000 ماینر از سراسر جهان در آن فعالیت می‌کنند.

استخر F2Pool برای دستگاه‌های ماینر ASIC که قدرت پردازشی بالایی دارند، گزینه بسیار مناسبی بوده و افراد می‌توانند در حین استخراج بیت‌کوین، رمزارزهای دیگری همچون لایت‌کوین (LTC) و بیت‌کوین‌کش (BCH) نیز به دست آورند. پرداخت پاداش استخراج در F2Pool به روش پرداخت به ازای هر سهم (Pay-Per-Share) بوده و هر ماینر به تناسب میزان توان پردازشی که در اختیار استخر قرار می‌دهد، در درآمد حاصل از ماینینگ سهیم است.

هش ریت استخراج بیت‌کوین در این استخر برابر با 30.60 EH/s بوده و حداقل مقدار قابل برداشت روزانه برابر با 0.005 بیت‌کوین است. استخر F2Pool به میزان 2.5 درصد از پاداش استخراج کاربران را در قالب کارمزد دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که این پلتفرم نیز دارای اپلیکیشن موبایلی در نسخه‌های اندروید و iOS بوده و امکان نظارت بر فرایند استخراج را برای کاربران فراهم کرده است.

استخر F2Pool

مزایا و معایب عضویت در استخر Mining چیست؟

برای برشمردن مزایا و معایب پیوستن به استخرهای ماینینگ لازم است بار دیگر به پاسخ سوال «استخر ماینینگ چیست» رجوع کنیم. همانطور که در قسمت‌های قبل توضیح داده شد، شما با پیوستن به یک استخر قدرت هش ماینر خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارید و از قدرت هش سایر ماینرهای شبکه نیز برای سرعت بخشیدن به فرایند استخراج و کسب درآمد بیشتر استفاده می‌کنید.

مزایای استخر های استخراج چیست؟

اصلی‌ترین مزیت پیوستن به یک استخر استخراج این است که شما می‌توانید درآمد حاصل از استخراج را در بازه زمانی مشخص پیش‌بینی کنید. از آنجایی که درآمد حاصل از استخراج میان کل ماینرها توزیع می‌شود، درآمد اختصاصی شما ممکن است مقدار کمی داشته باشد اما به صورت تضمین‌شده بوده و همیشگی است.

از سوی دیگر با عضویت در یک استخر استخراج، بسیاری از هزینه‌های ماینینگ همچون هزینه خرید تجهیزات گران قیمت، هزینه مصرف برق، هزینه نگهداری این دستگاه‌ها و فراهم کردن محیط تهویه مناسب از دوش شما برداشته می‌شود.

معایب استخر ماینینگ چیست؟

با پیوستن به استخرهای ماینینگ، شما بخشی از استقلال خود را در فرایند استخراج از دست می‌دهید و می‌بایست در چارچوب قوانین و پروتکل‌های استخر فعالیت کنید که این موضوع خود نوعی «تمرکز» در شبکه ایجاد می‌کند و با اصل تمرکززدایی در بلاک‌چین در تناقض است. هر چه اندازه استخر بزرگ‌تر شود و ماینرهای بیشتری به سمت آن روند، تمرکز در شبکه نیز بالاتر می‌رود.

از سوی دیگر اگر به دلیل بروز هر گونه مشکلات فنی همچون قطعی برق یا ایجاد مشکل در زیرساخت استخر یا تجهیزات ارتباطی شبکه، فرایند استخراج با اخلال مواجه شود درآمد ماینرها نیز متوقف خواهد شد.

کدام یک از استخرهای استخراج برای من مناسب است؟

هدف از ماینینگ ارز دیجیتال این است که بتوانیم با تهیه تجیهزات و سرمایه‌گذاری اولیه، یک منبع درآمد غیر فعال برای خود ایجاد کنیم. واقعیت این است که با ورود ماینرهای ابر قدرت به فضای استخراج رمزارزها، درآمد ماینرهای انفرادی کاهش چشم‌گیری داشته و به نسبت هزینه‌های اولیه سنگینی که دارد، از سودآوری مطلوبی برخودار نیست.

به همین خاطر پیوستن و عضویت در استخرهای ماینینگ می‌تواند یک راه مناسب برای کسب درآمد منظم و تضمینی از فضای استخراج باشد و هدف ایجاد منبع درآمد غیرفعال را محقق کند. اما لازم است در انتخاب استخر برتر برای ماینینگ، تمام موضوعاتی که در پاراگراف «مهم‌ترین نکات در انتخاب استخرهای استخراج چیست؟» به آن اشاره شد را در نظر بگیرید.

فراموش نکنید که هر استخر ماینینگ ویژگی‌های متفاوتی داشته که برای یک دسته خاص از افراد مناسب است. بنابراین باید با تحقیق و جستجو پیرامون استخرهای مختلف و بررسی دقیق پروتکل‌های آن، پلتفرمی که با زیرساخت و تجهیزات ماینینگ شما سازگاری دارد، انتخاب کنید.

مقایسه بین استخراج انفرادی یا مشارکت در استخر ماینینگ؟

 مزایا و معایب استخراج انفرادی

1- استقلال و خودمختاری

استخراج فردی به ماینرها کامل بر فعالیت‌های ماینینگ خود را فراهم می‌کند. آنها می‌توانند نرم‌افزار استخراج مورد موردنظر، سخت‌افزار استخراج خود را انتخاب کنند و در تصمیم‌گیری‌های خود خودمختار باشند.

2- مواجهه با مشکلات استخراج

Solo mining با چالش مواجه می‌شوند که با افزایش تعداد استخراج‌کننده‌ها در شبکه، مشکل استخراج افزایش می‌یابد. این به معنای آن است که ماینر فردی نیاز به منابع محاسباتی قدرتمندی دارند تا در رقابت باقی بمانند.

3- هزینه‌ها و بازگشت سرمایه

سولو ماینینگ نیاز به سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در سخت‌افزار، برق و سیستم‌های خنک‌کننده دارد. ماینرها باید بادقت هزینه‌ها و بازگشت‌های ممکن را محاسبه کنند تا تصمیم بگیرند که سولو ماینینگ به لحاظ مالی قابل‌قبول است یا خیر.

4- چالش‌های منحصربه‌فرد مواجهه شده توسط سولو ماینرها

سولو ماینرها با ریسک تجربه دوره‌های طولانی بدون موفقیت در استخراج یک بلوک روبرو هستند. این می‌تواند منجر به پاداش‌های نامنظم یا کم‌ فراوان شود که برای ماینر که به دنبال یک جریان درآمد پایدارتر هستند، مناسب نباشد.

5- نقش شانس و کشف بلوک

در ساستخراج انفرادی ، ماینرها بر روی شانس برای کشف بلوک‌ها حساب می‌کنند، زیرا یافتن یک بلوک یک رویداد تصادفی است. احتمال یافتن یک بلوک به وابستگی به هش ریت ماینر نسبت به هش ریت کل شبکه است که عنصر اتفاق درسولو ماینینگ را تأکید می‌کند. اما اگر شانستان باشد، به دنبال آن بروید! چند ماه پیش، یک ماینر بیت‌کوین تنها یک بلوک را به‌تنهایی تأیید کرد و جایزه بلوک 150,000 دلاری را اخذ کرد!

نیازهای قدرت محاسباتی برای سودآوری

نیازهای قدرت محاسباتی برای سودآوری

1- تأثیر هش ریت بر موفقیت استخراج

هش ریت نمایانگر قدرت محاسباتی است که به استخراج در یک شبکه اختصاص داده می‌شود. در هر دو نوع سولو ماینینگ و استخر استخراج، هش ریت بالاتر احتمال موفقیت در استخراج بلوک‌ها و دریافت پاداش‌ها را افزایش می‌دهد.

2- سولو ماینینگ و محدودیت‌های سخت‌افزاری فردی

سولو ماینینگ نیاز به سخت‌افزار قدرتمند برای رقابت مؤثر در اکوسیستم استخراج دارد. ماینرهای فردی باید در ASICهای یا GPUهای با عملکرد بالا سرمایه‌گذاری کنند که برای افراد حقیقی ممکن است هزینه‌بر باشد.

3- استخر استخراج و افزایش کارایی ماینینگ

استخر استخراج به ماینرها این امکان را می‌دهند که هش ریت خود را به‌صورت جمعی ارائه دهند و به کلیت کارایی استخر استخراج افزوده شود. این به معنای این است که حتی ماینرها با سخت‌افزار کم‌توان‌تر هم می‌توانند شرکت کنند و سهمی از پاداش‌ها را دریافت کنند.

4- تنظیم قدرت محاسباتی با نوسانات سختی

هنگامی که سختی استخراج تغییر می‌کند، ماینرها باید قدرت محاسباتی خود را مطابق با آن تنظیم کنند. ماینرها تنها باید به طور مداوم سخت‌افزار خود را ارتقای دهند تا رقابتی بمانند، درحالی‌که استخرهای استخراج به‌صورت خودکار بر اساس هش ریت جمعی تنظیم می‌شوند.

5- بررسی هزینه‌های افزایش سخت‌افزار

افزایش سخت‌افزار برای استخراج تنها ممکن است چالش‌برانگیز و پرهزینه باشد. ماینرها باید هزینه‌های تهیه و نگهداری تجهیزات اضافی را مدنظر داشته باشند، همچنین بازگشت‌های ممکن ناشی از افزایش هش ریت را در نظر بگیرند.

تجزیه‌وتحلیل پاداش‌های ممکن

1- پاداش‌های پیوسته در مقابل پاداش‌های نامنظم

استخرهای استخراج به دلیل کشف‌های منظم بلوک‌ها، پاداش‌های پیوسته و قابل‌پیش‌بینی بیشتری ارائه می‌دهند. از سوی دیگر، سولو ماینینگ ممکن است دوره‌هایی بدون پاداش یا دریافت نامنظم پاداش‌ها را تجربه کنند هنگامی که یک بلوک را کشف می‌کنند.

2- محاسبه درآمد مورد انتظار در سولو ماینینگ

برای تخمین درآمد ممکن در سولو ماینینگ، ماینرها می‌توانند عواملی مانند هش ریت خود، سختی شبکه، پاداش‌های بلوک و زمان لازم برای یافتن بلوک را در نظر بگیرند. این محاسبه یک تخمین از درآمد متوسط در یک دوره زمانی خاص ارائه می‌دهد.

3- پتانسیل درآمدهای ناگهانی در استخراج از طریق استخر

استخرهای استخراج امکان دریافت پاداش‌های ناگهانی را فراهم می‌کنند. هنگامی که یک استخر یک بلوک را کشف می‌کند، پاداش‌ها بین ماینرهای شرکت‌کننده تقسیم می‌شود که می‌تواند به درآمدهای قابل‌توجهی برای سولو ماینر منجر شود.

4- تعادل بین پیوستگی و تغییرپذیری

انتخاب بین سولو ماینینگ و استخراستخراج یک مقایسه بین درآمد پیوسته؛ اما ممکن است کمتر در سولو ماینینگ و درآمد پیش‌بینی‌شدۀ اما ممکن است بیشتر در استخر استخراج است. ماینرها باید بر اساس تحمل ریسک و اهداف مالی خود تعادلی بیابند.

5- ملاحظات سودآوری درازمدت

سودآوری درازمدت به عوامل مختلفی مانند نوسانات قیمت رمزارز، روندهای سختی استخراج و تغییرات در منظر سخت‌افزارهای ماینینگ وابسته است. ماینرها باید پایداری و بازگشت‌های ممکن از روش استخراج انتخابی خود را ارزیابی کنند.

دیدگاه شخصی درباره روش‌های استخراج

1- توجه به تحمل ریسک و صبر

سولو ماینرها باید تحمل ریسک و سطح صبر خود را در نظر بگیرند. سولو ماینینگ با ریسک‌های بیشتر و نیاز به صبر بیشتر همراه است، درحالی‌که استخراج از طریق استخر استخراج یک جریان درآمد پایدارتر ارائه می‌دهد.

2- پذیرش جنبه اجتماعی استخر استخراج

استخرهای استخراج فرصت ارتباط با یک جامعه از ماینرها با عقاید مشابه، به‌اشتراک‌گذاری دانش و بهره‌مندی از تجربیات گروهی را فراهم می‌کنند. این جنبه اجتماعی ممکن است برخی از ماینرها را جذب کند.

3- سولو ماینینگ به‌عنوان یک تجربه یادگیری

سولو ماینینگ به استخراج‌کننده‌ها این امکان را می‌دهد که دانش ارزشمندی را درباره همه جوانب استخراج کسب کنند. این یک فرصت است برای درک پیچیدگی‌های بلاک‌چین و توسعه مهارت‌های فنی.

4- ارزیابی تعهدات زمانی و کارآفرینی هزینه‌ها

استخراج انفرادی نیاز به زمان و تلاش قابل‌توجهی برای مدیریت و نگهداری عملیات استخراج دارد. ماینرها باید ارزیابی کنند که آیا منابع و تعهدات لازم برای برخورد با مسئولیت‌های مرتبط با سولو ماینینگ را دارند یا خیر.

5- یافتن میانه: روش‌های ترکیبی

بعضی از ماینرها از یک رویکرد ترکیبی استفاده می‌کنند، سولو ماینرها و استخراج از طریق استخر را ترکیب می‌کنند. این استراتژی به ماینرها این امکان را می‌دهد که از پایداری استخراج از طریق استخر بهره‌مند شوند درحالی‌که به طور گاه‌به‌گاه به استخراج تنها برای پاداش‌های بالاتر می‌پردازند.

 

کارمزد استخر چیست؟ تشریح روش‌های تسویه حساب

مفهوم استخر استخراج اولین بار از بیتکوین گرفته شد. بهتر است بگوییم که بدون بیتکوین، چیزی به نام استخر ماینینگ وجود نخواهد داشت. در سال‌های اولیه ظهور بیتکوین، هش‌ریت‌ها در سراسر شبکه بسیار کم بود و هر کسی می‌توانست با استفاده از رایانه خانگی اقدام به استخراج بیتکوین کند.

 با این حال، بعداً، اشتیاق برای استخراج بیتکوین همچنان افزایش یافت و تعداد بیشتری از مردم به ماینینگ پیوستند، که در نتیجه هش‌ریت کل شبکه و همچنین سختی شبکه به معنای سطح سختی استخراج در شبکه افزایش یافت. در آن مرحله، بعید بود که از طریق ماینینگ با رایانه خانگی بتوان درآمد پایداری به دست آورد. بنابراین، برخی از موسسات و پلتفرم‌ها متوجه این موقعیت شدند و به فکر جمع‌آوری هش‌های ماینرهای فردی افتادند. چنین سیستمی که ماینرها و هش‌ریت آنها را گرد هم می آورد، Mining Pool نامیده می شود.

 مهم نیست که هش‌ریت ماینرها بالا یا پایین باشد، زیرا تا زمانی که به استخر متصل هستند، و تا زمانی که این استخر اقدام به تولید بلوک می‌کند، ماینرها می‌توانند از مزایایی بهره مند شوند. البته روش تسویه حساب و نرخ کارمزد تراکنش هر استخر و همچنین سود دریافتی ماینرها متفاوت است.

کارمزد استخر چیست؟ تشریح روش‌های تسویه حساب

 در حال حاضر روش‌های تسویه و پرداخت پاداش برای استخر استخراج عمدتاً شامل موارد زیر هستند.

  • روش PPS یا Pay Per Share – پرداخت به ازای هر سهم
  • روش PPLNS یا Pay Per Last N Shares – پرداخت به ازای آخرین N سهم
  • روش +PPS یا Pay Per Share Plus – پرداخت به ازای هر سهم + ترکیبی از PPS و PPLNS
  • روش FPPS یا Full Pay Per Share – پرداخت کامل به ازای هر سهم
  • روش SOLO – انفرادی

تشریح روش‌های تسویه حساب

تمامی این روش‌ها به شرح زیر معرفی می‌شوند:

روش PPS

رویکرد پرداخت به ازای سهم، درآمد استخراج را بر اساس هش‌ریت ارسالی، سختی استخراج و پاداش بلوک نقد می‌کند. پس از کسر کارمزد تراکنش استخر استخراج ، تسویه حساب با ماینرها برای مشارکت آنها در احتمال تولید بلوک انجام می‌شود. این مدل کمترین اختلاف ممکن را در پرداخت برای ماینرها فراهم می‌کند (یعنی درامد ثابت خواهند داشت) و در عین حال بیشتر ریسک را به اپراتور استخر منتقل می کند. به طور خلاصه، در این روش، ماینر درامد ثابت خود را فارغ از اینکه استخر در آن روز پاداش بلوکی را گرفته باشد یا نگرفته باشد، دریافت می‌کند، بدین معنا که درامد ماینر ارتباطی با درامد استخر از طریق استخراج بلوک ندارد و سهمی از آن نمی‌برد.

 روش PPLNS:

رویکرد پرداخت به ازای آخرین N سهم، پاداش ماینرها را بر اساس سهم آنها در تولید بلوک در دوره گذشته (مثلا دوره 24 ساعته) محاسبه می‌کند. تسویه حساب با ماینرها پس از کسر کارمزد تراکنش استخر ماینینگ انجام می‌شود. در این رویکرد، سود ماینر کاملاً با سود واقعی استخر مرتبط است و در صورت عدم ایجاد بلوک، هیچ سود و پاداشی برای ماینرها وجود نخواهد داشت. برخلاف روش PPS، درامد واقعی کسب‌شده توسط ماینرها با روش PPLNS ثبات کمتری دارد چرا که همراه با درامد روزانه استخر در نوسان است.

نکته: هرگاه که یک استخر روش PPLNS را انتخاب کند، یعنی بهره استخراج شامل ترکیبی از پاداش بلوک و کارمزد تراکنش خواهد بود

روش +PPS:

رویکرد پرداخت به ازای سهم + ترکیبی از PPS و PPLNS، پاداش بلوک بر اساس مدل PPS تسویه حساب می‌شود. با این حال، کارمزد تراکنش‌های به‌دست‌آمده توسط استخر Mining بر اساس سهم ماینرها بین آنها توزیع می‌شود.

نکته: هرگاه که یک استخر روش +PPS را انتخاب کند، یعنی بهره استخراج شامل ترکیبی از پاداش بلوک و کارمزد تراکنش خواهد بود

روش FPPS:

رویکرد پرداخت کامل به ازای هر سهم همانند روش +PPS هزینه‌های تراکنش را به عنوان بخشی اضافی از درآمد ماینینگ به ماینرها برمی‌گرداند. با این حال، تحت رویکرد +PPS، کارمزد تراکنش‌ها بر اساس مجموع واقعی به‌دست‌آمده توسط استخر توزیع می‌شود، در حالی که رویکرد FPPS کارمزد تراکنش‌ها را با توجه به میانگین نرخ کارمزد تراکنش در روز تخصیص می‌دهد. با توجه به قوانین توزیع متفاوت، این دو روش منجر به انحراف در درآمد ماینینگ خواهند شد.

 روش SOLO:

تحت این رویکرد، ماینرها به طور انفرادی و مستقل به ماینینگ می‌پردازند و پاداش کامل برای بلوک های تولید شده را دریافت می کنند، در حالی که استخر استخراج هزینه مشخصی را برای فرآیند عملیات و نگهداری دریافت می‌کند. این روش بیشتر برای ماینرهایی مناسب است که از هش‌ریت بالایی برخوردار هستند. اگر شما سهم هش نسبتا کمی دارید، روش SOLO به شما توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است تا مدتی طولانی قادر به ایجاد بلوک و دریافت پاداش نباشید و در این مدت هزینه‌های ماینینگ را نیز از جیب خود بپردازید که قطعا با ورشکستگی و خسارات غیرقابل جبران روبرو خواهید شد.

البته درآمد ماینینگ به عوامل دیگری مانند مجموع هش‌ریت‌ها، قابلیت عملیات کلی و قابلیت‌های نگهداری استخر استخراجمون نیز مرتبط خواهد بود. کاربران در زمان انتخاب یک استخر ماینینگ بهتر است یک برند پیشرو را انتخاب کنند که مسائل مرتبط با مقررات/تنظیم‌گری، شفافیت در کارمزد، آستانه برداشت منعطف، شفافیت در ارتباط و پشتیبانی، و کیفیت اتصال را پوشش دهد. سپس با توجه به شرایط استخراج بیتکوین، سهم هش اشتراک‌گذاری شده و کارمزد تراکنش استخر، درآمد روزانه کاربر به راحتی قابل محاسبه است.

کدام یک از استخرهای استخراج برای من مناسب است؟

تفاوت اصلی بین PPLNS و PPS چیست؟

PPLNS ماینرها را بر اساس تعداد اشتراک‌هایی که در یک دوره ارائه می‌دهند، پاداش می‌دهد و این اقدام به افزایش وفاداری کمک می‌کند. PPS ماینرها را بر اساس تعداد اشتراک‌هایی که ارسال می‌کنند، بی‌توجه به اینکه آیا یک بلوک پیدا شده باشد یا نه، پاداش می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند که پاداش‌ها قابل پیش‌بینی باشند اما ممکن است پایین‌تر باشند.

چرا PPLNS به عنوان بهتر از PPS در نظر گرفته می‌شود؟

PPLNS اغلب به دلیل اینکه انگیزه وفاداری دارد، به عنوان بهتر در نظر گرفته می‌شود که ممکن است به درآمد بلندمدت بیشتری منجر شود. با این حال، انتخاب بین PPLNS و PPS بستگی به عوامل فردی مانند تحمل ریسک و وفاداری به یک استخر دارد.

آیا می‌توانم بین PPLNS و PPS جابه جا بشوم ؟

بله، ماینرها می‌توانند بین PPLNS و PPS تغییر دهند. بااین‌حال، تغییرات مکرر (که به نام «پول هاپینگ» معروف است) در سیستم‌های PPLNS توصیه نمی‌شود.

 
 
 

بیشترین سوالات کاربران در مورد استخر استخراج

استخر استخر ماینینگ چیست؟

استخر ماینینگ محلی است که ماینرهای مختلف را گردهم آورده و از اجتماع توان پردازشی آن‌ها برای سرعت بخشیدن به فرایند استخراج و کسب پاداش بیشتر استفاده می‌کند.

آیا بدون استخر استخراج، می‌توان ارز دیجیتال ماین کرد؟

بله. اما باید توجه داشت که ماینرها فقط در استخرهای استخراج می‌توانند درآمدی مستمر و تضمینی داشته باشند.

کارمزد استخر ماینینگ چقدر است؟

کارمزد استخرهای استخراج به طور معمول بین 1% تا 3% و متناسب با قوانین آن استخر متفاوت است.

استخراج در استخر ماینینگ بهتر است یا استخراج انفرادی؟

استخراج انفرادی می‌تواند پاداش و درآمد بیشتری نصیب شما کند. اما استخرهای ماینینگ درآمدی پایدار و مطئن به شما ارائه می‌کنند.

بهترین استخر استخراج بیت‌کوین چیست؟

استخرهای PEGA Pool، Slush Pool و P2Pool سه مورد از برترین استخرهای ماینینگ بیت‌کوین هستند.

بهترین استخر استخراج برای ایرانیان کدام است؟

استخر P2Pool امکان عضویت ماینرهای ایرانی را فراهم کرده است.

آیا استخر استخراج بیت کوین رایگان وجود دارد؟

خیر. استخر P2Pool شرایطی را فراهم کرده که کاربران بتوانند در حین استخراج بیت‌کوین، سایر ارزهای دیجیتال را به صورت رایگان به دست آورند.

بهترین استخر ارز دیجیتال ایرانی کدام است؟

تاکنون هیچ استخر ماینینگ ایرانی ایجاد نشده اما کاربران ایرانی می‌توانند در استخرهای P2Pool و Poolin فعالیت کنند.

4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …