Skip to content
بیت کوین چیست؟آشنایی با Bitcoin بهترین ارزهای دیجیتال

بیت کوین چیست؟آشنایی با Bitcoin بهترین ارزهای دیجیتال

بیت‌کوین، اولین رمزارز و سامانه پرداخت غیرمتمرکز موفق جهان، در سال 2009 توسط یک خالق مرموز به نام ساتوشی ناکاموتو راه‌اندازی شد. واژه “رمزارز” به گروهی از دارایی‌های دیجیتال اشاره دارد که معاملات آن‌ها از طریق رمزنگاری انجام می‌شود؛ یک روش علمی برای رمزنگاری و رمزگشایی داده‌ها. این معاملات به طور معمول در رایانه‌های منتشر شده در سراسر جهان ذخیره می‌شوند و از طریق فناوری لجر توزیع‌شده به نام «بلاک‌چین» تأیید و ایمن می‌شوند.

بیت‌کوین قابل تقسیم به واحدهای کوچکتر به نام “ساتوشی‌ها” (تا ۸ رقم اعشار) است و برای پرداخت‌ها استفاده می‌شود، اما همچنین به عنوان ذخیره ارز مانند طلا معتبر است. این به دلیل افزایش قیمت بیت‌کوین از زمان شروع آن است، از چند سنت به ده‌ها هزار دلار. زمانی که به عنوان یک دارایی بازار مورد بحث قرار می‌گیرد، بیت‌کوین با نماد بازار BTC نمایان می‌شود.

اصطلاح “غیرمتمرکز” زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که درباره رمزارز صحبت می‌شود و به سادگی یعنی چیزی که به طور گسترده منتشر شده است و هیچ مکان یا نهاد کنترل‌کننده تمرکزی ندارد. در مورد بیت‌کوین و واقعاً بسیاری از رمزارزهای دیگر، فناوری و زیرساخت‌هایی که نظارت بر ایجاد، تأمین و ایمنی آن را دارند، به موسسات متمرکز مانند بانک‌ها و دولت‌ها وابسته نیستند.

به‌جای این، بیت‌کوین به‌گونه‌ای طراحی شده است که کاربران می‌توانند ارزش را به‌صورت مستقیم از طریق یک شبکه همتا به همدیگر منتقل کنند؛ یک نوع شبکه که تمام کاربران دارای قدرت یکسانی هستند و به‌صورت مستقیم به یکدیگر متصل می‌شوند بدون وجود یک سرور مرکزی یا شرکت واسطه‌ای در میان. این اجازه می‌دهد تا اطلاعات به اشتراک گذاشته شده و ذخیره شود، یا پرداخت‌های بیت‌کوین بین طرفین به‌صورت بی مشکل صورت گیرد.

شبکه بیت‌کوین (هنگام ارجاع به شبکه و فناوری با حروف بزرگ “B” و در اشاره به ارز واقعی، با حروف کوچک “b”) کاملاً عمومی است، به این معنا که هر کسی در جهان با اتصال به اینترنت و داشتن دستگاهی که به آن متصل شود، بدون هیچگونه محدودیتی می‌تواند در آن شرکت کند. همچنین، این متن‌باز است؛ به این معنا که هر کسی می‌تواند کد منبعی که بیت‌کوین بر پایه آن ساخته شده است را مشاهده یا به اشتراک بگذارد

شاید ساده‌ترین راه برای درک بیت‌کوین این باشد که به‌عنوان اینترنت پول بیندیشیم. اینترنت کاملاً دیجیتال است، هیچ فرد تنها آن را مالک یا کنترل نمی‌کند، بدون مرز است (به معنای آنکه هر کسی با برق و یک دستگاه می‌تواند به آن متصل شود)، ۲۴/۷ اجرا می‌شود، و افرادی که از آن استفاده می‌کنند، به‌راحتی می‌توانند اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

حالا تصور کنید اگر یک ‘ارز اینترنتی’ وجود داشته باشد که همه کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، بتوانند به تأمین امنیت آن، صدور آن و پرداخت مستقیم به یکدیگر بدون نیاز به بانک شرکت کنند. به این معناست که بیت‌کوین اساساً چیزی جلوه می‌دهد.

مهم ترین بخش های تشکیل دهنده صنعت استخراج بیتکوین:

1- بلوک اول

در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹، اولین بلوک بیت‌کوین، یا همان بلوک (۰)، استخراج شد. این بلوک همچنین با نام “بلوک آغازین” شناخته می‌شود و متن زیر را در خود جای‌داده است: “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”، شاید نشان از این باشد که بلوک پس از آن تاریخ استخراج شده است.

2- پاداش‌ها

پاداش‌های بیت‌کوین هر ۲۱۰,۰۰۰ بلوک به نصف کاهش می‌یابد. به‌عنوان‌مثال، پاداش بلوک در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت‌کوین جدید بود. در ۱۱ مه ۲۰۲۰، سومین هاوینگ رخ داد و پاداش هر کشف بلوک به ۶.۲۵ بیت‌کوین کاهش یافت—هاوینگ بعدی در حدود سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌شود و پاداش را به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین خواهد آورد.

3- واحد‌ها

یک بیت‌کوین قابل‌تقسیم به هشت رقم اعشار (یک صدمیلیونی بیت‌کوین) است و این واحد کوچک‌تر به نام ساتوشی اشاره می‌شود. در صورت لزوم و با پذیرش تغییرات توسط استخراج‌کنندگان شرکت‌کننده، بیت‌کوین در آینده ممکن است به واحدهای اعشاری بیشتری تقسیم شود.

بیت کوین چیست؟آشنایی با Bitcoin بهترین ارزهای دیجیتال

تکنولوژی زنجیره بلوک بیت‌کوین

بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال، به‌طورکلی بسیار پیچیده به نظر نمی‌رسد. به‌عنوان‌مثال، اگر بیت‌کوینی داشته باشید، می‌توانید از کیف پول رمزارزی خود برای ارسال قسمت‌های کوچک‌تری از آن بیت‌کوین به‌عنوان پرداخت برای کالاها یا خدمات استفاده کنید. اما وقتی سعی می‌کنید درک کنید چگونه کار می‌کند، پیچیده می‌شود.

زنجیره بلوک

رمزارزها جزء یک زنجیره بلوک و شبکه‌ای که برای انرژی زدایی از آن نیاز است، هستند. زنجیره بلوک یک لجر توزیع شده است، یک پایگاه‌داده مشترک که داده‌ها را ذخیره می‌کند. داده‌ها درون زنجیره بلوک توسط روش‌های رمزنگاری امن می‌شوند.

زمانی که یک معامله در زنجیره بلوک انجام می‌شود، اطلاعات از بلوک قبلی به یک بلوک جدید با داده‌های جدید کپی می‌شوند، رمزنگاری می‌شوند، و معامله توسط تأییدکنندگان – که به نام استخراجگرها نیز معروف‌اند – در شبکه تایید می‌شود. زمانی که یک معامله تأیید شود، یک بلوک جدید باز می‌شود و یک بیت‌کوین به‌عنوان پاداش به استخراجگر (ها) یی که داده‌ها درون بلوک را تأیید کردند، ایجاد و اختصاص داده می‌شود – آن‌ها سپس آن را می توانند استفاده کنند، نگه دارند یا بفروشند .

معاملات در یک صف قرار می‌گیرند تا توسط استخراجگرها درون شبکه تأیید شوند. استخراجگرها در شبکه زنجیره بلوک بیت‌کوین هم‌زمان تلاش می‌کنند تا همان معامله را تأیید کنند. نرم‌افزار و سخت‌افزار استخراج به حل‌کردن مسئله نانس (nonce)، یک عدد چهار بایتی که در سرآیند بلوک قرار دارد، می‌پردازند.

سرآیند بلوک هش می‌شود، یا به‌صورت تصادفی توسط یک استخراجگر به طور تکراری بازسازی می‌شود تا به یک عدد هدف مشخص شده توسط زنجیره بلوک برسد. سرآیند بلوک “حل” می‌شود، و بلوک جدیدی برای رمزنگاری و تأیید معاملات ایجاد می‌شود.

رمزگذاری

بیت‌کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای رمزگذاری داده‌های ذخیره شده در بلوک‌های زنجیره بلوک استفاده می‌کند. به طور ساده، داده تراکنش‌های ذخیره شده در یک بلوک به یک عدد 16-واحدی هگزادسیمال با طول 256 بیت رمزگذاری می‌شود. این عدد شامل همه داده‌های تراکنش و اطلاعات مرتبط با بلوک‌های قبل از آن است.

روش استخراج بیت‌کوین

می‌توان از انواع سخت‌افزارها و نرم‌افزارها برای استخراج بیت‌کوین استفاده کرد. زمانی که بیت‌کوین اولین‌بار منتشر شد، ممکن بود آن را به‌صورت رقابتی با یک رایانه شخصی استخراج کرد؛ اما با افزایش اعتبار، تعداد بیشتری از استخرها به شبکه پیوستند که احتمال حل‌کردن هش را کاهش داد. اگر رایانه شخصی شما دارای سخت‌افزارهای جدیدتری باشد، هنوز می‌توانید از آن به‌عنوان یک واحد استخراج استفاده کنید، اما احتمال حل‌کردن یک هش به‌صورت فردی بسیار کم است.

دلیل این موضوع این است که شما در رقابت با یک شبکه از استخرها هستید که حدود 444 کوینتیلیون هش (444 اگزاهش) یا تولید عدد تصادفی در هر ثانیه را ایجاد می‌کنند. ماشین‌هایی که به نام مدارهای یکپارچه خاص نرم‌افزاری (ASIC) شناخته می‌شوند، به طور خاص برای استخراج ساخته شده‌اند و می‌توانند حداکثر تا 335 تریلیون هش در ثانیه تولید کنند. در مقابل، یک رایانه با سخت‌افزار جدید حدود 100 مگاهش در ثانیه (100 میلیون) هش ایجاد می‌کند.

برای موفقیت در استخراجگر بیت‌کوین شدن، چندین گزینه در اختیار دارید. می‌توانید از رایانه موجود خود برای استفاده از نرم‌افزار استخراج مناسب با بیت‌کوین استفاده کنید و به یک استخراج گروهی بپیوندید. استخرهای استخراج گروهی گروه‌هایی از استخراجگرها هستند که قدرت محاسباتی خود را ترکیب کرده و با مزرعه‌های استخراج بزرگ ASIC رقابت می‌کنند.

اگر دارای امکانات مالی هستید، می‌توانید یک دستگاه استخراج‌کننده ASIC نیز خریداری کنید. این دستگاه‌ها به طور معمول با قیمت حدود ۱۰,۰۰۰ دلار جدید قابل‌تهیه هستند، اما نسخه‌های دست‌دوم نیز توسط استخراجگرها به‌عنوان آپگرید سیستم‌های خود عرضه می‌شوند. در صورت خرید یک یا چند دستگاه ASIC، هزینه‌های مهمی مانند برق و خنک‌کنندگی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

تعدادی نرم‌افزار استخراج معدن و انواعی از استخرها برای پیوستن وجود دارند. دوتا از معروف‌ترین نرم‌افزارها CGMiner و BFGMiner هستند. در انتخاب استخر مهم است که اطمینان حاصل شود چگونه پاداش‌ها پرداخت می‌شوند، هزینه‌های ممکن و نظراتی در مورد استخرهای معدن کننده مطالعه گردد.

چگونه می‌توانید بیت‌کوین بخرید؟

چگونه می‌توانید بیت‌کوین بخرید؟

اگر نخواهید بیت‌کوین را استخراج کنید، می‌توانید از طریق یک صرافی رمزارزی آن را خریداری کنید. بسیاری از افراد نمی‌توانند به دلیل قیمت آن یک بیت‌کوین کامل را بخرند، اما می‌توانند اجزایی از یک بیت‌کوین را با ارزهای فیاتی مانند دلار آمریکا در این صرافی‌ها خریداری کنند. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید یک بیت‌کوین در کوین بیس ایجاد و حساب خود را شارژ کنید. امکان شارژ حساب از طریق حساب بانکی، کارت اعتباری یا کارت از طریق این سرویس وجود دارد. ویدئوی زیر بیشتر در مورد خرید بیت‌کوین توضیح می‌دهد.

چگونه بیت‌کوین استفاده می‌شود؟

بیت‌کوین ابتدا به‌عنوان یک روش پرداخت همتا به همراه‌ها طراحی و منتشر شد. با افزایش ارزش و رقابت از سایر بلاک‌چین‌ها و رمزارزها، موارد استفاده از آن نیز گسترش‌یافته است.

پرداخت

برای استفاده از بیت‌کوین نیاز به یک کیف پول رمزارزی دارید. کیف پول واسطه شما با بلاک‌چین است و می‌تواند کلیدهای خصوصی بیت‌کوین شما را در خود نگه دارد که باید هنگام انجام معامله وارد شود. بیت‌کوین به‌عنوان وسیله پرداخت برای کالاها و خدمات در بسیاری از تاجران، خرده‌فروشان و فروشگاه‌ها قابل‌قبول است.

فروشگاه‌های سنتی که ارزهای رمزی را قبول می‌کنند عمدتاً نشانی می‌دهند که “اینجا بیت‌کوین قبول می‌شود” و تراکنش‌ها می‌توانند با ترمینال یا نشانی کیف پول از طریق کد QR و برنامه‌های صفحه لمسی انجام شود. یک کسب‌وکار آنلاین نیز می‌تواند به‌راحتی بیت‌کوین را با افزودن این گزینه پرداخت به دیگر گزینه‌های پرداخت آنلاین خود مانند کارت اعتباری، پی پال و غیره، پذیرفته کند.

سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی

سرمایه‌گذاران و پیش‌بینان با رشد افزاینده بیت‌کوین علاقه‌مند شدند. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، صرافی‌های رمزارزی ظاهر شدند که خریدوفروش بیت‌کوین را تسهیل کردند. قیمت‌ها شروع به افزایش کرد و تقاضا به‌تدریج افزایش یافت تا سال ۲۰۱۷ که قیمت آن بیش از ۱,۰۰۰ دلار شکست. بسیاری اعتقاد داشتند که قیمت‌های بیت‌کوین به افزایش خواهند بود و شروع به خریدکردن آن برای نگه‌داشتن کردند. تریدرها شروع به استفاده از صرافی‌های رمزارزی برای انجام معاملات کوتاه‌مدت کردند و بازار روبه‌رشد گرفت.

در سال ۲۰۲۲، قیمت بیت‌کوین به پایین آمد. در مارس ۲۰۲۲، به‌اندازه ۴۷,۴۵۴ دلار بالا رفت – تا نوامبر ۲۰۲۲، به ۱۵,۷۳۱ دلار رسید. سپس در سال ۲۰۲۳ بهبود یافت و قیمت به‌اندازه ۳۱,۴۷۴ دلار رسید قبل از اینکه دوباره به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار برگردد. کاهش بیت‌کوین پس از کاهش دیگر دارایی‌ها اتفاق افتاد؛ به دلیل نگرانی‌های بازار بزرگ‌تر مرتبط با تورم، افزایش نرخ بهره، مشکلات زنجیره تأمین ناشی از کووید و جنگ در اوکراین. علاوه بر این، برخی از توکن‌های مهم در دنیای رمزارز افت کرده‌اند، همچنین یکی از صرافی‌های مهم که نگرانی‌ها در مورد پایداری ارزهای دیجیتال را افزایش داده است.

خطرات سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین

سرمایه‌گذاران احتمال‌پذیر پس از افزایش سریع قیمت بیت‌کوین در سال‌های اخیر به این ارز جذب شده‌اند. در تاریخ 31 دسامبر 2019، قیمت بیت‌کوین 7167.52 دلار بود و یک سال بعد به بیش از 300 درصد افزایش کرده و به 28984.98 دلار رسید. این رشد در نیمه اول سال 2021 ادامه یافت و در نوامبر 2021 به رکورد بالای 68990 دلار رسید، سپس در ماه‌های بعد به حدود 40000 دلار کاهش یافت. همانطور که گفته شد، قیمت آن همچنان به صورت وحشتناک نوسان می‌کند.

بنابراین، بسیاری از افراد بیت‌کوین را به دلیل ارزش سرمایه‌گذاری‌ای آن تهیه می‌کنند و نه به دلیل قابلیت آن به‌عنوان وسیله مبادله. بااین‌حال، عدم وجود ارزش تضمین‌شده و ماهیت دیجیتال آن باعث می‌شود خرید و استفاده از آن همراه با چندین خطر ذاتی باشد. به‌عنوان‌مثال، درباره سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین، سازمان‌های کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC)، اداره تنظیم صنایع مالی (FINRA) و دفتر حمایت مالی مصرف‌کننده (CFPB) هشدارهای سرمایه‌گذاری منتشر کرده‌اند.

  1. خطر نظارتی: عدم وجود طرح تنظیمی یکپارچه برای ارزهای رمزنگاری شکل‌گیری سؤالاتی درباره ماندگاری، نقدینگی و جهانی بودن آنها ایجاد می‌کند.
  2. خطر امنیتی: اکثر افرادی که بیت‌کوین دارند و استفاده می‌کنند، توکن‌های خود را از طریق عملیات حفاری تهیه نکرده‌اند. بلکه بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را در بازارهای آنلاین معروف به تبادلات رمزارز (Cryptocurrency Exchanges) خریدوفروش می‌کنند. تبادلات بیت‌کوین به‌صورت کاملاً دیجیتال و همانند هر سامانه مجازی دیگری، در معرض خطر هکرها، بدافزارها و خلل‌های عملیاتی قرار دارند.
  3. خطر بیمه‌ای: بیت‌کوین و رمزارزها از طریق شرکت حمایت از سرمایه‌گذاران بازار اوراق بهادار (SIPC) یا شرکت بیمه سپرده‌های فدرال (FDIC) بیمه نشده‌اند، اما برخی از تبادلات از طریق شرکت‌های دیگر بیمه ارائه می‌دهند. در سال 2019، پلتفرم معاملاتی SFOX اعلام کرد که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین بیمه FDIC ارائه دهد، اما فقط برای قسمت معاملات مربوط به پول نقد.
  4. خطر تقلب: حتی با تدابیر امنیتی درون زنجیره، هنوز هم فرصت‌هایی برای فعالیت تقلبی وجود دارد.
  5. خطر بازار: همانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، ارزش بیت‌کوین ممکن است نوسان کند. در واقع، ارزش این ارز تغییرات قیمت وحشتناکی را در زندگی کوتاه آن دیده است. باتوجه‌به حجم بالای خریدوفروش در تبادلات، این ارز بسیار حساس به هر رویداد خبری است. به گفته CFPB، قیمت بیت‌کوین در یک روز در سال 2013 به مقدار 61 درصد کاهش یافت، در حالی که رکورد کاهش قیمت یک روزه در سال 2014 تا 80 درصد بزرگ بود.

مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین چقدر است؟

مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین چقدر است؟

میانگین 10 دقیقه زمان می‌برد تا شبکه استخراج بلوک را تأیید کرده و پاداش را ایجاد کند. پاداش بیت‌کوین برابر با 6.25 بیت‌کوین برای هر بلوک است. این به معنای استخراج 1 بیت‌کوین حدوداً 96 ثانیه زمان می‌برد.

آیا بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری خوب است؟

بیت‌کوین یک تاریخ سرمایه‌گذاری کوتاه با قیمت‌های بسیار نوسانی دارد. اینکه آیا یک سرمایه‌گذاری خوب است یا خیر، به پروفایل مالی، پرتفوی سرمایه‌گذاری، تحمل ریسک و اهداف سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. همواره باید قبل از سرمایه‌گذاری در رمزارز، با یک مشاور مالی مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که برای شرایط شما مناسب است.

چگونه بیت‌کوین پول در می‌آورد؟

شبکه استخراج بیت‌کوین از تأیید موفق بلوک‌ها و دریافت پاداش درآمد کسب می‌کند. بیت‌کوین‌ها از طریق صرافی‌های رمزارز به ارزهای فیات قابل‌مبادله هستند و می‌توانند برای خرید از تاجران و فروشگاه‌هایی که آنها را قبول دارند، استفاده شوند. سرمایه‌گذاران و تاجران می‌توانند از خریدوفروش بیت‌کوین سود کسب کنند.

چند بیت‌کوین باقی‌مانده است؟

تعداد کل بیت‌کوین‌های موجود 19.51 میلیون است. تعداد بیت‌کوین‌های باقی‌مانده برای استخراج حدود 1.4 میلیون بیت‌کوین تا تاریخ 10 اکتبر 2023 است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات

ویدیوهای مرتبط

محاسبه‌گر سود

بیت کوین

هش‌ریت (TH)

درآمد برای 1 روز با در نظر گرفتن هزینه استخر
BTC = USD
ساعت
روز
هفته
ماه

بزودی …